CHRISTEL FIETSTE ELDERS fyhemsierhunst Sterlteniurg De Ruyterweg Leeuwarden Telefoon 24986 VOOR AL UW BLOEMWERKEN (Vervolg van pagina 5) bepaald niet waarderen, naar mij uit een ge sprek tussen het hoold en een tweetal leerlin gen die hierover een hevige ruzie hadden ont ketend, bleek. De personeelsvoorziening aan een dergelijke school vraagt meer dan alleen maar onder wijzers en onderwijzeressen. Van de onderwijs krachten wordt een meer dan gewone toewij ding gevraagd. Ze zijn langer in touwen dan hun collega's aan een gewone school. De klas sen zijn kleiner, zodat veel aandacht aan indi vidueel onderwijs kan worden gegeven. Naast het onderwijzend personeel vinden we nog een kinderarts, een schoolmaatschappelijk werkster (de problematiek ligt vaak meer bij de ouders dan bij de kinderen), kinderverzorgsters, keu ken- en huishoudelijk personeel. De kinderen zijn van 8.30 - 16.45 uur op school. De meesten komen uit Leeuwarden, hoewel er ook enkele uit andere gemeenten afkomstig zijn. Juist voor deze zwakke kinderen is het reizen vaak bezwaarlijk. De aanmelding van leerlingen kan van vele kanten komen. Artsen, specialis ten, het M.O.B., de Raad voor de Kinderbe scherming, ouders of onderwijzers kunnen kin deren voordragen, maar een commissie waarin o.a. de kinderarts en het hoofd van de school zitting hebben, beslist over de plaatsing. De Buitenschool is tenslotte een bijzondere neu trale school, waar kinderen van alle confessies welkom zijn. Een door de Leeuwarder beeldhouwer C. W. Fok- ma ontworpen metaalplastiek, aangebracht aan de oostgevel van de zaal voor physische thera pie, voorstellende een kwijnende bloemknop, een gezonde knop en een opengebloeide bloem, symboliseert op treilende wijze wat de Buiten school met zijn leerlingen tracht te bereiken. In de Zweedse speeltuin van de Buiten school mag alles. Individueel onderwijs maakt het mogelijk veel aandacht aan de kinderen te besteden. De artiste Christel Adelaar heelt kort geleden de ollerzin der Purmerenders (en misschien ook wel een beetje haar eigen populariteit) over schat door op zich te nemen telefonisch een be paald bedrag bijeen te garen voor een clubhuis. Zou het geld niet bijeenkomen, dan nam Chris tel bij voorbaat op zich de Elfstedentocht op de fiets te rijden. Het geld werd niet geheel bijeengebracht. Dat was jammer voor het clubhuis. Niet voor Christel, want zij heeft voor de televisie ver teld erg veel van fietsen te houden. Ze ge bruikt de fiets bij voorkeur bij het boodschap pen doen in Amsterdam en dat mag toch wel worden beschouwd als een goede training voor zo'n Elfstedentocht. Het zou aardig zijn geweest wanneer het was doorgegaan. De charmante Christel Adelaar zwoegend op de fiets door het vlakke Friese land, van de ene der beroemde EU naar de andere. Reinier Paping zou haar vergezellen en hoe zou ze een betere gids en leidsman kun nen vinden? Het is niet doorgegaan, al heeft Christel wel de 200 kilometer van de Elfstedentocht gefietst, met Amsterdam als begin- en Rotterdam als eindpunt. Dat is een even grote prestatie, maar het is niet wat het had moeten zijn. Op deze manier had ze ook honderd maal heen en terug kunnen rijden naar de groenteboer in Amster dam, van wie wij dan maar veronderstellen, dat hij zo'n kilometer van haar woning is ge vestigd. Het is heel wel mogelijk, dat u boos bent over deze verandering in het programma van Chris tel Adelaar. Blijkbaar heeft zij zelf het misprij zend oordeel der Friezen voorzien, want voor de televisie vertelde ze, dat ze wel graag de echte Elfstedentocht had gereden, maar dan allerlei collega's en vriendjes niet had meege kregen. Deze beoefenaren van het artistenvak zouden dan namelijk 's morgens of 's avonds hun zakelijke verplichtingen niet hebben kun nen nakomen. Wij geloven dit natuurlijk graag en het is ons volkomen duidelijk, dat Christel ongaarne gaat fietsen zonder dit artistieke gevolg. Maar wij geloven ook, dat Christel Adelaar een ander en redelijker argument kan hebben gehad om niet naar Friesland te komen. Zij is artiste en als zodanig stellig niet wars van wat reclame. Wat zou ze bereikt hebben, indien ze in Leeu warden was gestart? De televisie had het te ver gevonden en ,,De Telegraaf" had er een klein stukje van gemaakt wanneer alles goed was gegaan en een groot stuk wanneer ze te gen een koe was opgefietst. ,,Het Parool" had het helemaal niet de moeite waard gevonden en in de „Volkskrant" was Christel ten hoog ste een verloren hoekje binnengefietst. Of dacht u, dat Christel Adelaar zou kunnen be werkstelligen wat het hele Amsterdamse ge meentebestuur niet in Leeuwarden kon uitlok ken tijdens de Amsterdamse Week? Christel besloot in Amsterdam te starten. Een wijs besluit. Want daar is men zelfs bereid haar in het landelijke nieuws te brengen, wan neer ze naar de groenteboer fietst!

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 7