Aardgas en Elfstedentocht 15 Ons verhaal dreigt eentonig te worden, maar we willen nog eens de aandacht ves tigen op het tekort aan belangstelling, dat on ze, zich landelijk noemende, nieuwsmedia aan Friesland schenken. Daarbij gaat het dus om radio, televisie en de landelijke dag bladen. Dat deze landelijke bladen niet veel meer zijn dan westers-regionaal en in feite Amsterdams lokaal, is niet zo erg, al belem mert dit feit de informatie, die men elders over Friesland krijgt. In Friesland zelf heb ben we uitstekende kranten en we zijn dus niet op het westen van het land aangewe zen. De radio kan zich verschuilen achter de Reg'onale Omroep Noord en Oost, maar moet, zo zij dit doet, ook genoegen nemen met de aanduiding Regionale Omroep West. Het is de vraag of men dit in Hilversum graag wil, want onze omroep-verenigingen zullen toch minimaal graag de schijn willen bewaren ook hun leden hier te gerieven. Te levisie hebben we vooralsnog slechts in en kelvoud en overgeleverd aan de Bussums- Hilversums-Amsterdamse opvattingen. Een aardig en tekenend voorbeeld van de met landelijke verbreiding bedreven regiona le nieuwsvoorziening was het bericht, dat Hilversum op aardgas zal overgaan. De eer ste grote gemeente waar dit gebeurt. Zo heette het. Dat Leeuwarden al enige jaren geleden is voorgegaan, dat men hier erva ring heeft met de omschakeling en het ge bruik van dit gas, was bij de instituten on zer nationale nieuwsvoorziening blijkbaar onbekend. Natuurlijk, wanneer zo iets in Hil versum gebeurt, dan trekt dit de aandacht der Hilversumers. Men heeft er nog niet eer der van gehoord en dus is het niet eerder gebeurd. De moeite om nader te informeren wordt niet genomen. Voorbeeld nummer 2 ligt op heel ander ter rein. V.V.V.-Leeuwarden heeft op 18 juli de meest prominente Elfstedenrijders te gast gehad. Met bussen werden ze langs de schaatsroute gevoerd en onderweg waren al lerlei attracties in het programma inge voegd. Een algemene klacht over een gebrek aan „landelijke" belangstelling zou hier mis- plaats zijn, want verschillende persorganen waren vertegenwoordigd. Van radio en tele visie nochtans was geen spoor te bekennen. Op zichzelf misschien niet zo belangrijk, maar in de lange rij der teleurstellingen toch wel duidelijk een uiting van een beleid, dat niet geheel vrij te pleiten is van een gebrek aan een gelijkmatige spreiding der belang stelling over de verschillende delen van het land. Wat zou men hebben gedaan, indien niet Leeuwarden maar Amsterdam vertrek en eindpunt van de Elfstedentocht was? De leeuw in het zeil van het Ljouwerter skütsje. In de Beurs brachten twee schilders dit embleem op het witte zeildoek aan. Ondanks de regen bestond op 18 juni een grote belang stelling voor de „open dag" op de Leeuwarder vliegba sis, waar de veertigjarige luchtmacht zich op de grond en in de lucht aan het publiek presenteerde.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 15