Meer belangstelling voor de Elf Steden Niet alleen deze vrolijke onderbreking maak te de gastendag voor Elfstedenrijders bijzon der geslaagd. Het moet voor de deelnemers een interessante belevenis zijn geweest onze provincie en in het bijzonder onze elf ste den, ook eens buiten het barre jaargetij te hebben gezien, het Friesland, dat nooit ge noeg kan worden aangeprezen als gebied voor zomerrecreatie en toerisme. Het barre winter-evenement van de Elfste dentocht daarbij als uitgangspunt nemen lijkt vreemd. Toch heeft het alle zin. Door deze Elfstedentocht immers heeft Friesland een weergaloze internationale bekendheid gekre gen en daarvan kunnen wij gebruik maken bij onze VVV-propaganda. Wil men een ge bied in de b-.Langstelling der toeristen in bin nen- en buitenland brengen, dan moet het aan een begrip een slagzin worden gekop peld, die met veel moeite en kosten gemeen goed dient te worden gemaakt. Dit gebeurt bijvoorbeeld (en met succes) bij de propa ganda voor de over Leeuwarden lopende toe- ristenweg DenemarkenNoord-Duitsland GroningenFrieslandAfsluitdijkNoord- Holland: de Groene Kustweg, of Grüne Küs- tenstrasse. De slagzin werkt en daar is hard voor gewerkt. De Elf Steden zijn zonder fol ders en andere propagandamiddelen een be grip geworden. Daarbij komt de gelukkige omstandigheid, dat de elf steden van Friesland in hun col lectiviteit een toeristische attractie van de eerste orde zijn. Er zitten misschien een paar „zwakke broeders" tussen, maar ver der hebben ze alle van Leeuwarden als de grootste tot Sloten als de kleinste hun bezienswaardigheden en vooral hun charme. De Elf Steden zijn niet alleen door de Elf stedentocht op de schaats een bijzonderheid, ze zijn het door het sterk gevarieerde pa troon hunner aantrekkelijkheden. VVV heeft de Elfstedenrijders niet alleen op- De eerste en de laatste ontmoeten elkaar. Reinier Paping wenst zijn verlate Elfsteden-collega alle succes bij de voortzetting van zijn tocht. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 12e jaargang no. 7 juli 1963 Redactie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden nieuw naar Leeuwarden gehaald om te la ten zien hoe de grachten, sloten en meren er zonder ijs uitzien. Het was erom begon nen een geselecteerd groepje te tonen hoe aantrekkleijk Friesland is. Deze propagan da, gekoppeld aan een vast begrip, is, zo lijkt het ons, nog altijd voor uitbreiding vatbaar. In georganiseerd verband zijn er allerlei Elfstedentochten buiten die op de schaats: per auto, motor, brommer, per schip, te voet. Wat naar onze mening ontbreekt is het aantrekkelijk maken van de Elfstedentocht voor de individuele toerist. Hij kan een bus tocht maken, hij kan zelf met zijn auto de weg langs de elf steden afleggen. Hij zou echter nog een aanmoediging moeten heb ben om dit te doen. Dat is niet zo moeilijk. Een aardig boekje met een korte beschrijving en een foto van elke stad, eventueel tegen een gering bedrag beschikbaar gesteld, kan de animo om de tocht te maken prikkelen, vooral wanneer daarin ruimte is voor een stempel van elke stad, ter plaatse op duidelijk aangegeven plaatsen te verkrijgen, ook in hotels, restau rants, bij benzinestations of waar men maar wil. Bij de echte Elfstedenrijders is de kaart met een complete verzameling stempels een kostbaar bezit en al zal zo'n toeristische startkaart niet de waarde hebben van die van Reinier Paping, toch kan het een aar dig en dus door velen begeerd reissouvenir zijn. Johnny Kamé, de helft van het clownsduo „De Ka- me's" (tijdens de Kermis bij Faveur in de Harmo nie), zat op 18 juli, 's middags om vier uur langs de kant van de vaart bij de boerderij van Oosten- brug. Die vaart was een stukje van de route van de barre Elfstedentocht van deze winter. Johnny was van top tot teen vermomd als Elfstedenrijder: aan de top de ijsmuts en aan de tenen de schaatsen. Daartussen het degelijkste wollen spul, dat men zich kan voorstellen, versterkt nog met een borstbescher mende krant. Hij kwam tot de middel nat uit het water en het riet, toen twee bussen met echte Elfstedenrijders langs de smalle weg naderden bij hun rondrit door Fries land, georganiseerd door de Leeuwarder VVV. De korte onderbreking van de bustocht was het meest verrassende en zotste programmapunt van deze dag. Johnny Kamé, de laatst aan te komen Elfstedenrij der (rugnummer IIV2) ontmoette nummer één: Rei nier Paping. Johnny was nog altijd welgemoed onder weg naar de finish in Leeuwarden, al viel het ijs niet mee. Maar waar niet geschaatst kon worden, daar zwom hij. En zo zeggen de zeer door deze dwaas heid getroffen echte Elfstedenrijders Johnny even la ter opnieuw te water gaan en in de richting Leeu warden zwemmen. ,,Nog dertig kilometer, maar het ijs is niet zo best meer".

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 3