Zomer en winter actief T^ljemsieyhunst VOOR AL UW BLOEMWERKEN Buurt- en speeltuinverenigingen komen niet alleen tegemoet aan de bewegings- drang van de jeugd, maar bevorderen ook het solidariteitsbesef van de buurt. Wethouder J. T. Vellenga omschreef dit in het nieuwe orgaan van de speel - vereniging ,,Het Westen' als volgt: ,,Ook in het mooie werk, dat een (speeltuin-) vereniging doet, gaat het om de dienst aan mensen in de kleine gemeenschap van Apn bepaalde wijk. Achter de wipplank, de schommel en de zandbak, achter het spel met bal of schijf, staat de solidariteit. De verbondenheid van een groep men sen, het gevoel van gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de jonge jeugd heeft bepaalde vormen gekregen. SPEELTUINEN IN LEEUWARDEN Een van deze vormen is de buurt- en speel tuinvereniging, waarvan we er in Leeuwar den 12 kennen. Plaatselijk worden deze ver enigingen door een Centrale overkoepeld. Al len zijn aangesloten bij de Ned. Unie van Speeltuin-organisaties, de NUSO. De NUSO houdt zich op landelijk niveau bezig met de samenwerking met andere organisaties op het gebied van de jeugdzorg, de propagan da voor het speeltuinwerk en de scholing van vooral vrijwillige medewerkers. Het or gaan van de NUSO is „de Nederlandse Speeltuin", een blad met een zeer instruc tieve inhoud. De Leeuwarder Centrale van Speeltuinver enigingen heeft een bestuur dat samenge steld is uit vertegenwoordigers van alle aan gesloten tuinen. Enkele malen per jaar wordt met alle bestuursleden van deze verenigin gen vergaderd. Het mooie, maar soms ook het moeilijke van het speeltuinwerk is, dat alles met vrijwillige krachten gedaan moet worden. Alleen de oppassers op de tuinen krijgen een vergoeding, die maar heel be scheiden kan zijn, zodat dit werk eigenlijk alleen maar door gepensioneerden gedaan kan worden. Het is vaak heel moeilijk hier een geschikte medewerker voor te vinden. Het speeltuinwerk wordt door de gemeente Leeuwarden gesubsidieerd. De verdeling van dit subsidie is weer een taak van de cen trale. Kleinere verenigingen krijgen in ver houding meer subsidie uitgekeerd dan de grote, omdat juist het werk van de kleinere verenigingen ook in stand gehouden moet worden. Doordat sommige buurten wat de leeftijdsopbouw van de bevolking betreft, sterk verouderen, leiden eertijds bloeiende verenigingen soms een noodlijdend bestaan, terwijl in nieuwere stadswijken nieuwe ver enigingen ontstaan of bestaande verenigingen aan de rand van de stad snel uitbreiden. In de nieuwe wijken is juist de speeltuin-vere niging zo'n prachtige gelegenheid om con tacten tussen de bewoners tot stand te bren gen en in de grensgebieden tussen oud en nieuw (Achter de Hoven is hier een goed voorbeeld van) leidt het samenwerken in de speeltuinvereniging tussen de oude en de nieuwe wijkgenoten tot een accepteren over en weer. Ook de vorming van het plaatse lijke leiderskorps behoort tot de taken van de Centrale. In het afgelopen winterseizoen is hier een begin mee gemaakt. De vliegtuigmodelbouw krijgt het komende seizoen alle aandacht. (Vervolg op pag. 7) De Ruyterweg Leeuwarden Telefoon 24986

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 5