rmwm vAxtmhimmmt: ufik cmfh %:t HEmtnma rut nmrMsmv. vm uoMmtmrntm m; EMMA KATVE 'IJL. UÜEUWAR&ËW. In Nederland 11 die hij voor dit doel uit de States had laten overkomen. In 1866 startte hij met zijn Anglo-Swiss Condensed Milk Company, die in 1905 zou fuseren met het Nestlé-con- cern, eveneens van Zwitserse oorsprong en voortgekomen uit een fabriekje van melk- meel voor kinderen, uitgevonden door een singuliere winkelier te Vevey Henri Nestlé. In Nederland is de gecondenseerde melk geïntroduceerd door een fabriek van het Hollandia-concern te Vlaardingen. Dat was al in 1882. Vervolgens kwamen de marga rinefabrikanten Gebr. Van den Bergh op het idee het met dit nieuwe produkt te proberen. In 1896 werd een deel van het Rotterdamse bedrijf voor de vervaardiging van gecondenseerde melk ingericht. De Condensed Milk Company of Holland van Van den Bergh breidde zich snel uit en vestigde zich in 1906 in het melkrijke Fries land te Leeuwarden en wel aan de Sneker- kade. Vooral door deze firma werd een zware druk uitgeoefend op de boeren als melkleveranciers en zo kwam men in con flict met de coöperatieve gedachte, die voorschreef de verwerking van de melk in eigen hand te houden. Maar de coöperatie kon zich aanvankelijk maar moeilijk tot het nieuwe produkt be keren. Men vreesde schade voor de vee fokkerij door een tekort aan ondermelk en bovendien kon men maar weinig aan de weet komen over de bereiding van ge condenseerde melk. In beginsel was dat vrij eenvoudig, maar in de praktijk konden duizend en één moeilijkheden ontstaan. Met boter en kaas was men vertrouwd, tegenover het nieuwe stond men huiverig. Misschien was dat conservatisme, mis schien ook in hoofdzaak voorzichtigheid, ingegeven door de overweging, dat met levensmiddelen alleen het beste goed ge noeg kan zijn. Er werd gestudeerd, er werd geconfereerd en er werd geaarzeld. Al in 1902 begonnen de coöperatoren zich te oriënteren en pas na een jaar of tien zag men in, dat de gecondenseerde melk niet langer buiten het agrarische produktie- schema te houden was. De Hollandia breid de zich uit in Friesland, de Groninger Jan Evert Scholten (aardappelmeel, suiker, strocarton) stichtte in 1912 in Leeuwarden de Lijempf en toen moest er eindelijk wel iets gebeuren. Een commissie uit de Ne derlandse Zuivelbond gaf de definitieve stoot in de goede richting en op 13 augus tus 1913 werd in Amicitia te Leeuwarden de Coöperatieve Vereniging tot Bereiding van Melkproducten opgericht. Directeur werd de heer S. Hepkema, de door de revo lutie in Turkije weggejaagde kaasmaker aan het hof van de sultan, die de grote man van de Condens zou worden. Zijn eerste assistent en tevens het eerste per soneelslid van de Condens werd de jonge A. A. Bouwes, nu een der directeuren van het bedrijf. Het zou nog een paar jaar duren voor de fabriek kon gaan draaien. Dat was midden in de eerste wereldoorlog, toen op 3 maart 1916 het schip Coöperatie I" de eerste melk aanvoerde van de fabrieken te Grouw en Warga. Directeur Hepkema stond in spanning bij de nieuwe machines. Zou het lukken? Het lukte. En dat is tot op de dag van vandaag zo gebleven. Ongeveer 1800 personeelsleden kunnen het getuigen Zo zag het ontwerp voor de Condensfabriek er uit en zo werd het bedrijf aan het Nieuwe Kanaal gebouwd.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 11