Fa. H. JOLHERS ZOOI Groningen en liet noorden Sn eek contra Leeuwarden VERHUIZINGEN TRANSPORTEN LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. 0 5100-24595, b.g.g. 25765 9 In een vergadering van de Ver eniging voor Handelaren te Gro ningen heeft Gronings burge meester, de heer J. Tuin, ge sproken over het structuurplan van deze stad. De burgemeester zei, dat de omvang van dit plan mede wordt bepaald door hel vaststaande, zij het over de pro vinciegrens niet altijd con amore erkende feit, dat Groningen de belangrijkste stad in het noorden des lands is en dat zij als zodanig een taak te vervullen heeft. Een taak, die op historische gronden berust. Want de eeuwen door hebben de elkaar opvolgende stadsbesturen van Groningen steeds een politiek gevoerd die erop gericht was centrum van het noorden te zijn. Aldus de Leeuwarder Courant van zater dag 7 september. Vast staat inderdaad, dat Gro ningen de grootste stad van het noorden van het land is en wij geloven niet, dat men elders in het noorden moeite heeft dit con amore te erkennen. Gevoels waarden komen nu eenmaal niet in het geding, wanneer simpele feiten en getallen spreken. Gro ningen heeft 150.000 inwoners en Leeuwarden (de tweede stad van het noorden) 85.000. Maar anders wordt het, wanneer van ons wordt gevraagd, al of niet con amore, te erkennen, dat Gronin gen centum van het Noorden is. Wij menen juist, dat Groningen, ondanks het nijvere streven zij ner stadsbestuderen sinds eeuwen, nooit kans heeft gezien een noordelijk centrum te wor den, waarbij wij Friesland, onge twijfeld in overeenstemming met de bedoelingen van de heer Tuin, gaarne tot dit Noorden rekenen. Wij zouden in dit verband de vraag kunnen stellen waaruit dit leiderschap van de stad Gro ningen voor het Noorden (en dus mede voor ons) blijkt. Dit zou te voorschijn moeten komen in de uitoefening van bepaalde func ties van deze stad voor het gehe le noordelijke gebied, maar het valt ons moeilijk deze te ontdek ken. Op het gebied van het be stuur, met alles wat daarom heen hangt, zitten Groningen en Leeuwarden in hun eigen provin ciale verbanden opgesloten, bij de rechtspraak beschikken Gro ningen, Drente en Friesland over één gerechtshof, maar dat is nu juist in Leeuwarden gevestigd, op cultureel gebied heeft Gro ningen het Noordelijk Sympho- nie orkest, maar dat is een ta melijk pretentieuze benaming, uitgevonden door Groningers, die toch misschien wel eens van het Frysk Orkest hebben gehoord. Een sterke troef heeft Groningen op onderwijsgebied met zijn uni versiteit, die voor het gehele noorden en dus ook voor Fries land van grote betekenis is, maar dit ligt uitsluitend aan de geo grafische omstandigheden en al lerminst aan een duidelijk stre ven van de Groninger universi teit om een rijksuniversiteit voor het noorden van het land te zijn, ook in de zin van wetenschappe lijk centrum. Met dit laatste als uitgangspunt is het verleidelijk een vergelij king te maken tussen Amster dam en Groningen, Het mag een tekenende merkwaardigheid worden genoemd, dat tijdens de Amsterdamse week in Leeuwar den een bijeenkomst werd gehou den over de Friese universiteits plannen, in samenwerking met de beide Amsterdamse universi teiten. Deze hele week trouwens was een duidelijke aanwijzing, dat er nauwe banden bezig zijn te ontstaan tussen Leeuwarden en Amsterdam. Zeer onlangs heeft de raad van Leeuwarden een bezoek aan 's lands hoofdstad gebracht, als volgende stap ter bevestiging van deze relatie. Men kan de zaak zeer simpel stellen door te verwijzen naar de rivaliteit tussen Leeuwarden en Groningen, die nauwe onderlinge betrekkingen in de weg zouden kuninen staan en het hier moei lijk maken de grote betekenis van Groningen con amore te erken nen. Wij geloven hier niet aan en stellig wordt de Leeuwarder overheid niet door dergelijke an- tipathiën beheerst. De zaak is eenvoudig zo, dat Leeuwarden (en in het algemeen Friesland) van ouds hun eigen provinciale verzorgende en centrale positie hebben en als zodanig groot zijn geworden, zij het in verschillende mate. Ze lopen elkaar iniet in de weg en hebben weinig raakpun ten, omdat ze elkaar niets te bie den hebben. Wat de stad Gro ningen Friesland en Leeuwarden in het bijzonder extra te bieden zou kuninen hebben op grond van de grotere omvang is nooit aan het licht gekomen. Dat zou mis schien wel hebben gekund, wan neer de „elkaar opvolgende stadsbesturen van Groningen" ooit naar hier waren gekomen om hun diensten aan te bieden. Dit is niet veelvuldig voorgeko men, zo menen wij. Groningen heeft het nooit veel verder ge bracht, zoals ook burgemeester Tuin thans weer heeft gedaan, dan constateren: Groningen is de grootste stad van het noorden en is dus de belangrijkste stad voor het hele noorden. Het woordje „dus" lijkt ons in deze zin niet op zijn plaats. Als geboren en getogen Sneker mocht ik in mijn jeugd deelheb ben aan de anti-Leeuwarder ge voelens, die tot de folklore van Frieslands tweede veste behoren. Folklore, dat is, geloof ik, wel het juiste woord, want de zaak is eeuwenoud en heeft geen an der doel dan enig vermaak te scheppen. Misschien ligt de oor sprong wel diep in de middel eeuwen, toen de steden zich tot zelfstandige grootheden begon nen te ontwikkelen en, ten teken daarvan, overgingen tot het gra ven van vestinggrachten en het opwerpen van bolwerken. „Kom niet aan mijn stad", zo riep men uit en wie zou dat in een boze bui het eerst proberen? Natuur lijk de dichtsbijzijnde stedelijke grootheid. Nu heeft de kleine meer te duch ten van de grote dan omgekeerd Leeuwarden was een grotere po tentiële vijand voor Sneek dan bijvoorbeeld Bolsward. De Sne- kers hebben dus van ouds meer reden gehad om de Leeuwarders te haten dan de Bolswarders er de nawerking daarvan heb ik vroeger nog wel kunnen consta teren. Tegen de Bolswarders hadden we hoegenaamd niets, maar omgekeerd geloof ik wel, dat de Bolswarders ons, Snekers, niet graag mochten. Bij deze, wellicht uit de grijze historie voortgekomen bezwaren tegen de Leeuwarders kwam ,dat wij de mentaliteit der hoofdstede lingen niet mochten. Hun stads fries klonk ons pedant-deftig in de oren en we meenden daarom dat zij aan een eigenaardig soorl verwaandheid leden, die (ik zoek het weer in de geschiedenis) zijn oorsprong kon hebben in het fei! dat Leeuwarden eens stadhou derlijke residentie is geweest en daardoor tot een onsympathiek soort zelfverheffing kwam. Na tionaal gezien lijdt Den Haag ook aan dit euvel. Hoe dit zij, wij waren als op groeiende jongens in Sneek altijd bereid van onze antipathie tegen de Leeuwarders te getuigen en desnoods de klomp tegen de hoofdstedelingen op te heffen. Dat het nooit tot echte ongere geldheden kwam, lag ten eerste aan het feit, dat er slechts spaar zaam Leeuwarder jongens bin nen ons gezichtsveld verschenen, terwijl wij bovendien zeer ver standige ouders hadden, die onze primitieve hartstochten in toom wisten te houden. Die tegenstel ling tussen Sneek en Leeuwar den was een aardigheidje en moest een aardigheidje blijven. Het was folklore. Ik ben nu al vele jaren Leeuwar der en ken de geestesgesteldheid van de inwoners van mijn ge boorteplaats niet zo precies meer. Tot voor kort dacht ik dat de Sneker jeugd nog wel anti- Leeuwarden zal zijn, maar dat zij, gelijk wij indertijd, verstan dige ouders heeft. Maar nu heb ben de dagbladen verteld ,dat de Sneker raad tot tweemaal toe heeft geweigerd een bijdrage voor de tentoonstelling Frisia- na" beschikbaar te stellen. Mo tief: deze tentoonstelling was al te zeer een Leeuwarder aangele genheid. Zitten, zo vraag ik mij af, de jongelui van vroeger nu, met medeneming van hun jeugd- mentaliteit, in de raad van Sneek? Of hebben de Snekers te genwoordig gegronde bezwaren tegen het feit, dat Leeuwarden de hoofdstad van Friesland is en, als zodanig de eerstaangewezen plaats voor een heel Friesland omvattende manifestatie? Het is de vraag, die een bijzon dere betekenis krijgt, wanneer men beseft, dat Friesland is ver deeld over 44 gemeenten, maar naar het inwonertal gerekend niet groter is dan Den Haag Kunnen wij ons bij de snelle ont wikkeling en de daarmee samen hangende problemen van velerlei aard de weelde nog wel permit teren de kracht van het geheel te verzwakken door onderlinge ri valiteiten uit te spelen, zelfs in colleges van edelachtbare lie den? K. Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 9