„PRACTISCHE HULP" ,%adüci€ Muifi doet zijn naam nog steeds eer aan „Practische Hulp" (in de wandeling „de P.H.") is bij elke Leeuwarder in elk geval bij name bekend. Ieder heelt de vrachtauto of de mannen met de grote handkar waarmee oud papier, lompen, zolderopruimingen en te vernietigen archiefmateriaal wordt [opgehaald wel eens zien rijden. „Geef het maar aan de P.H." is een advies dat de ene Leeuwarder aan de andere geeft als het gaat over dingen die we liever kwijt dan rijk zijn, terwijl het bij Practische Hulp geldt: „Hoe meer hoe liever". Of het brengt geld op, of het vindt een nuttige toepassing, maar in ieder geval betekent het werk voor de huisgenoten in dit Leeuwarder tehuis voor daklozen. Wat is een thuisloze? •kam mm.mmn-mmulK KANTOORUREN 'MAANDAG <t»VKYDA 8-12 W.M.m 1- 6 SUM. Ds. J. A. Visscher nam het initiatief tot deze typisch Leeuwarder instelling Het gebouw van de Practische Hulp ir Pioenstraat. de HTS staat. Gedurende de mobilisatie 1914 1918 waren in deze barakken geïnterneerde Engelse militairen ondergebracht geweest. Elke wereldoorlog schijnt een aantal barak ken als nalatenschap achter te laten, waar aan dan in de er op volgende jaren een so ciale bestemming wordt gegeven. Na de twee de wereldoorlog werd tenminste de werk plaats voor minder validen ondergebracht in „Erica-dorp", een erfenis van de Duitse be zetting uit de tweede wereldoorlog. In 1926 werd de naam van de vereniging ge wijzigd in „Vereeniging Leeuwarder Tehuis voor Daklozen, Practische Hulp". Deze wij ze van hulpverlening bleek in een behoefte te voorzien, want reeds in 1930 werd een geheel nieuw gebouwd tehuis geopend aan de Pioenstraat. Dit gebouw, dat in de er op volgende jaren heel wat keren is verbouwd en uitgebreid, herbergt nog steeds „De P.H.". In zijn huidige vorm is het een mooi en modern ingericht tehuis, waar het blinkt van properheid. „Practische Hulp" is een tehuis voor thuis loze mannen van 2165 jaar, een tehuis voor vrouwen vanaf 21 jaar en een kinderhuis (doorgangshuis voor gezinsverpleging) voor jongens van 014 jaar en meisjes van 020 jaar. In feite zijn het twee streng geschei den tehuizen (dat voor mannen en dat voor vrouwen en kinderen) onder één kap. Door de Stichting voor de Thuislozenzorg, gevormd door de directeuren van inrichtin gen in Nederland, welke zich bezig houden met de zorg voor thuislozen, is een defini tie opgesteld, die wel zeer uitvoerig is, maar toch een juist beeld geeft van wat een thuis loze is. Deze definitie luidt: „Een thuisloze is hij, die door een bepaalde aanleg en of mkm Ml NBIR¥ïHOT$i AStïMST! De vereniging en het tehuis hebben hun bestaan te danken aan de bekende Ned. Herv. Predikant ds. J. A. Visscher, die we altijd vereenzelvigen met de toenmaals „ar me Friese heide", waar hij verschillende boeken over heeft geschreven. Over de men sen uit Houtigehage en omgeving en vooral ovef de barre sociale toestanden waarin ze verkeerden. Zijn hart ging uit naar de dren kelingen op de levenszee. Ds. Visscher die toerjdertijd in Leeuwarden stond (hij woon de op Baensein) gaf in 1924 de stoot tot op richting van de „Ned. Vereniging voor prak tische werkverruiming en hulpverlening". Hij had hier heel wat gegoede Leeuwarder burgers warm voor weten te krijgen. Zoals uit de naam van de toen opgerichte vereni ging blijkt mikte men verder dan alleen Leeuwarden. Ds. Visscher was zijn tijd te ver vooruit. Hij zag het te groot. Zijn initiatief is nooit tot een landelijke vereniging uitge groeid, maar in Leeuwarden schoot het door hem gestrooide zaad wortel en de vruchten zijn er tot op vandaag de dag. Reeds in 1925 kwam het te Leeuwarden tot de stichting van een tehuis. Dit werd geves tigd in de oude Engelse barakken aan de Molenstraat, naast het terrein waarop nu de

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 12