Fr ie slandhal is op 8 november voor het eerst veemarkt Vroeger, nu, later. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 12e jaargang no. 10 oktober 1963 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker - Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Een moeilijke zaak overigens, het openen van een vee markt. Dat moet om zes uur 's morgens gebeuren, een tijdstip, dat niet het uitgezochte moment voor een stijlvol gebeuren is. Men heeft er dan ook van afgezien de grote schare voor een uitnodiging in aanmerking komende offi cials tegen dit tijdstip bijeen te roepen. Officiële persoon lijkheden zijn niet overdreven matineus en zouden zo vroeg in de ochtend een collectie ochtendhumeuren met weinig feestelijke aspecten vormen. Wel zullen b. en w. er op dit tijdstip zijn om de eerste koe te begroeten. Laten we hopen, dat dit gedenkwaardige dier daarna nog een lang leven beschoren zal zijn en niet haar weg vindt naar het openbaar slachthuis, de gemeentelijke inrichting, onder de directie van dezelfde heer J. de Vries, die ook veemarkt directeur is een combinatie, die het hoornvee tot na denken zou stemmen, zo dit hoornvee tot denken in staat was. Maar 's middags om half twee komt men in groten ge tale bij elkaar in één der marktcafé's, waar een bijeen komst plus receptie voor genodigden is. De eerste markt is dan bijna afgelopen en ook de bij de veehandelaren betrokken zullen, zo hoopt men, tijd willen en kunnen vinden voor een glaasje. Speciaal de bij de veemarkt be langhebbenden zal de hun toekomende eer worden bewe zen, nadat ze bij de opening van de Frisiana om begrij pelijke redenen ietwat door de mand waren gevallen. Aischeidsblik op de oude veemarkt. Na 8 november gaat de vrijdagse veemarkt zich dus af spelen in de Frieslandhal en zal het op vrijdag aan de Lange Marktstraat even stil zijn als op de andere dagen van de week, of even stil als het op deze plek was voor 18 april 1874. Op die datum werd namelijk de nu oude veemarkt in gebruik gesteld; een ruime model-in richting, die echter in de twintiger jaren van deze eeuw met ruimtegebrek had te kampen, weshalve men een ver dieping voor de schapenmarkt ging bouwen, die op 27 juli 1929 in gebruik werd gesteld. Voor 1874 was de markt op het Zaailand, vooral daar waar nu de Mercuriusfontein staat. In 1697 was de markthandel hier begonnen en daar voor speelde zij zich af op de Nieuwestad, waarschijnlijk al sinds de Middeleeuwen. Een jaartal voor het begin van de Leeuwarder veemarkt is niet te geven en dat is niet alleen te verklaren uit het feit dat onze middeleeuwse voorvaderen niet zo rap met de pen waren. Waarschijnlijk was er geen officieel begin, maar is de markt geleidelijk ontstaan uit het feit, dat de stad Leeuwarden nu eenmaal (officieel of zo maar) de aangewezen ontmoetingsplaats voor kopers en verkopers was. En na dit achterste-voren vertelde geschiedenisverhaal de toekomst. We hebben iemand horen zeggen: „Over een halve eeuw is de Frieslandhal de grootste veemarkt van Nederland of een autofabriek. Mogen we het op het eerste houden? Hier wordt op 8 november voor het eerst de veemarkt gehouden. De vee marktachtige" aanblik op deze loto komt voort uit het ieit, dat zij werd gemaakt bij de najaarskeuring van het F.R.S. Op 8 november zal de lang verbeide verhuizing van de Leeuwarder veemarkt zijn gekomen. Lang verbeid, maar als ceremonieel gebeuren overschaduwd door de Frisiana, die tot de in-gebruikstelling van de Fries landhal leidde. Als men het protocol nauwkeurig be kijkt, dan is dit enorme gebouwencomplex eigenlijk niet officieel geopend. Het begin was het logische ge volg van de opening van de Kleiboer-tentoonstelling. Maar de minister van Economische Zaken en ir. Bou- ma, als voorzitter van het Frisiana-bestuur, stelden geen van beiden de Frieslandhal in gebruik. Geheel volgens protocol zouden er twee plechtigheden elkaar hebben moeten opvolgen: de opening van de Fries landhal door het gemeentebestuur en de opening van de Frisiana door het Frisianabestuur. Het zou te veel van het goede zijn geweest en pas op 8 november kan het gemeentebestuur zich bij een officiële gelegenheid baas in dit eigen, gloednieuwe huis noemen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 3