Leeuwarden-Oost verrijkt met riant winkelcentrum Toerfietsen, Sportfietsen, Kinderfietsen 6 niet duur, maar duurzaam, dat is GAZELLE Gazelle-, Solex-, Rap-en Typhoon bromfietsen Bella scooters gekomen in het winkelcentrum 't Heechterp, dat deze maand is geopend en 13 zaken omvat. We zouden nu een uitgebreide beschouwing kunnen wijden aan de fraaie bouwstijl van dit complex en de praktische inrichting der diverse zaken. Wanneer u er nog niet ge weest bent, dan mag u van ons aannemen, dat dit winkelcentrum een voortreffelijk ge- concepieerd stukje nieuwbouw is, ontsproten aan het brein van de Rotterdamse (we mo gen haast wel zeggen: nationale) architect Bakema. Wij durven ook wel de verzekering te geven, dat de winkeliers hun zaken niet hebben ingericht met op de rommelmarkt verworven spullen. Het is allemaal glanzend nieuw en het enige wat er nu nog aan ont breekt is het plein bij deze twee L-vormig geplaatste blokken. Dat is nu nog een zand woestijn, maar wordt een parkeerterrein met ruim plaats voor de in onze gemoto riseerde samenleving zo verguisde voetgan gers. In hoofdzaak willen wij er evenwel de aan dacht op vestigen, dat hier in het oosten voor het eerst de mogelijkheid is gecreërd om in een woonwijk te winkelen. En dat is misschien wel de grootste attractie, want winkelen en iets kopen liggen weliswaar in eikaars verlengde, maar zijn niet hetzelfde. Iets kopen is naar een zaak gaan, welbe wust en met vooropgezette bedoelingen. Win kelen is kijken wat er te koop is en dan eventueel kopen. Dat doet men niet, wan neer de zaken over verschillende straten ge spreid zijn. Men moet alles bij elkaar kun nen vinden en in een gezellige drukte wor den opgenomen. Deze voorwaarden zijn in het winkelcentrum 't Heechterp vervuld en daarom kan het een grote betekenis krijgen, niet alleen voor de bewoners van 't Heech terp in de engere zin, maar voor heel Leeu warden-Oost, dat met zo'n 35.000 inwoners een stad op zichzelf is. Het eerste winkelcentrum iis een mijlpaal in de ontwikkelingsgeschiedenis van Leeuwar den en het is geen wonder, dat dit in de grootste woonwijk van de stad is ontstaan. Steeds duidelijker begint zich te manifeste ren, dat deze wijken een gedeeltelijk zelfstan dig bestaan gaan leiden, waarbij de onder linge contacten via de binnenstad lopen. Het zal niet bij het winkelcentrum 't Heechterp blijven. Speciaal voor 't Nijlan zijn soortgelij ke plannen gemaakt en het is de bedoeling dit vrij ver van de binnenstad gelegen woon gebied op korte termijn van een soortgelijk centrum te voorzien. En wanneer straks in het noorden ('t Ielan) de bouwerij op grote schaal begint, dan zullen ook daar soortge lijke voorzieningen worden getroffen. Over zeer korte tijd zal men, wanneer het tempo van de stadsuitbreiding gelijk blijft, de win kelcentra in de nieuwe wijken even essen tieel gaan vinden als de kerken en de scho len. Ze maken de delen van de stad mede „leefbaar". De ouderen onder onze geachte lezers zal de tijd nog heugen, dat een buurtwinkeltje een bescheiden nering was, waar men voor allerlei zaken van eerste levensbehoefte in beperkte mate terecht kon en waar de kinderen hun snoepcent in een zuurbal, een stuk drop of een stokje zoethout konden omzetten. Het echte kopen geschiedde „in de stad" en die stad was de binnenstad van nu. Zelfs wanneer men daar buiten woonde, dan nog was dit koopcentrum vrij dicht in de buurt. De afstand kon nauwelijks gelden als een beletsel. De stad is in deze eeuw snel gegroeid. De fragmentarische stukjes bebouwing buiten de stadswallen iin het begin van deze eeuw zijn nu de oude delen van de buitenwijken, waarvan het oppervlak zo'n twaalf maal dat van (de binnenstad is. De afstanden zijn vergroot; naar de stad gaan is voor veel Leeuwarder huisvrouwen niet meer een on derneming die zich tussen de ochtendkoffie en het opzetten van de aardappelen kan afspelen. Natuurlijk blijven deze huisvrou wen naar de binnenstad gaan, voor de ge zelligheid en om uit een zo ruim mogelijke collectie een keus te maken, wanneer het om aankopen van meer dan zeer tijdelijke betekenis gaat. Maar voor de dingen van de dag (en vaak toch ook voor duurzame goederen) zoekt men de adressen liever dichter bij huis. riet winkelbedrijf heeft daar, speciaal na de oorlog, scherp op gereageerd. In de woon wijken zijn tal van nieuwe zaken ontstaan, waarbij de handel in levensmiddelen voorop gaat. Er zijn zelfs verscheidene van deze za ken uit de binnenstad naar een woonwijk overgeplaatst en niet zonder succes. Een duidelijke concentratie van winkels in zo'n woonwijk is echter voor het eerst tot stand De opening van het winkelcentrum ,,'t Heechterp" ging, ondanks de regen, met grote drukte gepaard.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 6