V/an de „Posthoorn" naar de P.T.T. mm Postcomptoïr vroeger bij de directeur thuis. 13 Rechts: Dit is het vroegere postkan toor op de hoek van Wortelhaven en Eewal. Nu heelt Rijkswaterstaat dit gebouw in gebruik. Links: Het oude teleloonburéau (Ee wal 55) is thans een drukkerij. In het jaar 1871 werd bij de Potmargepijp, nu de Potmargebrug, een oude herberg afgebro ken. Het was de „Posthoorn", die tot na het midden van de vorige eeuw plaats van aan komst en vertrek van de postkoetsen was. De „rijkspostpaarden" werden daar gedrenkt in een speciaal wed, dat in 1857 voor het grootste deel verdween bij de verbetering van de Pot- marge als vaarwater. De postkoets was, tot de komst der spoorwe gen, het middel van vervoer voor de briefpost. De belangrijkste dienst was die op Zwolle, die reeds in de tweede helft van de 17e eeuw (te beginnen in 1663) werd gereden toen tweemaal per week. In Zwolle werd aanslui ting verkregen op de Amsterdamse post, die over Amersfoort en Utrecht reed. Omstreeks 1750 werd het aantal vaste verbindingen uit gebreid en kwam een grotere centralisatie tot stand. Toch bleef het postbedrijf tot ver in de vorige eeuw een verwarringwekkende zaak. Wel had den de postkoetsen hun vaste plaats van aan komst en vertrek, maar het publiek had in de eerste plaats met de postdirecteur te maken. Deze belangrijke figuur behartigde de postale zaken namelijk bij zich aan huis, zodat het postkantoor bij elke directeurswisiseling op een ander adres terechtkwam. Van 1846 tot 1871 was de post achtereenvolgens gevestigd: huis hoek Beyer- en Grote Kerkstraat, Bij de Put, Grote Kerkstraat-hoek Bontepapesteeg. Deze situatie leidde tot veel klachten en werd hoe langer hoe meer onhoudbaar door de uit breiding van het postverkeer. Daarom werd in 1870 het besluit genomen van rijkswege een postkantoor te bouwen. Een centrale vestigings plaats vond men aan de Wortelhaven-hoek Eewal, waar het huis van de weduwe Anema, de winkel „De Gouden Leeuw" en een woon huis werden gekocht en gesloopt. In het huis van Anema was tot 1866 de hulpbeurs voor granen gevestigd geweest, die in dat jaar werd overgebracht naar Zaal van der Wielen (nu Zalen Schaaf). In 1871 was het eerste echte postkantoor in Leeuwarden gereed en het werd op 1 augustus van dat jaar in gebruik genomen. In het sous- terrain was de besteldienst ondergebracht en de benedenverdieping was voor de post be stemd. Daarboven was de directeurswoning (het bij-de-directeur-aan-huis-systeem bleef dus gehandhaafd.) en op de tweede verdieping kwam de telegraaf terecht. Telegrammen konden sinds 1856 in Leeuwarden worden verzonden en ontvangen. Het eerste telegraafbureau was gevestigd in het gebouw naast het Provinciehuis, op de hoek van de Korfmakersstraat. Wie in die tijd met de gele diligence van Van Gend en Loos in Leeuwar den aankwam, kon meteen een telegrammetje met de melding van de behouden aankomst naar huis sturen, want deze rijtuigen met drie paarden hadden hun vertrek- en eindpunt in dezelfde Korfmakersstraat. Eén schakel in de keten van werkzaamheden van onze P.T.T. ontbrak toen nog en dat was de telefonie. Eerst in 1882 werd een concessie aangevraagd voor een plaatselijk net en in 1885 werd de firma Ribbink en Bork te Am sterdam deze eer waardig gekeurd. De Leeu warders konden dus door particulier initiatief aan het telefoneren gaan, door de bemiddeling van ijverige telefonistes, die in de eerste jaren werden opgeborgen in de centraalpost op de zolder van de hoofdwacht, nu de secretarie van het Stadhuis. Negentig abonnees maakten dit eerste jaar van hun diensten gebruik, in 1899 waren het er 160 en in 1900 206. In dat jaar verhuisde de, nog altijd particuliere, tele foondienst naar het pand Eewal 55. Op 1 jan uari werd het telefoonbedrijf genaast door het rijk en ondergebracht bij de P.T.T. In 1930 volgde de automatisering en eind 1957 werd de administratie van het Telefoondistrict on dergebracht in het nieuwe pand naast het huidige postkantoor. Dit postkantoor op de Tweebaksmarkt werd op 1 december 1904 in gebruik genomen, nadat men uit heit oude op de Wortelhaven was ge groeid. Vreugde en leed waren daar geleden; een merkwaardig stukje leed was een mierenplaag. Van het oude postkantoor op de Wortelhaven en het oude telefoonbureau op de Eewal zijn de gebouwen nog steeds aanwezig. Het post- katoor wordt nu gebruikt door Rijkswater staat en in het telefoonbureau is een drukkerij gevestigd. Beide hebben betrekking op historie en prehistorie van een bedrijf, dat in deze eeuw tot snelle ontwikkeling zou komen, naar de veel heid en de omvang van zijn taken: de P.T.T.

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 13