Provinciale Bibliotheek krijgt een modern gebouw Dominerend bouwwerk op het Oldeh oofsterkerkhof Op het Oldehooisterkerkhof, aan de oude Boterhoek, is kort geleden een begin ge maakt met graaf- en heiwerk ten behoeve van het gebouw, dat op deze tekening schets matig is aangegeven. Het Provinciaal bestuur laat het zetten op deze historische plaats, gedeeltelijk vrijgekomen door het afgraven van een stukje bolwerk bij de Prinsentuin, waar het gebouw met de achterkant tegen de Noorderplantage komt te staan. Tot voor kort stond hier, vereenzaamd door het wegbreken van de overige bebouwing, de woning van Oldehove-torenwachter Visser. Het nieuwe gebouw, onder architectuur van ir. P. H. Tauber te Alkmaar, zal onderdak bieden aan de Provinciale Bibliotheek, die nu is ge huisvest in de bovenverdieping van de Kan selarij. Bovendien wordt er de Buma-biblio theek in ondergebracht; deze boekerij is nu gehuisvest in het in 1934 gereed gekomen pand Grote Kerkstraat 29. Provinciale Biblio theek en Buma-bibliotheek zijn overigens nauw aan elkaar verwant door de éénhoofdige di rectie (Dr. S. Douma). Voor 1934 was de Buma- bibliotheek ook in de Kanselarij gevestigd. Het nieuwe gebouw krijgt een frontbreedte van 63 meter en een diepte van 29 meter. De dak hoogte is 9,5 meter, maar bij het hoger opge bouwde gedeelte komt men tot 14 meter boven de straat. Deze opbouw wordt bekleed met koper en zal, wanneer dit metaal is verweerd, een groenachtige kleur krijgen. Er zijn drie verdiepingen, met daarboven de „verkoperde" extra etage, die liftinstallaties en een extra magazijn komt te bevatten. Naast leeszalen, uitleningen en boekenmaga- zijnen zullen in het gebouw ruimten voor ont vangsten en bijeenkomsten worden ingericht. De boekenverzamelingen zijn van een indruk wekkende omvang: de Provinciale Bibliotheek omvat globaal 200.000 delen en de Buma-Biblio- theek 38.000. Laten we stellen (en dan over drijven we niet, lijkt ons), dat de gemiddelde banddikte 3 cm is, dan zou men, alle boeken naast elkaar plaatsend, een rij van ruim 7 kilo meter lengte krijgen Oude universiteitsbibliotheek De Provinciale Bibliotheek heeft een eerbied waardige historie. Zij is namelijk voortgekomen uit de bibliotheek van de Franeker universiteit, die van 1585 tot 1813 heeft bestaan en opge richt is door stadhouder Willem Lodewijk (Us Heit), die ook de Groninger universiteit in het leven heeft geroepen. Dit Friese initiatief heeft in Groningen dus bestendiger resultaat gehad dan in het eigen gewest. De Franeker univer siteit werd in 1815 een rijksatheneum en in 1843' verdween ook deze vorm van hoger on derwijs. Een jaar later kwam de oude univer siteitsbibliotheek naar Leeuwarden, waar zij werd aangevuld met die van het gouverne mentshuis. Voor publiek werd de bibliotheek in 1852 geopend. Boerezoon Buma Grondlegger van de Buma-bibliotheek was de op 19 november 1796 te Woudsend geboren zoon van een gefortuneerde boer L. A. Buma. Hij was een stille werker op het terrein der wetenschappen en richtte zijn belangstelling, na zijn promotie, op de klassieke oudheid. Hij vestigde zich in Makkum en overleed daar, bijna tachtig jaar oud, op 2 mei 1876, zelf heeft hij niets gepubliceerd, maar wel bracht hij een aanzienlijke boekenverzameling bijeen. Hij bleef ongehuwd en vermaakte een ton aan de provincie, ten behoeve van een bibliotheek op het gebied van de klassieke oudheid (Grieks, Romeins). De hieruit voortgekomen Buma-bi bliotheek heeft op dit speciale terrein een grote vermaardheid. Provinciale Bibliotheek en Buma-Bibliotheek krijgen nu dus een nieuwe huisvesting, die dit rijke bezit van Friesland op de juiste waarde schat. Een rijk bezit vooral, omdat beide bi bliotheken ten dienste staan van iedereen met wetenschappelijke belangstelling. Ieder kan er terecht en er zijn zells geen kosten aan de uit lening verbonden. Voor Leeuwarden is het van onschatbare waarde de vestigingsplaats van deze provinciale instelling te zijn. Dit is de plaats waar de nieuwe Provinciale Bibliotheek wordt gebouwd. Op de achtergrond de bomen, die de weg naar de Prinsentuin van de kant van de Westerplantage markeren.

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 14