is ïekmen o >,s 5 „Had moeder maar naar de weer man gekeken lente Komaan vrienden, de borstrokken uit, want het is lente. Het is eerst wel wat iris en een kleine verkoudheid met wat hoesten moet men wel op de koop toenemen, maar dat mag de pret niet drukken. Dat broeierige, zo zegt de gezondheidsleer, is helemaal niet goed, licht en luchtig, dat is het kledingdevies, speciaal wan neer de lente is gekomen. Terwijl wij dit schrijven vriest het buiten. Dat mag, want het is nog vóór de 21ste en dus winter. De kolenman heelt juist voor de zoveelste keer enige zakken zwarte brandstol gebracht en nog elke dag gaan wij enige malen tremmen in het kolenhok. Zal dit op 21 maart afgelopen kunnen zijn? U voelt onze twijfel. Deze twijfel heeft trouwens wetenschappelijke gronden. In de encyclopedie hebben we gelezen, dat het begin van de lente het moment is waarop de zon, op weg naar het noorden, recht boven de evenaar staat. Hoogst interessant, maar meer van belang voor de negers in Afrika dan voor ons, menen wij. Voor ons spreekt de weerman van de televisie het hoogste woord. Elke keer zitten we naar hem te kijken en te luisteren, wanneer hij zeer trefzeker met lippestift lijntjes en letters op de kaart van Europa zet. Elke keer bewonderen we zijn H van hogedrukgebied. Elke keer pro beren we met hem conclusies uit dit lijnenspel te trekken. Hier een depressie, daar een hogedrukgebied en bijgevolg gaat de wind zó waaien, regen of droge lucht, sneeuw of hagel meevoe rend. Er bestaat, zo is wel duidelijk, een causaal verband tussen al die dingen, maar zegt u eens eerlijk: begrijpt u het allemaal? Wordt u met zo'n kaart iets duidelijk? Zou de weerman niet een voudiger kunnen zeggen: Dames en heren, ik kan natuurlijk alles wel voor u uittekenen, hoge drukgebieden en depressies, maar u wordt daar toch niet wijzer van. U weet waarschijnlijk niet eens wat een depressie is of een randstoring dan wel een millibar... ik laat dit alles achterwege en deel u simpelweg mede, dat het weer guur en akelig zal zijn voor de volgende 24 uur en nog zeer lang daarna." Het enige wat we van de weerman kunnen leren, dat is de zeer grote afhankelijkheid van allerlei geheimzinnige dingen waaraan het weer onderhevig is. De zon daar ergens ver weg en dan vlak boven de evenaar speelt blijkbaar maar zwak mee. En waar ons weer door zoveel wisselvalligheden wordt bepaald, daar mogen we ons niet overgeven aan optimisme. Laat u dus, ook na de 21ste maart, de kachel maar staan. De borstrok laten we aan uw eigen prudentie over. Inmiddels zijn ze er weer, de lenteboden. De lammetjes in de wei, die duidelijk bewijzen dat schapen nooit naar de weerman kijken. De lange rijen zakdoeken aan de waslijnen, vrolijk wapperend in de in-frisse wind. Binnenkort hoeven we geen vorst meer te vre zen. En voor de rest? Enige jaren geleden, het was midden in de zomer, zagen wij op straat een man flaneren, in zijn open colbertje en met de hoed in de hand. Het regende dat het goot. Hij hief zijn gezicht op naar het neerplensende hemelwater. We spraken hem aan, na hem in een portiek te hebben geloodst. Hij bleek uit Amerika te komen en wel uit Californië. Altijd zon, nooit een wolk, nooit regen zuchtte hij. Maar hier vond hij het heerlijk: „That beau tiful rain of yours Het is allemaal zeer betrekkelijk

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 5