,TialIi jallinga Hie Dr. C. G. Wagenaar was initiatiefnemer De nieuwe, in 1955 gereed gekomen, vleugel van Tjallingahiem. Het huis wordt bewoond door 48 kinderen, voor het overgrote deel afkomstig uit Fries land; enkelen komen uit Groningen of Dren the, terwijl soms de kop van Noord-Hol land ook vertegenwoordigd is. De meesten worden er geplaatst door Voogdij-verenigin gen. Soms zijn het ook wel pupillen van de Kinderrechter, of wordt een plaatsing aangevraagd door een Raad voor de Kinder bescherming of een gemeentelijke Sociale Dienst. In theorie kunnen er kinderen van vijf tot eenentwintig jaar worden opgenomen, maar bij de meisjes houdt men de leef tijdsgrens liever op 18 a 19 jaar, omdat er dan nog enige nazorg in de vrije maatschap pij mogelijk is. Momenteel ligt de leeftijds grens voor jongens nog bij 14 a 15 jaar, maar in de nabije toekomst zullen ook zij langer onder de hoede van „Tjallinga-Hiem" kunnen blijven. De oude Huizumer pastorie is door de stichting aangekocht met de bedoeling hier een apart tehuis voor de oude re jongens van te maken. Overdag gaan de kinderen naar de beide BLO-scholen in de stad. Of naar de Da Cos- ta-school, óf naar de Openbare BLO-school bij de Prinsentuin. De rest van de dag heerst er een opgewekt gezinsleven in „Tjallinga- Hiem". Het woord gezinsleven is met opzet gekozen, omdat het, na een verbouwing in 1962, mogelijk is geworden het huis in vier gedeelten te bewonen, waardoor er vier Treintjespelen met de goudhamster als belangstellende toeschouwer. Dr. CYPRIAAN GERARD WAGENAAR, Predikant te Leeuwarden. Geb. 15 sept. 1884 - Overl. 3 juni 1954. „Wie in Mij blijit, gelijk ik in hem, die draagt veel vrucht". Joh. 15 vs 5 b. Het bovenstaande opschrift kunt u vinden op een marmeren plaat, aangebracht in de hal van het in 1907 gebouwde Tjallinga-weeshuis aan de Huizumerlaan. De naam stamt van een rijke dame die in 1570 een groot legaat naliet, met de bedoe ling dat uit de opbrengst hiervan weesjongens zouden worden opgenomen op een boerderij, de Tjallinga-zathe, waar ze verzorgd konden worden en bovendien het boerenbedrijf konden leren. Aan het einde van de 19e eeuw waren de regenten van deze stichting het er over eens, dat dit geen bevredigende wijze van wezen-verzor ging meer was. Dit leidde tot de bouw van het bovengenoemde weeshuis aan de Huizumerlaan, dat in 1907 gereed kwam. Nog geen halve eeuw later waren er bijna geen wezen meer, die in een inrichting opgenomen moesten worden. De stichting verhuurde toen het grote huis aan de gemeente Leeuwarderadeel als burgemeesters- woning. Toen Huizum in de oorlog bij Leeuwarden werd gevoegd, verhuisde de bur gemeester naar Stiens. Het huis heeft toen een poos leeggestaan, maar kreeg op initiatief van dr. C. G. Wagenaar een nieuwe bestemming, die sterk herinnert aan die waarvoor het oorspronkelijk werd gebouwd. Deze bekende, zeer sociaal voelende Leeu warder predikant was voorzitter van de Ver eniging Kinderzorg, een voogdij-instelling, uitgaande van de Ned. Hervormde Kerk. Deze vereniging ondervond vaak moeilijkhe den bij de plaatsing van onder voogdij ge stelde debiele kinderen. Hij werd voorzitter van een nieuwe stichting, Tjallinga-Hiem^ die het oude Tjallinga-weeshuis aankocht met behoudens een kleine wijziging, het be houd van de oulde historische naam. Er werd een nieuwe vleugel aangebouwd, en zo werd „Tjallinga-hiem" een tehuis voor opvoedba re, debiele kinderen. In october 1955 werd het in gebruik genomen. Helaas heeft dr. Wagenaar dit niet meer mogen beleven. Hij overleed op 3 juni 1954.

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 6