NEGENTIEN JAAR NA DE BEVRIJDING Bestuur Oranje-comité op de Nieuwestad. De negentiende bevrijdingsdag mag in dit nummer van de Leeuwarder Gemeenschap worden begeleid door twee foto's uit ons gemeente-archief. Er komen geen militai ren op voor en toch typeren ze de sfeer van die dagen. De eerste dateert uit april 1945, toen de Duitsers onder de druk der geallieerden onze stad en de omgeving daarvan hadden verlaten. Men was vrij en dat was vooralsnog een ideëel beleden zaak. De praktijk van het alledaagse leven werd beheerst door de tekorten aan de meest essentiële dingen. Een tekenend beeld voor het leven van toen is de foto van paard-en-wagen, bela den met mensen, op de Westerplantage bij de Nieuwestad. Het is een feestelijk gezel schap, want sommigen dragen een hoofd bedekking, die niet op alledaags gebruik zal zijn berekend. Het bijschrift van de foto luidt: „Transport van bewoners der omliggende dorpen naar de feestelijkheden ter gelegenheid van de bevrijding van Leeuwarden". Zo, met paard-en-wagen, moest men zich dus verplaatsen, maar dat mocht stellig de pret niet drukken Wanneer deze foto precies is gemaakt en wat de herkomst was van het gezelschap is onbekend. Exacte gegevens omtrent dit fotomateriaal ontbeert ons archief in veel gevallen en dat is, vooral voor de toe komst, wel jammer. Ook weet men niet wie deze opname heeft gemaakt. Nog meer omgeven door raadselen is de andere hierbij gereproduceerde foto uit het archief van de gemeente. We weten, dat het eveneens een beeld is uit de bevrij dingsdagen en het is duidelijk, dat hier een feeststoet in beeld is gebracht. Bij welke gelegenheid was dit en wie zijn de heren, die geflankeerd door twee duchtig bewa pende politieagenten over de Nieuwestad marcheren? Misschien kunnen sommige onzer lezers opheldering verschaffen. Het gaat dus om deze vragen: 1. Op welke datum werd de foto gemaakt. 2. Wat was er aan de hand? 3. Wie zijn de afgebeelde personen (ook de politiemensen) en in welke kwaliteit openden ze de stoet? Mocht u één of meer dezer vragen kunnen beantwoorden, dan willen wij graag een berichtje ontvangen (Redactie Leeuwarder Gemeenschap, Raadhuisplein 32). Nog een fotoarchief-probleem. Wij hebben ook geprobeerd voor dit nummer een plaat je uit de bezettingstijd te bemachtigen, maar de gemeentelijke verzameling blijkt daarover niets te bevatten. Mocht u derge lijke foto's bezitten, dan willen wij ze graag ten behoeve van het archief in ontvangst nemen. Wil men zelf het origineel behou den, dan kan een reproductie worden ge maakt. Ook hiervoor: Raadhuisplein 32. Transport van bewoners der omliggende dorpen naar de feestelijkheden ter gelegenheid van de bevrijding van Leeuwarden. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 13e jaargang no. 4 april 1964 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker - Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs ƒ3,00 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 3