r\ pUftmfl \^y Stanley Padvinders Band is in 1946 in het klem begonnen m DMfMA r™" 11 In juni 1946 werd Leeuwarden een Padvinders- groep rijker, toen de Stanley-groep werd opge richt, genoemd naar de grote ontdekkings reiziger Henry Morton Stanley, die in het hartje van Afrika de reeds lang doodgewaande ontdekkingsreiziger Livingstone heeft opge spoord en daarna diens levenswerk zelf heeft voortgezet. De Stanley-groep breidde zich al spoedig uit tot een volledige groep met verkenners (jon gens van 1117 jaar) en welpen (jongens van 8li jaar). Vele jongens kunnen genieten van echt padvinderswerk zoals het maken van zwerftochten, kamperen, koken op houtvuren, het maken van vlotten, touwbruggen, het be zoeken van houthakkerskampen enz. Reeds bij de oprichting van de groep werden een tweetal marstrommen en een tweetal sig naalhoorns aangeschaft. Ieder jaar kwam er één muziekinstrument bij, doch de belangstel ling werd zo groot dat in 1957 besloten werd een nieuwe groepsband op te richten met een flinke bezetting tamboers en klaroenblazers. Er werd een donateursactie gehouden waarin in 5 weken tijds het benodigde geld bijeen kwam om een aantal nieuwe muziekinstrumen ten aan te kopen. Op concoursen werden eerste prijzen behaald en in 1962 werd een tweede succesvolle donateursactie gehouden, waaruit bleek dat voor de band een grote sym pathie bestaat. Drie maal kwam de band reeds voor de radio en dit jaar zal de band met een vijftiental kla roenblazers kunnen uitrukken. Het aantal verenigingen dat geregeld een be roep op de Stanleyband doet is van uiteen lopende aard. De Leeuwarder wandelsport liefhebbers hebben al een aantal malen de laatste kilometers minder zwaar gevonden door de pittige klanken van de band. Verder wordt medewerking verleend bij diverse speel tuinfeesten, bij de programma's van „Oranje Nationaal", gymnastiekdemonstraties, opening van scholen, clubhuizen en bij diverse padvin- dersaktiviteiten zoals St. Jorisviering en bij de propaganda van de Padvindersbeweging in het algemeen en buiten Leeuwarden. We hebben niet veel groepsbands in ons land, wat niet te verwonderen is, want in tegenstel ling tot een districts-band die zijn leden heeft in alle padvindersgroepen van het district, put een groepsband uit eigen horde, troep of stam, of om in cijfers uit te drukken uit niet meer dan hooguit 75 man. Nu we het toch over cijfers hebben zullen we meteen de financiële kant even bekijken. In een district betaalt als regel de districtskas de instrumenten. Een groep moet andere finan ciële bronnen aanboren b.v. groepsfeesten, ver loting enz. Met een paar honderd gulden kom je niet ver: één trommel komt ongeveer op i35ir zodat we gerust kunnen zeggen dat de Stanley-band over enkele duizenden guldens aan muziekinstrumenten beschikt. De Stanley-band bestaat thans uit de volgende bezetting: 15 marstrommen, 6 dieptrommen, 2 paukentrommen, 1 overslagtrom, 15 kla roenen, 1 tamboer-maitre. De verkenners en welpen zijn trots op hun band, die gestatig aan kwaliteit wint en zich reeds een uitstekende naam in en buiten Leeu warden heeft verworven. Zowel de Stanley-groep als de Stanley-band werd door Hopman de Roos opgericht. Nim mer wordt uit het oog verloren dat de pad- vinders-training voorop gaat. Het toverwoord voor deze „de Nederlandse Padvinders" waar dige bandprestatie is „enthousiasme". UITZONDERLIJKE KLEDING MODES EN HOEDEN VOOR DAMES EN HEREN S VAN OUDS NAAUW 8

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 11