W I/MER T F i WATER i Van de Bevrijdingsdagen naar een zeer oude bewaarschool i 112 i Luxen's Kampeerhuïs XX 1 I In het vorige nummer van de Leeuwarder Gemeenschap publiceerden wij, ter gelegen heid van de herdenking van de bevrijding, een foco van een optocht, die kort na 15 april 1945 door het toen pas bevrijde Leeu warden is gegaan. De foto is in het bezit van het gemeente-archief, maar bijzonderhe den waren ,ot dusver niet bekend. Daarom publiceerden we de opname in ons blad en we ve: Donden daaraan de tot onze lezers ge richte vragen: bij welke gelegenheid werd de ze foto gemaakt en wie zijn de afgebeelde personen? Deze publicatie heeft een aanzienlijk aantal reacties opgeleverd, maar dan vrijwel uit sluitend over de identiteit der afgebeelde personen. Over het „wanneer" en „bij welke gelegenheid" bleven de inlichtingen in het vage. Wel weten we nu met zekerheid, dat de foto zeer kort na de bevrijding is gemaakt en dat het een presentatie van het Oranje comité aan de Leeuwarder bevolking gold. De heren werden uiteraard met zeer grote blijdschap begroet en hadden bij deze zege tocht door de stad eigenlijk geen met kara bijnen bewapende politiemannen als escorte van node Om met deze politiemannen te beginnen: ge heel links op de foto ziet men de heer G. Postma en geheel rechts de heer W. van der Zee. Daartussen lopen, van links naar rechts, de volgende leden van het toenmalige Oranjecomité: N. Veenstra (toen bekend als majoor Veenstra), M. Veldman, mr. F. C. Stoop, L. P. de Jong en J. de Vries. Zo al thans is de meest waarschijnlijke samenstel ling van de namenlijst; sommigen noemden andere personen (in plaats van de heer Veld man bijv. de heren Camping en Bisschop), maar we hebben in dit geval aangenomen, dat een zuster van de heer Veldman zich moeilijk zou kunnen vergissen. Mr. Stoop werd herkend door zijn in Leeuwarden wo nende broer. Ook met de heer De Jong was er geen reden voor twijfel, waar zijn zoon ons van informatie diende. Aan dit onderdeel van het verzoek van ons gemeentearchief hebben wij dus, met de hulp van onze lezers, zeer redelijk kunnen voldoen. Anders is het gesteld met de oproep foto's uit de bezettingstijd (eventueel in bruikleen voor reproductie) aan het gemeente-arhcief af te staan. Het aantal reacties was nihil. Toe gegeven: in de bezettingsjaren zal weinig zijn gefotografeerd, want het materiaal was schaars en slecht en de situatie was weinig uitnodigend om de liefhebberij van de foto grafie te beoefenen. Maar het lijkt toch wel onwaarschijnlijk, dat er bij sommige onzer lezers in kasten en laden niets meer verbor gen is. Wilt u nog eens kijken en ons van de eventuele resultaten daarvan in kermis stellen? Het adres is: Raadhuisplein 32. In dit nummer gaan wij verder met het pu bliceren van foto's uit ons gemeente-archief, waarover geen bijzonderheden bekend zijn. Een zeer oude is deze keer aan de beurt. Het precieze jaartal is zelfs onbekend, maar we mogen aannemen, dat de opname om streeks de eeuwwisseling is gemaakt. En dit betekent, dat de hier afgebeelde kleuters nu bij leven en welzijn in de buurt van de pen sioengerechtigde leeftijd zullen verkeren. Misschien herkennen sommige bejaarde le zers zichzelf, dan wel zeer prille jeugdvriend jes of- vriendinnetjes. En wie waren de drie lieve juffen, rechts achteraan? Ten slotte: welke bewaarschool heeft dit liefelijke tafe reel opgeleverd? Wij zijn benieuwd of er uit de kring der le zers reacties zullen komen. Ook hiervoor: Raadhuisplein 32, tel. 21141, toestel 64 (stad huis). Dit is geen dramatisch verhaal, maar slechts het relaas van een incident, dat een nat pak en een bloedneus opleverde. Plus zeer veel verontwaardiging, die het slachtoffer naar het Leeuwarder stadhuis dreef, alwaar hij zijn be klag ging doen bij de stedelijke overheid. Niet alleen hoorde men hem aan, maar ook werd van zijn woorden proces-verbaal op gemaakt. Zelfs werden getuigen opgeroepen en de veroorzaker van het natte pak en van de bloedneus moest zich voor zijn euvele daad verantwoorden. Het gebeurde op een mooie zon dagachternamiddag in juli 1791. Tussen zeven en acht uur bega ven twee Leeuwarder jongelin gen zich van Jelsum naar huis, langs het Jelsumer Binnenpad. Het waren de bijna achttienjarige Wijmer Fellinga (misschien een voorvader van onze wethouder? en zijn vriend en leeftijdgenoot Hendrik Flieringa. Wijmers moe der, de weduwe Fellinga, woon de „over de Weaze", het dier baar ouderhuis van Hendrik diende men te zoeken op het Droevendal. Droever dan het Droevendal zou echter de wandeling langs het Jelsumer Binnenpad worden. Want wie kwam daar plotseling aanstormen, razend en tierend en met een pols, waarmee hij over een sloot sprong? Het was de nijvere doch driftige agrariër Auke Eeltjes, die in deze buurt, onder het behoor van Leeuwar den, de veehouderij uitoefende. Deze Auke nu gaf Wijmer een vuistslag in het gezicht en Hen drik een klap met de pols. Voor Wijmer had dit volgens het offi ciële proces-verbaal) tot gevolg „dat hij agter over in een sloot is gestuit, en van alle bewustheid als in een suis in 't waater leg gende, werd beroofd, dat hij door anderen uit de sloot geholpen en weeder op 't land bevorderd is, dat hij eenigsins bijgekoomen zijnde uit zijn neus vrijwat bloed gelaten en vrij wat pijn in zijn leeden, inzonderheid aan zijn neus, welke nog zeer dik en ver bolgen is, geleeden heeft, niet alleen maar dat ook zijn gansche kleeding met zijn zijden kousen als meeden zijn horologie zeer bedorven is, dat hij zoodanig door water en modder bemorst en bevuild was dat hij wel zee- ker in zijn voortreize naar huis van alle man met bewondering en met deernis zal zijn aan schouwd". Dat was dus, al met al, heel naar voor Wijmer en wie daar van nog niet overtuigd mocht zijn, die kon uit de verklaring van Hendrik vernemen, dat zijn vriend „overhooft in 't water ge- leegen hebbende geheel door en door nat en van vuijligheid en modder bijna onzigtbaar was." En dan was daar nog als getuige Doris Adelaar, tuinman in de Pijlsteeg, wiens aangename wan deling langs het Jelsumer Bin nenpad deerlijk door het inci dent werd verstoord. Hij kon immers verklaren, „dat de se boer raasende kwaad en bal- stuijrig was, dat hij aanstonds de vuijst van deszelvs eene hand genoomen heeft en de eerstge- melde veint een geweldige slag voor het voorhoofd heeft toege- bragt, zoodanig vors dat die be- leedigde agterover in een sloot is geraakt, hals over hoofd, dat de getuige ijsde". Auke Eeltjes, de snode land man, verscheen als een be rouwvolle zondaar ten stadhuize en was aanstonds bereid te be loven „zich van soortgelijke excessen te zullen wachten". Zijn gram was gewekt door het laten openstaan der hekken, waardoor het vee niet binnen de voorgeschreven perken bleef. Er is blijkbaar geen vervolging te gen hem ingesteld, want van een vonnis is niets te vinden. Maar wel zal Auke Eeltjes de zijden kousen en het horloge hebben moeten vergoeden. En daarmee is dit achttiende eeuwse tiener incident waarschijnlijk afgeslo ten KIP CARAVANS, boten en kano's. Scout kam- peervouwwagen. Bungalow- en diverse andere modellen tenten. Tevens volledige uitrustingen. Van Weeghels bagagewagens, trekhaken en alle onderdelen voor caravans, buitenboordmotoren, tuinmeubel en parasols, zonweringen. EN ZEILMAKERIJ VERLENGDE SCHRANS 81 - TEL. 27023 LEEUWARDEN I OWBI

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 9