Meer dan honderd jaar was vrouw „H< 12 Onlangs stond er in „Gehoord en Gezien" van de Leeuwarder Courant een berichtje: voor het hoofdschap van één van de openb. lagere scholen was een onderwijzeres voorgedragen en dat was toch wel weer een be wijs van de geslaagde emanci patie van de vrouw. Zo ver schrikkelijk modern is de Friese hoofdstad. Maar in Leeuwarden is een school, waar nu al méér dan een eeuw een vrouw aan het hoofd staat en waar pas sinds een klein aantal jaren de man ook genoeg geëmancipeerd is om onderwijs te geven. Dat is de katholieke meisjesschool aan de Grote Kerkstraat. En eigenlijk is dat niet één school, maar een hele serie scholen: een lagere school het zijn er zelfs twee geweest een mulo-school, een huishoudschool en een kleuterschool. En daarbij dan nog een Mater-Amabilis school, een hele serie kook- en naaicursussen en an dere opleidingen. En bovendien is in dit com plex nog een normaalschool gevestigd geweest met internaat een opleiding voor kleuter leidsters, een deel van de school voor indivi dueel onderwijs en een rééks andere scholen en opleidingen erbij. En dat alles onder vrou welijke leiding. Zo èrg modem is het gemeen tebestuur van Leeuwarden met dat vrouwe lijke schoolhoofd nu dus ook weer niet. Maar wat nu bij het openbaar onderwijs be gint, is bij het bijzonder al voltooid verleden tijd aan het worden. Want de enige lagere school, die nog bestaat in de Grote Kerkstraat, neemt al jaren geen nieuwe leerlingen meer aan, en het zal niet lang meer duren dat de school is uitgestorven. Er zijn nu nog drie klassen. De ontvolking van de binnenstad en de bouw van scholen in de-buitenwijken is er de oorzaak van dat de zustersschool, die lange jaren de enige meisjesschool voor katholiek Leeuwarden was, zal worden opgeheven, dat de school bij de Bonifatiuskerk de enige ge mengde school wordt voor de binnenstad, en dat de fratersschool in Leeuwarden-Oost als gemengde school de meisjes zal opnemen, die nu van de nieuwe Franciscusparochie uit nog elke dag naar de binnenstad moeten gaan. Maar wat vorig jaar al had moeten gebeuren, gebeurt ook dit jaar nog niet, omdat Leeuwar den op het gebied van de scholen-nieuwbouw nog lang niet bij is, en men goede lokalen in de binnenstad niet kan prijsgeven zolang men zich in de buitenwijken nog ontzaglijk zou moeten behelpen. Maar de nieuwe katholieke huishoudschool aan de Archipelweg nadert snel zijn voltooiing en over enkele jaren komt er ruimte in het zo ingebouwde en in elkaar gebouwde complex aan de Grote Kerkstraat en het Jacobijner Kerkhof. Kerkelijk centrum Honderd jaar geleden lag hier het centrum van kerkelijk Leeuwarden: de twee enige groepen van toen, Hervormden en Katholieken, hadden hier vlak bij elkaar hun kerken staan: de Grote Kerk en de Waalse, en de Westerkerk toch ook eigenlijk vlakbij, terwijl de katholieken o.a. een kerk hadden aan de Breedstraat, waar nu Zalen Schaaf zijn, en twee kerken, rug aan rug, op de plek waar de oude Leeuwarders de oude St. Dominicuskerk nog gekend hebben, aan de Speelmansstraat. De St. Bonifatiuskerk van toen was waar nu de Tivoli-bioscoop is kerk met koor is in de huidige situatie nog te herkennen en in de omgeving van de hui dige Bonifatiuskerk, het historische Hoek, waar de katholieke Cammingha's van Ameland de scepter zwaaiden, is ook lange tijd kerkge legenheid geweest. In 1850 werd de Franciscus- kerk, die rug aan rug stond tegen de Domini cuskerk, bediend door de Nederlandse Minder broeders, en zo zijn de eerste contacten ver klaarbaar met een kort tevoren opgerichte Congregatie van Zusters-Franciscanessen, die kort nadien vier vestigingen in Friesland kreeg: in Bolsward, in Franeker, in Harlingen en in Leeuwarden. In 1850 kwamen de zusters, die buiten het klooster gewone kleding droegen naar Bolsward, een jaar later al waren ze in Leeuwarden. Het klooster te Leeuwarden was dus gesticht in 1851, eerst in een huis aan de Eewal, maar na een jaar werd het al overgebracht naar de huidige plaats, een historische plek, want hier stond eens de kapel van O.L. Vrouw van Nijen- hoven, en de herinneringen aan dit eerste kerkje in dit gebied van het tegenwoordige Leeuwarden komen nog wel eens bij allerlei noodzakelijke graafwerkzaamheden hier aan het licht. Men begon met naaiwerk en onder richt aan grotere meisjes in handwerken en naaien. Ook werd hulp verleend aan gezinnen in nood. En het werk van de zusters vond zoveel weerklank in Leeuwarden, dat een aan tal meisjes intraden bij de zusters, die daar door hun werkzaamheden weer konden uit- Zuster Fiancisca Romana geeft naailes in de klasse 2A van de rooms-katholieke huishoudschool in de Grote Kerkstraat.

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 12