Hoofd ener school" Aan eeuw zusters- school komt een eind T^lóemsierkunst 3 De Ruyterweg Leeuwarden Telefoon 24986 VOOR AL UW BLOEMWERKEN Een feestelijke schooldag in de rooms-katholieke meisjesschool in de Grote Kerkstraat. Het is de derde klas van juffrouw Van der Kallen. breiden. In september 1864, een eeuw geleden dus, werd de eerste school gebouwd aan het Jacobijnerkerkhof. Maar omdat men maar de beschikking had over één zuster met onder wijsbevoegdheid werd er overdag les gegeven aan „burgerkinderen" en 's avonds aan de kin deren van de minder gegoeden. Omstreeks 1870 werd begonnen met de bouw van een tweede school: de St. Elisabethschool aan de Grote Kerkstraat. De bestaande Lucia-school werd toen een school voor de „minder ge goeden", wat gezien de associatie met „luzen" een minder gelukkige naamkeuze mag heten, maar Lucia was tenslotte óók de naam van het verre Moederhuis in Rotterdam. Uitbreidingen In die tijd begon men ook met een normaal schoolopleiding, zelfs met internaat. Een nor maalschool is de oude vorm voor een kweek- school, een school van waaruit kwekelingen voor de klas worden gezet, en 's avonds stu deren. De Lucia-school voerde in 1889 ook fraaie handwerken en pianospel in, de Leeuwarder burgerdochters konden dus op hoog cultureel peil worden gebracht. In 1911 werd de normaal school te Leeuwarden opgeheven, of, beter, ver enigd met die van Harlingen, waar een goed internaat was en waar de school tot 1931 blijft doorbestaan. In 1914 volgde de nieuwbouw van twee fröbelscholen, in 1925 kwam er nog een fröbelschool bij. In 1915 werd een van de lagere scholen uitgebreid met een afdeling voor mulo, een langzamerhand uniek gewor den combinatie, die echter in Leeuwarden nog steeds bestaat. En omdat de mulo blijft be staan, zal het aantal vrouwelijke hoofden van scholen dus straks niet verminderen, als de lagere school na een eeuw van heilzame acti viteit wordt gesloten. Kan men de geschiedenis van 113 jaar in een klein artikel samenvatten? We hebben nog niets gezegd over het vooroorlogse patronaat St. Gertrudis, dat vele lustra heeft beleefd, over het aandeel van de zusters in het jeugd werk nu, over de oorlogsjaren, toen vele evacués in het klooster verbleven, over de rectoren als Br. Jongma C. M. en Dr. W. God- dijn O. F. M. die vanuit dit klooster zoveel belangrijk werk hebben gedaan. Misschien is het nog wèl vermeldenswaard, als een vreemde speling van de historie, dat de heroprichting van de Franciscuskerk mede de oorzaak is geworden van het stoppen vany het eerste en voornaamste werk van de zus ters: het lager onderwijs. Door de zorgen van de pastoor van de Franciscuskerk in 1851 waren de zusters naar Leeuwarden gekomen. In 1853 werd deze kerk opgeheven, toen bij het herstel tersschool in de binnenstad worden opgeheven. Daarmee zijn we dan weer bij het begin terug gekeerd. De duizenden, die in de loop van de jaren van de zusters onderwijs hebben gehad, hele geslachten van Leeuwarder huismoeders, verspreid nu over heel de wereld, zullen dank baar blijven gedenken het vele, dat door de zusters is gedaan voor de stad, die ook in de geschiedenis van hun congregatie zoveel be tekent. En gelukkig is wat dat betreft de toe komst nog hoopvol: in een nieuwe huishoud school en een vernieuwde muloschool zetten de zusters het onderwijs aan de Leeuwarder jeugd voort, en naarmate dit onderwijs voor het opgroeiende meisje belangrijker wordt en in alles de afsluitende vorming van het lager onderwijs van vroeger vervangt, naar die mate zal ook de zustersgemeenschap die nu na een eeuw zo belangrijk werk moet gaan omscha- Klasse IB van de r.k. huishoudschool in de Grote Kerkstraat bezig met huishoudelijk werk. van de hiërarchie aan de overmatig bevoor rechte zielzorg in de steden een eind werd ge maakt. De Franciscuskerk werd bij de Domini- cus gevoegd en de zgn. kerk van pastoor Kirsch, aan de Voorstreek, ter hoogte van de tegenwoordige katholieke jongensmulo, via een steegje te bereiken, werd gesloten. Deze kerk zou in 1860 dienst moeten doen als kloos ter voor die andere naar Leeuwarden gekomen zusters, de zusters van Liefde, die hier wees meisjes en bejaarden verzorgden, tot hun nieuwe huis aan de Kruisstraat gereed was, vanwaar zij in 1935 weer overgingen naar hun tegenwoordige huis aan de Voorstreek, bij de Bonifatiuskerk. Nu evenwel in Leeuwarden- Oost een nieuwe kerk nodig bleek, werd daar weer een Franciscuskerk opgericht, en omdat hier ook een school zal komen, moet de zus kelen, dit alles kunnen accepteren als een eis van de tijd en dus ook als een persoonlijke opdracht, hun gegeven. fr. W. BROUWER

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 13