Split-level ■HMI LP^fagS T 8S ÉÈaÉir1 Woning gedeelten verspringen halve etage Nieuw type hoogbouw t leb I in [an Toerfietsen, Sporifiefsen. Kinderfietsen Bij de woningbouw in 't Ielan zullen de Leeuwarders straks kennis kunnen maken met een nieuwe variant van de flatbouw. De ontwerpers (het archi tectenbureau van prof. v. d. Broek en prof. Bakema te Rotterdam) hebben het de naam „split-level" gegeven en het wachten is nu nog op een bruik bare Nederlandse benaming. Bij deze woningen met „gespleten niveau*' heeft men een scheiding tussen woon- en slaapgedeelte bewerkstelligd door een halve flathoogte verschil aan te brengen. Beter dan een lang verhaal kan een tekening verheldering verschaffen over dit bouwkun dige nieuwtje. U ziet hier een doorsnee van zo'n flat, met een stukje van de omgeving links daarvan. In het midden van het flatge bouw is een systeem van halve trapjes, dat voor de communicatie tussen de verschillende delen van de woning zorgt. Beginnen we beneden, dan bestaat de eerste woning uit de met vierkantjes aangeduide ruimten. Dat zijn dus drie halve flats. Van de straat betreedt men de woning langs het on derste trapje, dat in eerste instantie naar de woonkamer en de keuken voert. Een half trapje naar links leidt naar de halve verdieping met twee slaapkamers en een halve etage hoger aan de rechterkant zijn nog twee slaapkamers, plus een badkamer. Dit is het grote type woning (9 personen), dat boven in het flatgebouw wordt herhaald. Op de tekening zijn de tot deze woning behorende ruimten aangeduid met cirkeltjes. De toegang is aan de galerij (die op de tekening met name is aangegeven) met een half trapje omhoog. Een half trapje omlaag voert, op dezelfde gale rij, naar de tussenwoning van het kleine type. Hiervoor zijn niet drie, maar twee halve etages beschikbaar, zoals op de tekening met kruisjes is aangegeven. Dit woningtype bevat kamer en keuken gelijk aan het grote en verder twee slaapkamers met douche (bestemd voor 4 per sonen). Het woongedeelte ligt op hoger niveau dan het slaapgedeelte. Het split-level-systeem zal niet uitsluitend voor deze 5-hoog woningen worden toegepast, maar ook 8- en 12-hoog. Een bijzonderheid is voorts, dat de galerijen met luchtbruggen met elkaar zullen worden verbonden, zodat de leveran ciers op hetzelfde niveau een groot aantal klanten zullen kunnen bedienen. Zo'n lucht brug ziet men op de tekening op de achter grond. EENHEDEN In 't Ielan zullen de woningcomplexen tot buurt- eenheden worden verenigd. Op 3 juni heeft de gemeenteraad plannen goedgekeurd voor "1 J* r_ ./a 'fj - Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 13e jaargang no. 7 juli 1964 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker - Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden de bouw van 2040 woningen, waarvan 1196 woningwet- en 844 premiewoningen. Voor deze woningwetwoningen zijn thans 3 van deze buurteenheden geprojecteerd. Twee daarvan (ten oosten van de Dokkumer Ee) zullen door de woningbouwverenigingen „Beter Wonen" en „St. Joseph" worden gebouwd, één (ten westen van de Dokkumer Ee) door de ge meente. Alle hoogbouw in deze eenheden krijgt het split-level-type en wel volgens het volgende schema: 3 blokken 12 hoog (1 per eenheid): 3x64 woningen (32 groot en 32 klein). 3 blokken 8 hoog (1 per eenheid): 3x100 woningen (60 groot en 40 klein). 3 blokken 5 hoog (1 per eenheid): 3x60 woningen (40 groot en 20 klein). 524 eengezinswoningen voor de drie een heden in totaal. DRIE TYPEN Het split-level-type is een bouwkundig nieuw tje, dat men tussen de gewone flatwoning en de maisonette kan rubriceren. De maisonette heeft, zoals u wellicht weet, het woongedeelte beneden het slaapgedeelte en deze volgorde wordt dan in enige bouwlagen-in-tweevoud herhaald. In het oosten van de stad worden dergelijke maisonettes thans gebouwd (in het Heechterp tegenover het winkelcentrum (100), aan de Kastanjestraat (72) en aan de Wilgen straat (90 en 24), voorts in 't Nijlan aan de Nijlansdyk (100 door Beter Wonen). Op het eerste gezicht lijkt speciaal het split- level-type wat verwarrend. Verontruste lezers hebben ons reeds gevraagd oi er geen gevaar bestaat, dat men door het nemen van een ver keerd trapje in het slaapvertrek van een buur vrouw belandt. Ons is echter nadrukkelijk ver zekerd dat dit risico is uitgesloten, mits men niet verder gaat dan de trapjes van de eigen woning. niet duur, maar duurzaar dat is GAZELLE n, Gazelle-, Solex-, Rap-en Typhoon bromfietsen Bella scooters WWKRM TILEF. 145#é

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 3