Het vrolijke buitenleven op een kiek van De Jong I 1 De hier afgebeelde heren, in opgewekte stem ming bijeen, zijn vele jaren geleden gekiekt door een vertegenwoordiger van het fotogra fisch atelier De Jong, Nieuwestad 54 te Leeu warden. Het origineel van de foto is aanwezig in de collectie van ons gemeentearchief en vormt daar een tamelijk frivool onderdeel van de geportretteerde plechtstatigheden. Zo maar ongedwongen op de kiek ging men toen door gaans niet. Men stak zich in het stemmig zwart, ging keurig op een rijtje zitten en keek plech tig naar het vogeltje, de snorren krijgshaftig opgekruld. We hebben hier zeer kennelijk te maken met een vrolijk stukje buitenleven, al hebben de heren geen afstand gedaan van de hoge boord en de brede das; slechts de derde van links heeft het jasje uitgetrokken om zich in vest en hemds mouwen deerlijk bloot te geven. Geheel links ontwaren wij een man, die met schipperstrui en schippersringbaard de sterke indruk wekt tot de bemanning van een boot te behoren en de tweede zittende figuur van rechts heeft aan een soortgelijke kledij nog een waardige schip perspet toegevoegd. Geheel rechts raken wij in twijfel: is deze staande man ook een varens gezel of is hij het agrarisch bedrijf toegedaan? Trekken wij een conclusie uit deze schaarse gegevens, dan lijkt het ons, dat we hier te maken hebben met een gezelschap, dat tijdens een boottocht de bloemetjes en de glaasjes heeft buitengezet. Wie waren het wanneer was het? Men tast omtrent deze twee vragen in het duister en andermaal doen wij een beroep op onze lezers om informatieve hulp te bieden. Kunt u bijzonderheden omtrent deze foto mede delen, wendt u dan tot de redactie van dit blad: Raadhuisplein 32. De ongeïndentificeerde foto van de vorige maand is met de hulp van verschillende lezers „thuisgebracht". Het operetteachtige groepje werd gefotografeerd bij een uitvoering van de opera Martha van Von Flotow, niet in Leeu warden, maar in Harlingen. Dit werd ons voor waar medegedeeld door de heer W. Zonder land, die het zonder twijfel weten kan, want hij had een halve eeuw geleden de leiding van deze uitvoering. De afgebeelde personen ko men ons op deze manier minder te interesseren, al hebben we niets tegen de Friese havenstad. Maar wel mag worden vermeld, dat op de on derste rij, geheel rechts, mevrouw Vestdijk, de moeder van de schrijver Simon Vestdijk, is te vinden. Vader Vestdijk was regisseur, zo schrijft ons de heer H. van Slooten te Biltho- ven, die verder het verhaal van de heer Zon derland bevestigt. Inlichtingen kregen wij ook van de heren Ger- lach en ds Bruins, die evenwel niet in Har lingen waren terechtgekomen. Bij wijze van hoge uitzondering herplaatsen wij deze keer een archieffoto, die reeds in de L.G. is verschenen. Twee maanden geleden publiceerden wij de afbeelding van een tot een kleuterschool (toen nog „bewaarschool") be horende kinderschare. Een goede reden tot deze herplaatsing verschafte ons mr. J. S. Brouwer, Nieuwe 's-Gravelandseweg 37a II te Bussum, eens een Leeuwarder kleuter en als zodanig afgebeeld op de foto. De heer Brouwer blijkt nog vele van de vriendjes en vriendin netjes uit zijn prille jeugd te kennen en stuur de ons de volgende, vrijwel volledige, lijst van namen, naar de nummering, die op het teke ningetje is aangegeven. 1. Jongste zoon van Velstra, Baensein; 2. Cor- ry de Vogel, van apotheker, is nu professor in Utrecht: 3. Tini Pykstra 4. H. Albarda, nu mr. H. Albarda, president-directeur K.L.M.; 5. J. Verdam (zoon van rector), later ingenieur, omgekomen tijdens de oorlog in Indië; 6. zusje van 5; 7. 8. Marietje Plet; 9 en 10 zusjes, smederij Emmakade?; 11. Roelof Kylstra; 12. Henny Postma (winkel Titus Postma); 13. Dorus van der Heide, Nieuwestad; 14. Ciska Zand- leven; 15. onze briefschrijver mr. J. S. Brouwer; 16. Gerrit Sloep; 17 18. Willy Israels; 19. oudste zoon Velstra; 20. 21. Netty de Vogel, ouder zusje van Corry; 22. Wim Bukers, zoon van schoenenhandelaar; 23, 24, 25 ???-, 26. Gon- da Zomerdijk; 27. 28. P. Oosterhoff, nu prof. dr. P. Oosterhoff, astronoom te Leiden; 29. Leo Twynstra; 30. nu wijlen H. H. Buisman; 31. 32. Alie Dijkstra van bakkerij Wirdumerdijk; 33., 34. 35. Juffrouw Lien, vermoedelijk dochter van gymnastiekleraar Ypes. De foto is, volgens mr. Brouwer, in 1907, 1908 of 1909 gemaakt in de kleuterschool aan de Tuinen. Dat Leeuwarden belangrijke figuren voortgebracht heeft, wordt hier wel duidelijk „in het klein" aangetoond!

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 7