Fa. I. JOLilERX ZOON FAF in de Weerd; VERHUIZINGEN TRANSPORTEN TEL. 0 5100-24595, b.g.g. 25765 goed handwerk van Friese bodem ^temmwmmmwrni* vn »-— Ruim een halve eeuw LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 ervaring tige curiositeiten, men vindt er geen delfts blauwe klompjes met een zeil er op en in het zeil een windmolen, dit alles onder het motto „Real Dutch". Maar wie een goed isauveiniir Verlangt, die komt hier inielt be drogen uit. Er is, mede door het werk van het FAF, nog veel verscheidenheid op het gebied van de Friese ambachts- en volkskunst. We noe men de volgende handwerkers en hun pro- dukten: S. Bruinsma (koperslager: hij werkte op de Frisiana), P. Atema (houtsnijder), P. Dijk stra (tinwerker), Jan Hielkema (bonkefi- ker), Anne Porte (wanddoeken), mej. Van Hulsen (borduurwerk), voorts de Leeuwar der pottenbakker en plateelschilder A. W. van der Graaff, wiens bedrijf in het mo lenaarshuis in :de Prinsentuin is gevestigd. Zeer belangrijk is uiteraard ook het be roemde Makkumer aardewerk. Het is niet nodig dat een medewerker zijn volledige beroep van het handwerk maakt. Voor velen is het slechts liefhebberij, met de plezierige kant van de bijverdienste. Wel heeft men een voorwaarde verbonden aan het medewerkerschap: de gegadigde moet Fries van afkomst zijn of zich in Friesland hebben gevestigd. Het FAF werkt sinds enige tijd samen met de gelijkgezinde stichting „Het Noordelijk Scheppend Ambacht". Een verklaarbare kombinatie, in het belang van de „produ centen" en van de „consumenten", die in de Weerd zaken van blijvende waarde kun nen kopen. Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Hoe staat het met de volks- en am bachtskunst in Friesland? Het oude handwerk dreigt te verdwijnen be dolven te worden onder de lawine industrieprodukten. Maar in de woestijn der uniformiteit daarvan wordt de dorst naar het eigene, het karakteristieke steeds sterker. Daar komt bij de weemoed naar een ver leden, dat naar het aantal jaren nog maar kort achter ons ligt, maar naar de gedachten al zeer ver. Allerlei gebruiksvoorwerpen van voor de eerste wereldoorlog en zelfs van la ter tijd zijn daardoor tot de status van antiek verheven, terwijl ze lange tijd slechts voor de asemmer in aanmerking zijn gekomen. Naast het oude (hoe oud dit mag zijn) be staat een levendige belangstelling voor de handwerkprodukten van eigen gewest, die nieuw en oud zijn tegelijk. Nieuw, omdat ze in onze tijd zijn vervaardigd; oud, omdat een traditionele ambachtsvorm eraan ten grond slag ligt. Eir wordt dus (nog geproduceerd, maar desondanks zijn sommige vormen van deze volks- en ambachtskunst schaars. Het Hindelooper schilderwerk bijvoorbeeld is moeilijk te krijgen; de firma in dit stadje, die van ouds deze produkten vervaardigt vecht met een klein aantal mensen tegen een overmacht van orders. Natuurlijk wor den ook anderen door deze grote vraag ver leid tot het maken van deze Hindelooper volkskunst. Er is juist een tweede firma ontstaan in Hindeloopen zelf, die zijn waar de nog moet bewijzen en, zo dit lukt, het predikaat van echtheid moeilijk kan worden onthouden, maar Hindelooper goed komt te genwoordig ook van elders. Hoe dit kwalita tief mag zijn, het kan niet authentiek wor den genoemd. Het Friese handwerk verdient bescherming tegen concurrenten, die niet aan de eisen van kwaliteit en authenticiteit voldoen; de koper verdient evenzeer bescherming, op dat hij weet waarvoor hij zijn goede geld uitgeeft. Dit gebeurt al sinds vele jaren door de Stichting Fryske Ambachts- en Folkskunst, kortweg „het FAF", al zou „de FAF" meer in overeenstemming met de taalkundig werkelijkheid zijn. Barones Van Heemstra (voor onze lezers geen onbeken de) is presidente van het bestuur, dat slechts voor het goede werk verkoopmogelijkheden biedt. De verkoop geschiedt in de „winkel" van het FAF in de Weerd een overzich telijke expositieruimte, zonder de wat rom melige sfeer van het antiquariaat (overi gens een zeer plezierige sfeer....!). Daar kunt u mejuffrouw J. Zaanstra ontmoeten en zij weet goed te adviseren en uiteraard ook goed te verkopen. Wat u ook mee neemt van het FAF, men zal u geen knol len voor citroenen verkopen. De zaak in de Weerd is niet een handeltje in souvenirach- De expositieruimte van de FAF in de Weerd

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 11