Automatische bespiegelingen bij een fontein Toerfietsen, Sportfietsen, Kinderfietsen VAN OUDS SINDS 18S5 NAAUW 8 Dit stukje is geschreven tijdens somber weer en ademt de bijbehorende triestheid. U bent dus gewaarschuwd en het staat u vrij minder pessimistisch te zijn dan de schrij ver dezer regelen. Het gaat deze maal over de autocratie. Het woordenboek omschrijft dit als „alleenheer schappij." Op grond daarvan hebben we hier dus geen autocratie, want ons land wordt de mocratisch geregeerd. Maar we kunnen ook een nieuwe betekenis toekennen aan het woord autocratie en wel: door de auto ge regeerd worden. En hier zijn we dan waar we, met ons pessimisme, willen zijn. Reeds een reeks van jaren hebben we het Europaplein en evenzovele jaren heeft men zich afgevraagd wat er zou kunnen worden gedaan om dit plein te versieren. Van het begin af waren er warme voorstanders van het plaatsen van een fontein op het Euro paplein. Dat was niet zo origineel, maar men mocht dit initiatief toch wel prijzen, want zo'n fontein gaat er altijd wel in. Er was ook een beeldende kunstenaar die iets anders en iets originelers wilde en wel een door de wind in beweging gebrachte figuratie. Dat moest echter maar niet; wij hier in Fries land zijn een braaf en voortvarend slag men sen, maar we zijn ook nogal traditioneel en wagen ons ongaarne aan wilde experimen ten. Nu waren er ook, van het eerste ogenblik af, tegenstanders van welke versiering ook. Zij redeneerden aldus: een fontein of wat dan ook, heeft de bedoeling de aandacht te trekken van de passanten en dat zijn op zo'n verkeersplein de automobilisten. Deze weg gebruikers nu hebben al hun belangstelling voor het verkeer nodig en mogen dus niet worden afgeleid. Men kan hier geen speld tussen krijgen. Een fontein is niet een ongeluk waard. De moei lijkheid is, dat men, aldus redenerend, ner gens terechtkomt. De tegenstanders van de Europapleinversiering werden zeer doeltref fend te woord gestaan met de repliek: „Dan moeten we ook alle aaildige meisjes van de openbare weg weren". Daarmee was de stand 11, maar het probleem bleef bestaan en het is in toenemende mate een benauwend probleem. Dat zouden we zelfs bij stralend weer durven volhouden. We waren namelijk bij de overdracht van de fontein op het Europaplein, die door de genereuze houding van de Coöperatieve Zui- velbank het eigendom is geworden van het gemeentebestuur. De plechtigheid speelde zich af op 16 oktober, 's namiddags om streeks half zes. Dat ging allemaal erg leuk. Er werden in het Eurohotel mooie dingen gezegd en daarna begaf het gezelschap zich naar buiten, alwaar burgemeester Van der Meulen met een druk op de knop de fon tein in werking stelde. Op dat moment gin gen de vlaggen van 24 Europese landen om hoog in de vlaggemasten, gehesen door kin deren, die zoveel mogelijk de bij de vlaggen behorende nationaliteiten vertegenwoordig den en gerecruteerd waren van of via de Haagse ambassades en gezantschappen. In tussen speelde het politiemuziekkorps het Fries volkslied. Voor deze kinderen droegen wij enige ver antwoordelijkheid, want we hadden ze, in gemeentelijke opdracht, met een busje uit Den Haag gehaald en het vervolg op deze taak bracht mee, dat we ze ook weer heel huids in Den Haag moesten afleveren. Ze stonden op het middenplein en moesten, na de plechtigheid, hun weg vinden, over het verkeersplein, naar de bus. Het is allemaal goed gegaan en we mogen de Leeuwarder politie prijzen, dat zij nog in staat was regelend op te treden, al wa ren vele leden van het politiepersoneel in het muziekkorps. De enkele agenten slaag den er in stand te houden tegen de vloed van auto's, die uit alle richtingen het plein dreigden te overspoelen. Dat was op vrijdag, en op zaterdag en zon dag trok de werkende fontein veel belang stelling van ouderen en in het bijzonder van de jeugd. Tal van jongelui draafden de druk ke weg over, om te proberen of er met be perkte middelen iets aan het kunstwerk te vernielen was. Wij vroegen ons af hoe lang het zou duren voor een dezer kinderen door ernstig lichamelijk letsel zou worden verhin derd dit initiatief verder uit te werken. Dus toch geen fontein? Wij weten het niet. niet duur, maar duurzaam, dat is GAZELLE Gazelle-, Solex-, Rap-enTyphoen bromfietsen Bella scooters We zouden geen menselijk offer willen brengen aan een stuk versiering, hoe fraai ook. Maar moeten we dan alles strak trek ken en glad strijken, opdat niets de voortgang van het gemoderniseerde weg verkeer zal belemmeren? Moeten we inder daad zeggen: „Moeder, hou je dochter thuis, want er komt blikschade van"? Het is de weg van de autocratie: onbe lemmerd voortgaan naar elders, waar, om der wille van het verkeer, niets leuks te zien of te beleven is UITZONDERLIJKE KLEDING MODES EN HOEDEN VOOR DAMES EN HEREN

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 13