T^ljemsierhunst SterhnburS VOOR AL UW BLOEMWERKEN t hei grooisie dorp van Leeuwarden De Ruyterweg Leeuwarden T elefoon 2 1986 De vooal de laatste jaren in zwang geraakte trek van de stad naar het platteland is ook in Friesland door gedrongen, of beter: juist vooral in Friesland. De mo gelijkheden tot verwezenlijking van dit ideaal van de door het drukke stadsleven geteisterde „big bossen" zijn in deze provincie bijzonder groot. Ook Leeuwarden heeft in zijn direkte omgeving een aantal zeer romantische en rustige dorpen, waaronder acht die bij de gemeente Leeuwarden behoren, nl. Goutum, Lekkum, Hempens, Miedum, Swichum, Teems, Wijtgaard en Wirdum. Over dit achttal willen we het in deze serie hebben. Het is niet druk in de Greate Buorren van de oude. En hij staat er nog, statig en groots, aan het eind van de brede, stille hoofdstraat de Greate Buorren. Voorlopig zal hij wel niet afgebroken hoeven te worden hoogstens een keertje schoongemaakt. Verenigingsleven Het verenigingsleven in Wirdum is, gere kend naar het aantal inwoners, erg aktief. Men heeft een korfbal-, kaats-, en muziek- en zangvereniging, een visclub, een gymnas tiekvereniging en iets dat vooral de jeugd nogal aanspreekt: een brommerclub die men de woeste naam „De Knalpiepers" heeft meegegeven. Ook aan de ouden van dagen heeft men gedacht. Er is weliswaar geen te huis voor hen, maar wel wordt om de twee weken een middagbijeenkomst gehouden. Dan worden films vertoond, spelletjes ge daan, of wordt er gewoon rustig thee ge dronken. De Wirdumers zijn nog niet tevreden. Ze wil len meer. Met het oog op de vermoeide di- rekteuren, onderdirekteuren en gepensioneer de direkteuren en onderdirekteuren, maar vooral met het oog op hen zelf de mid denstand en het verenigingsleven heeft men sinds acht jaren een uitbreidingsplan, dat 32 woningen omvat. Een lijdensgeschie denis noemen de Wirdumers het, want slechts zo nu en dan komt er een woning met veel pijn en moeite uit de grond. De oorzaak is, dat daar waar de woningen gebouwd moe ten worden de grond erg slap is, zodat er geheid moet worden. Dat maakt, aldus de des kundigen, elke woning drieduizend gulden duurder. Daarom zouden ze graag de woningen aan de kant van de rijksweg willen hebben. „Maar", zeggen de stedebouwkundigen, „de toren moet centraal blijven staan". „Dan is het nog goedkoper", zeggen de Wir dumers als echte tuorkefretters, „de kerk met toren maar te verplaatsen". Maar ja, waar blijf je dan? COR CAROLI. Wirdum is met zijn duizend inwoners het grootste dorp van de gemeente Leeuwarden. Het ligt slechts zes kilometer van de stad af. Men kan het al van verre herkennen aan de toren met de achtkantige spits, die hoog boven het Friese landschap uitsteekt. Het is eigenlijk een heel gewone toren, al leen van binnen zo smerig dat een klim partij daarin een geregeld kontakt met de stomerij garandeert. Toch onderscheidt hij zich van de vele andere en wel door zijn merkwaardige geschiedenis, die teruggaat tot de dertiende eeuw. Toentertijd was Wir dum een schatrijk boerendorp en dit wilde men wel weten ook. De Wirdumers meen den dit kenbaar te moeten maken door de bouw van twee fraaie torens. De ene, een spitse toren, stond aan de westzijde van de kerk, en de andere, een zadeldak, aan de zuidzijde. Wirdum bleef nog lang het grote en rijke boerendorp. In de 17e eeuw echter kwam de kerkvoogdij in, wat men noemt ernstige financiële moeilijkheden met een schuld van enkele duizenden guldens. Wat Een gezicht op Wirdum van de toren te doen? Soeur Sourire en Johan Bodegra ven waren nog niet geboren en dus moest er naar een ingrijpender oplossing gezocht wor den. Men nam het ietwat overijlde besluit de eer ste toren, die geheel van tufsteen was ge bouwd, af te breken. Maar liefst 1395 ton steen werd naar Makkum verkocht. Daar werd ze gebruikt voor de produktie van cement. Ze bracht ongeveer vijfduizend gul den op en dat was in ieder geval voldoende om de schuld te betalen. Met het afbreken van de toren had Wirdum veel van zijn prestige verloren. Sarcastisch werden de Wirdumers vanaf dat moment de „tuorkefretters" genoemd, een naam, die nog steeds in gebruik is, en in 1805 weer eens waar werd gemaakt. Dat jaar werd de toren aan de zuidzijde, die vrijwel op instor ten stond, eveneens afgebroken. Een jaar lang moesten de Wirdumers het zonder to ren doen. In 1806 kwam er een eind aan de ellende. Een prachtige toren met een acht kantige spits werd gebouwd op de plaats

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 5