MATA HARI ■-.■■■ SH;:- .S"TA-;;ATT. A A A ■ST In 1917 en in 1964 de moord op m few. 1 -- T SB!®® aaaa- - - BÜSS-S gggf 6 1 R I H v - mm MAAA-i AiAlffA §g&' AAA AAA Deze foto's van Mata Ha ri komen voor in het boek van Sam Waage- naar: „De moord op Mata Hari". Deze toont de dan seres in 1905, toen zij in Parijs verbleef. De twee bij elkaar behorende fo to's op de volgende pa gina zijn kort voor haar executie op 15 oktober 1917 gemaakt. Mata Hari is in 1917 door de Fransen geëxecuteerd, nadat ze in een geheim proces ter dood was veroordeeld wegens spionage voor de Duitsers. De Nederlands-Amerikaanse auteur Sam Waa- genaar heeft thans een boek het licht doen zien, dat „De moord op Mata Flari" heet. Het beoogt aan te tonen, dat Mata Hari ten onrechte voor een Frans vuurpeleton is gestorven. Ze zou tijdens de eerste wereldoorlog wel hebben gespioneerd, maar dan uit sluitend tegen de Duitsers en voor de Fransen. Wel had ze van de Duitsers geld (20.000 francs) gekregen, bij wijze van voorschot voor nog te bewijzen spionagediensten; wel kende de duitse ge heime dienst haar als „H-21", maar dat is, volgens Mata Hari zelf (en nu ook volgens de heer Waagenaar), slechts de schijn geweest, die haar geheime activiteit voor de Fransen moest ca moufleren. Was de executie van Mata Ha ri dus moord, zoals in de titel van het boek wordt gezegd? Sam Waagenaar heeft zeer veel feiten opgespoord over het le ven van Mata Hari (meer dan wie ook), maar hij heeft halt moeten maken voor de gesloten slaapkamerdeuren, waarachter ze baar spionageactiviiteitein heeft bedreven. Ze heeft zich daar, bij toerbeurt, opgehouden met hoge Duitse en hoge Fran se officieren. Wat ze bij derge lijke gelegenheden deze heren vroeg of vertelde is nooit geno tuleerd. Vraagt men zich, zeer in het algemeen, af wat haar bezielde om zich met ideze heren af te zonderen, dan heeft ze zelf daarop vele malen het ant woord gegeven. Mata Hari was gek op mannen in uniform: ho ge heren in dure uniformen, wel te verstaan. Jan, Fuselier was niet interessant, want zijn pak je was niet van de goede snit en zijn portemonnaie was te plat. Dit laatste vooral was van belang en het is nu maar de vraag of de wens om veel geld te bezitten bij Mata Hari door liefde voor de Franse natie aan beperkingen was gebonden. Dan had ze toch beter die 20.000 francs niet van de Duitsers kun nen accepteren. Natuurlijk was het een fraai staaltje van anti- Duitse gezindheid om dit geld in te pikken zonder er iets voor te doen, maar men kon beslist niet spreken van onbaatzuchtige haat. Misschien heeft de- Franse rechtbank wel een beetje het zekere voor het onzekere geno men en de hand ietwat gelicht met de eisen van een korrekte bewijsvoering. De stukken over het proces zijn zelfs nu nog niet vrijgegeven en daaruit zou men kunnen concluderen, dat men deze affaire, zelfs na zoveel ja ren, niet aan de grote klok wil hangen. Maar bij alle twijfel aan de juistheid van het von nis tegen Mata Hari moet men toch constateren, dat de rol van de reine onschuld haar aller minst op het lijf geschreven was. Zij heeft in de barre ja ren van de eerste wereldoorlog dingen gedaan die, hoe ze ook bedoeld zijn geweest, gemakke lijk op een voor haar funeste manier konden worden geïnter preteerd. Ze heeft weinig ge daan om dit te verhinderen en dit zelfs bevorderd door een aanzienlijk geldsbedrag van de Duitsers te accepteren. Er zijn in de eerste wereldoor log tallozen vermoord wier on schuld ver verheven is boven de twijfel, die de figuur Mata Ha ri, ondanks Waagenaars plei dooi, blijft omringen. Inmiddels heeft het boek van Sam Waagenaar het leven van het Leeuwarder meisje Marga- retha Geertruida Zelle, de late re Mata Hari, weer eens in de bijzondere aandacht gebracht. Ze werd op 7 augustus 1876 in Leeuwarden geboren, als doch ter van Adam Zelle en Antje van der Meulen. Haar jeugd speelde zich in onze stad af en als jong meisje ging ze naar Lei den, waar ze zou worden opge leid tot kleuteronderwijzeres. Ze zou dus, bij een zeer rechtlijni ge levensloop, in 1941 als hoofd

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 6