De knal 13 Op 19 januari 1943, om zeven uur in: de ochtend, werd in de Vincent van Goghstraat en wijde omgeving een donderende kraal gehoord, die de hele buurt in opschudding bracht. Mensen liepen in het donker naar buiten, ramen werden geopendde algemene, ban ge vraag was waar de bom te rechtgekomen was. Op nummer 74 in de Vincent van, Goghstraat hadden enige jongelui door dit luidruchtig geweld met tevredenheid kun nen constateren, dat het re cept voor buskruit deugdelijk was gebleken. Hét effect had hun stoutste verwachtingen overtroffen; nimmer hadden ze naar hun eigen oordeel rijper vruchten geplukt van het mid delbaar onderwijs, leervak scheikunde. Of de heer des huizes in de Vincent van Goghstraat 74 de ze oprechte vreugde deelde, is een andere vraag. De vijf jon gelui bij hem thuis waren „in de gevaarlijke leeftijd" en dit betekende, dat het niet ver- standig was de aandacht der Duitsers op hun woon- en verblijfplaats te vestigen. Maar het was nu eenmaal een bijzondere ochtend. Een half uur voor de knal had de onder de vloer verstopte ra dio Oranje laten horen dat in Canada een Nederlandse prin ses was geboren: Margriet Francisca. Het op handen zijn van deze blijde gebeurte nis was al lange tijd bekend, lang genoeg om de jongelui gelegenheid te geven hun vreugdebom te maken van een blik en buskruit. Om half ze ven hoefde de geruchtmakende uiting van vreugde alleen nog maar op het plat geplaatst te worden en de lont aangesto ken. Er kwam in de loop van de dag politie. „Is die knal hier vandaan gekomen?" was de vraag. „Dat is niet te ontken nen", zei de heer des huizes. „Waarom was dat?" „Maar man, er is toch een prinses geboren?" „Hoe wist U, dat een prinses is geboren?" „Dat weet toch iedereen?" De poli tiemannen namen daarmee op een uiterst onzakelijke manier genoegen, want de vraag bleef open, hoe men in de Vincent van Goghstraat op nummer 74 daarvan al voor zeven uur op de hoogte was. Misschien hadden deze agenten niet zo veel behoefte aan ver dere vragen; ze waren al eer der aan de deur geweest om te informeren of de zoon thuis was. En op het ontkennende antwoord deelden ze mee, dat ze hem moestem ophalen een hoogst onnozele toevoeging wanneer het hun bedoeling zou zijn geweest deze jonge man inderdaad te pakken te krijgen Het is maar een klein inci dent in de oorlog geweest. Maar het kan wel een verkla ring geven voor het feit, dat de hoofdbewoner van het pand Vincent van Goghstraat 74 nu voorzitter is van de vereni ging „Oranje Nationaal" en van het comité Herdenking Be vrijding 1965. Zijn, naam is S. Camping. Prinses Margriet weet tot op de huidige dag niet, dat haar geboorte in Leeuwarden met dit illegale saluutschot is be groet. Wij zouden het ook niet hebben geweten, wanneer we niet even van ons onderwerp waren afgedwaald, toen we met de heer Camping spraken over de viering van de vijfde mei. Dat was op de dag van de verloving van de prinses. Een vreemd element een landelijk monument, kan men ook zeggen is deze boer derij in de Vincent van Goghstraat, op de hoek van de Adriaan Brouwerstraat. Vroeger stond hij aan het Nieuwlandsweggetje, dat nu vrijwel geheel in de stedelijke bebou wing is opgegaan. Het lijkt vreemd, dat deze boerderij in deze woonbuurt is blijven staan, maar de verklaring is eenvoudig: de gemeente Leeuwarderadeel had voor de oorlog wel een uitbreidingsplan, maar er werd geen actieve grondpolitiek gevoerd, zodat de hele gang van zaken van de vrijwillige medewerking van de grondeigenaren afhankelijk was. Een echte boerderij is het overigens niet meer. Bewoner is de veehan delaar K. de Jong, die hier het gekochte vee tijdelijk stalt. De foto, die het uitladen van vee in beeld brengt, is op een vrijdagmiddag gemaakt. Laten we nog maar eens proberen wat aan het voorjaar te doen, schijnt deze boomstronk te den ken en met een even aandoenlijke als nutteloze ijver heeft hij een paar twijgen voortgebracht. Eens heeft deze boom in volle glorie aan het Nieuwlandsweggetje gestaan, nu staat het restant temidden van de nieuwbouw van 't Nijlan Daar ware' eens negen wilgen in ene boe- renwei op het einde en ten zuiden van de Ju- lianalaan. Ze waren de laatste herinnering aan het vooral bij de oude Leeuwarders zo bekende Nieuwlandsweggetje. Tot voor enige jaren beleefden de bewoners van de flats bij het Stephensonviaduct hun vreugde aan dit laatste stukje „landelijk Nijlan" wanneer in het voorjaar de pruiken zich met groen begonnen te tooien, of bij een harde stormwind hun pruik met ha ren al maar ja en neen knikten. Dikke bonte koeien snoven tot het vorige jaar nog aan de wilgeblaadjes maar moes ten het veld ruimen voor de bouw van de nieuwe kweekschool en 'n vele verdiepingen hoge flat. Van de negen deftige, parmantige dames werden reeds zeven van haar stand plaats ontheven, zodat het laatste jaar er twee nog de herinnering aan wat eens een liefelijk, landelijk weggetje met boerderijen was, hoog trachtten te houden. Dat „hoog houden" is voor één daarvan, die alleen nog een zielig stompje stam vertoont, overi gens een zeer problematische zaak geworden. Het Nieuwlandsweggetjeis van de aard bodem verdwenen, de „Nijlansdyk" is er voor in de plaats gekomen. In deze twee namen zijn wel zeer juist de oude en de nieu we tijd getypeerd. Nee, nu vergissen we ons even. Nóg kunt u een deel van het Nieuwlandsweggetje terug vinden, een zeer groot deel zelfs. Was het u bekend, dat de Vincent van Goghstraat eigenlijk Nijlansdykje hoorde te heten? Het is het laatste stuk van het nu verdwenen Nieuw landsweggetje, dat uitkwam op de grote dijk die nu de Verlengde Schrans is en oor spronkelijk de oostelijke waterkering vorm de van de vroegere Middelzee. Die boerde rij daar midden in de Vincent van Goghstraat is de laatste van al de buorkerijen die vroe ger in het nieuwe land stonden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 13