„Maak er - ook voor anderen - een feest van" MAKELAARSKANTOOR HELLEMA ZN. Het adres sinds 1898 voor onroerende goederen Bij de foto op het omslag Nieuweweg 7-9 Leeuwarden Telefoon 23117* (vervolg van pag. 3) en verder dient te bepalen hoe we het deli- kate binnenstadsprobleem zullen aanpakken. De wethouder constateert, dat we bij de ver dere ontwikkeling duidelijk in een stroomver snelling zijn terechtgekomen. Het tempo van de afgelopen twaalf en een half jaar zal door dat van de komende twaalf en een half jaar sterk worden overtroffen. Bij het begin van zijn wethouderschap was de Valeriusstraat de grens van de bebouwing in het westen, in het zuiden de Julianalaan en in het oos ten de Archipelweg, om even een schetsma tige lijn te trekken, die overigens hier en daar nog wel enige instulpingen vertoonde. Er wordt, zo stelden wij, vaak gezegd, dat de politieke kleur van een wethouder in de gemeentepolitiek weinig tot gelding kan wor den gebracht. De heer Tiekstra is een van de twee „rode" wethouders van Leeuwarden; wanneer en waar ontmoeten deze politieke kleur en het beleid elkaar, vooral in de te genwoordige situatie, waarbij de gemeenten sterk door Den Haag zijn gekneveld? Je kunt zeggen, aldus wethouder Tiekstra: niemand komt op zo'n plaats dan uit de po litiek, maar ik geef toe, dat dit een dooddoe ner is. Het is moeilijk te zeggen waar ik nu precies „rood" ben geweest, maar toch is het bepaald zo, dat bij de uitoefening van het wethouderschap de politieke overtuiging een zeer grote rol speelt. Het bepaalt je instel ling tot de stof, ook wanneer die niet een duidelijk uitgestippelde politieke gedragslijn vraagt. Ik zie de totstandkoming van de voet balclub „Cambuur" als zo'n zaak, ik zie de politieke instelling ook te voorschijn komen in de woningbouw, de volks woningbouw dan, wel te verstaan. Bij het onderwijs kun je je niet van je overtuiging losmaken er is toch, hoe knellend de Haagse banden ook mogen zijn, nog vrij veel ruimte voor een eigen beleid en daarvan moeten we tot het uiterste gebruik maken. Verder eist het wethouderschap een streven naar een goed samenspel met de ambtenaren door het dui delijk uitzetten van de koers, die in de be stuurszaken moet worden gevolgd. Wethouder Tiekstra beweegt zich veel in de randgebieden van de bestuurlijke zaken. Buiten het stadhuis komt men hem veelvul dig tegen bij het uitreiken van gemeentelijke attenties aan sportfiguren en bij andere re presentatieve aangelegenheden. Het is be langrijk, dat het gemeentebestuur „acte de presence" geeft, vindt hij; de mensen heb ben behoefte aan waardering en erkenning door de overheid. De afstand tussen be stuurders en bestuurden is vaak nodeloos groot. Niet, dat de bestuurders de indruk proberen te wekken ongenaakbaar te zijn, maar het publiek waagt zich blijkbaar niet zo gauw in het stadhuis. Er zijn meer be stuurlijke randgebieden: het zitting hebben in verenigingen, commissies enzovoort, die een groot deel van de tijd en de belangstelling van de heer Tiekstra opeisen. De heer Tiekstra is uit Drachten afkomstig. In 1943 kwam hij als onderduiker naar Leeuwarden. Dat was dus een „noodsprong" en hij was allerminst van zins hier één dag langer te blijven dan strikt nodig zou zijn. Begrijpelijk, wanneer men de dwang achter deze verhuizing in aanmerking neemt. Maar er zat ook iets anders achter en dat was de bijkans traditionele controverse tus sen Leeuwarden en overig Friesland. We heb ben een poos over dit merkwaardige ver schijnsel gepraat merkwaardig vooral, omdat de negatieve instelling van zeer vele Friezen jegens Leeuwarden op een reeks hardnekkige vooroordelen berust, die bij een nadere kennismaking verdwijnen. Ik ben hier gebleven en ik geef de voorkeur aan Leeu warden, wanneer ik een vergelijking met ste den van dezelfde omvang probeer te trek ken. Natuurlijk, ik ben bevooroordeeld. Twaalf en een half jaar wethouderschap brengt mee, dat je allerlei dingen een beet je leert zien als van jezelf. Dat geeft een sterke binding. Maar afgezien daarvan, ik ben heel echt een Leeuwarder geworden. Mevrouw Tiekstra komt uit Den Helder, haar man is bij de Marine geweest, zonder overigens verre en barre reizen te hebben gemaakt. De veronderstelling, dat ze el kaar dus in de Westfriese stad met de ma rinehaven hebben leren kennen ligt voor de hand. Niets is echter minder waar, want wethouder Tiekstra leerde zijn vrouw kennen, toen zij in de oorlog als evacuée in Drachten was beland. Wij mogen concluderend wel vaststellen, dat een spoedige totstandkoming van de nieuwe verkeersweg LeeuwardenDrachten de krachtige steun van wethouder Tiekstra zal kunnen verkrijgen. K. Op het Europaplein zijn bijzon der duidelijke, 's avonds verlich te wegwijzers geplaatst, die spe ciaal de ringweg-routes aandui den. Onze fotografe heeft dit spelletje met deze aanwijzingen gespeeld. De viering van de twintigste bevrijdingsdag op 5 mei aanstaande heeft als leuze mee gekregen „Maak er een feest van". De NOVIB (Nederlandse Organisatie voor In ternationale bijstand) heeft daar een leuze aan toegevoegd: „Maak er ook voor anderen een feest van". Die „anderen" zijn de bewoners van Ceylon. Vooral van de jongeren wordt gevraagd in de periode van 8 maart tot 5 mei iets af te staan van onze overvloed ten behoeve van de honge- rigen in het Aziatische „ontwikkelingsge bied" Ceylon. De opbrengst van de actie, waarin allerlei eigen initiatieven kunnen worden ondergebracht (bazaars, sportwed strijden, oud papier, klusjes, dansavonden e.a.), zal worden bekendgemaakt tijdens het jeugdappel, waarmee op 5 mei de viering van de bevrijding begint. Nog altijd wordt in vele delen van de we reld honger geleden, speciaal in de „ont wikkelingsgebieden" van Azië, Afrika en Zuid-Amerika. En in het gevolg van de honger, als uiting van armoede, vindt men ziekten en kindersterfte. Hoe klein de wereld geworden mag zijn, hoe groot de welvaart is in vele delen daarvan, toch worden nog miljoenen mensen door kom mer en gebrek geteisterd. Van de onge veer 50 miljoen mensen die jaarlijks ster ven, komen er circa 35 miljoen om door honger of ondervoeding. Bovendien krij gen zeer velen verkeerd, meestal eenzijdig voiedsel, waardoor evenzeer de gezond heid wordt ondermijnd. De jongeren uit Ceylon schrijven: „De vrijheid die jullie viert op vijf mei is de vrijheid die jullie als volk hebt om je eigen bestemming te bepalen, om je eigen leven te leven. In deze zin zijn wij ook een vrij volk. Maar in een ander opzicht zuchten wij nog onder een slavernij die jullie niet kent. Wij gaan nog gebukt onder de tiran nie van een ander soort diktators: hon ger, ondervoeding en gebrek aan de meest elementaire levensbehoeften. Daardoor zijn we nog kwetsbaarder voor de gevolgen van natuurrampen, zoals de verschrikke lijke cycloon en de vloedgolf die op Kerst mis nog in onze noordelijke provincie ont zettende verwoestingen aanrichtte, bijna de helft van onze visserij vernielde en een verlies van bijna 100.000 ton veroorzaakte in de rijstproduktie". De plaatselijke aktie wordt gevoerd door de Leeuwarder Jeugdgemeenschap. Het aktiebureau is gevestigd Raadhuisplein 32; de openingsdagen en-uren zijn woensdag en donderdag van 8 tot 12.30 en van 2 tot 5 uur.

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 5