Leeuwarden: van N.V. DE LAATSTE EER" irmTgrarWTll s een flinke zoon Leeuwarderadeel 6 GROTE KERKSTRAAT 7 TELEFOON L. Hier, op de hoek van Raadhuisplein en Weerd, is van 1807 tot 1899 het grietenijhuis (na 1851 gemeen tehuis) van Leeuwarderadeel gevestigd geweest. Voor 1807 behartigde de grietman de zaken van recht en bestuur bij zich thuis. Het lijkt op een achtervolging. Van 1807 tot 1899 stond het grietenij huis, later gemeentehuis, van Leeuwarderadeel in de stad Leeuwarden, vlak tegenover het Leeuwarder stadhuis, op de hoek van het Raad huisplein en de Weerd (nu het Bureau HuisvestingIn 1899 verhuisde het gemeentebestuur van Leeuwarderadeel naar de Schrans en kwam aldus op eigen grondgebied terecht in een herbouwd herenhuis, dat in latere jaren verschillende veranderingen en uitbreidingen heeft ondergaan. Op 1 januari 1944 achterhaalde Leeuwarden de vluch teling; Huizum ging van de gemeente Leeuwarderadeel over naar Leeuwarden en zo werd de zetel van het Leeuwarderadeelster gemeentebestuur bij Leeuwarden ingelijfd"Nu is het nieuwe gemeentehuis van Leeuwarderadeel te Stiens in gebruik genomen en men bevindt zich opnieuw in eigen gemeente. Voor altijd? De afstand tussen Leeuwarden en Stiens lijkt voor Leeuwarderadeel nogal geruststellend, maar wanneer Leeuwarden in het jaar 2000 nu eens echt de 600.000 inwoners zou tellen, die onze stad door prof. Thijssen zijn toegeschat? Misschien was Hijum, als noordelijkste dorp van Leeuwarderadeel toch een veiliger wijkplaats voor het gemeentebestuur geweest De verhouding tussen Leeuwar deradeel en Leeuwarden heeft vroeger overigens meer en be langrijker facetten gehad dan de plaats van vestiging van de gezagsdragers in het platte landsgebied bij de staid. Men moet ver in de middeleeuwen teruggaan om aan de weet te komen hoe de ontwikkeling van deze verhoudingen zich heeft voltrokken en daarover is eigen lijk maar weinig bekend. Vast staat, dat Leeuwarderadeel de oudste rechten heeft. In 1851, bij de totstandkoming van de gemeentewet, is dit een (platte lands) gemeente geworden, daar voor was het een der Friese grietenijen, een rechtsgebied met een grietman aan het hoofd. Letterlijk betekende grietman: hij die „groet", in rechte aan spreekt. Deze rechtsvorderaars, later rechters en voorzitters van het grietenij gerecht en tenslotte ook bestuurders, traden al in het begin van de dertiende eeuw op. Ze werden aanvanke lijk gekozen of bij toerbeurt aan gewezen en in de Saksische tijd (plm 1500) door de landsheer benoemd. Tijdens de republiek geschiedden de benoemingen door samenwerking van de stadhouder en gedeputeerde staten enerzijds en de stemge rechtigden anderzijds. Bij de ge meentewet van 1851 werd de functie van grietman veranderd in die van burgemeester. Leeuwarderadeel is een van de oudste en belangrijkste der Friese grietenijen van weleer: de eerste van Oostergo (ooste lijk van de Middelzee dus). Van 1899 tot dit jaar is hier aan de Schrans het gemeentehuis van Leeuwarderadeel gevestigd ge weest. Tot 1 januari 1944 behoorde Huizum (Leeu warden-zuid) tot deze gemeente. Vroeger bestond zij uit drie trimdelen (een trimdeel was een derdepart van het totaal), in het middelste waarvan zich de stad Leeuwarden is gaan vormen als een afzonderlijk ste delijk rechtsgebied. Wanneer de ze afscheiding tot stand is geko men weet men niet, maar wel is békend, dat dit moet zijn ge beurd in de tijd, toen de stad nog bestond uit de dorpen Olde- hove, Nijehove en Hoek. Nijeho- ve (het middelste terpdorp, be staande uit twee delen, noorde lijk en zuidelijk van de Eewal) had toen al stedelijke allures en kon daaraan rechten ontlenen die tot een afscheiding van Leeuwarderadeel leidden. In 1435 zijn de dorpen Oldehove en Hoek met dit Nijehove vere nigd en was dus het moment gekomen, waarop de grietenij zich geheel moest terugtrekken uit de zaken van de prille stad. Door de uitbreiding daarvan ontstond een volledige scheiding tussen het zuidelijke en het noordelijke trimdeel van Leeu warderadeel. Het zuidelijke trimdeel (inclu sief Leeuwarden-Zuid of Hui zum) met de dorpen Goutum, Teems, Hempens, Swiehum, Wirdum en Wijtgaard, is op 1 januari 1944 bij de gemeente Leeuwarden gevoegd, met in het noorden nog de dorpen Lekkum en Miedum. Het tegenwoordige Leeuwarderadeel is wel geha vend uit de strijd der eeuwen gekomen; het bestaat nog slechts uit een stuk van het vroegere noordelijke trimdeel met de dorpen Stiens, Hijum, Finkum, Britsum, Kornjum en Jelsum. Leeuwarden is dus de zoon van Leeuwarderadeel. Het was een gezond kind waar wel groei in zat. Af en toe was het zelfs een lastig kind, dat moeder vele zorgen berokkende. De verhou dingen van nu worden wel het duidelijkst gekenmerkt door de aantallen inwoners: Leeuwarden ongeveer 86.000 en Leeuwardera deel ruim 5100. Maar toch heeft moeder Leeuwarderadeel hst verkieslijk gevonden niet langer bij haar grote zoon in te wonen. Ze heeft zich zelfstandig in Stiens gevestigd en zoon Leeuwarden heeft het grootste deel van haar nieuwe huisves ting voor zijn rekening geno men, zoals een goed kind be taamt! EEN WAARDIGE VERZORGING VAN BEGRAFENISSEN EN CREMATIES

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 6