Cambuur, minister Vondeling en kinderrechter Schootstra li Wij tellen mee, ook voor de t.v. i a Bij de foto op Het omslag If lil Pr Bij het verkennen van het oosten van onze stad werd een vreemdeling getroffen door de vlotheid waarmee het gemeentebestuur op aktuele gebeurtenissen rea geert. „Jullie hebben nu al een Cambuurplein", zei hij bewonderend. We hebben het zo maar gelaten, want er is al ellende genoeg geweest over de straatnaamgeving. Maar inderdaad: wanneer dit plein deze naam al niet had gehad, dan zou men het na de jongste prestaties van onze voetbalfeno- menen de naam Cambuurplein hebben moeten geven. Wethouder Tiekstra zou ongetwijfeld een vurig pleitbezorger voor deze naamsverandering zijn geweest. Vooruitziende geesten hebben echter reeds lang geleden het „Cambuur" op verschillende straatnaamborden vereeuwigd, preluderend op de nu ontstane nationale faam daarvan. Reeds bij het begin van het voetbalseizoen wist men blijkbaar van Maastricht tot Delfzijl en van Oldenzaal tot Scheveningen waar de club van deze naam vandaan komt. De sportcommenta- toren van radio en televisie namen althans vrijwel nooit de moeite er bij te vertellen, dat Cambuur een Leeuwarder club is. Er wordt wel eens met afgunst gekeken naar de bekendheid en populariteit, die de voetbal sport oplevert. Niet alleen liggen alle andere takken van sport hier ver bij ten achter, ook verder ontbreekt op elk onderdeel van het maatschappelijk leven de weerklank, die enige welgeschapen doelpunten vermogen op te wek ken. Cambuur is landelijk bekender dan de Frieslandhal De appreciatie van dit alles is sterk verschil lend. De toon van de hoofdartikelen in het „Friesch Dagblad" wijkt aanzienlijk af van die in de sportrubriek van „Het Vrije Volk". Maar of men van „huurlingen" dan wel van „sport helden" spreekt, de enorme populariteit van Cambuur staat op de achtergrond van elke be schouwing. En die populariteit mag men Cam buur niet misgunnen, want er is hard voor gevochten om in één run door te breken naar de eerste divisie. Hadden zij evenwel een ge lijkwaardige prestatie geleverd in een andere tak van sport, dan waren de toejuichingen uit een veel geringer aantal kelen gekomen. Dat is vervelend voor die andere sporten, maar men mag de voetballers niet verwijten, dat hun prestaties een zo extreem grote belang stelling hebben. „Brood en spelen" waren de Romeinse middelen om het gewone volk rustig en content te houden. Dit beperkte sociale pro gramma wordt nog vaak aangehaald en dan doorgaans in een misprijzende zin. Heeft de mens niets anders nodig? Welzeker, menen wij, en er is ook zeer veel anders. De duizenden die het kijken naar voetbal als een prettige bezigheid ervaren, hoeven daardoor niet van die andere dingen afgehouden te worden. En omgekeerd: het ontbreken van goed voetbal Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 14e jaargang no. 5 mei 1965 Redactie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden kan kwalijk worden beschouwd als een stimu lans om zich met andere, zakelijk en wellicht belangrijker, dingen te gaan bezighouden. Zo heeft SC Cambuur zich in een verbluffend korte tijd naar een belangrijke positie in Leeu warden èn in de Nederlandse voetbalsport ge speeld. Niet de hele voetbalminnende Leeu warder gemeenschap heeft hier echter deel aan; een gedeelte houdt zich principieel afzij dig, omdat doorgaans op de zondagmiddag wordt gevoetbald. Ook wie de daaraan ten grondslag liggende bezwaren niet onderschrijft, kan het onsportief vinden, dat een gedeelte van de bevolking zo „buiten spel" komt te staan. Het ontzien van deze opvattingen be hoort vrij algemeen tot de normale égards in het maatschappelijk verkeer, maar in de sport wordt dit beginsel nog maar beperkt toege past. Bij de amateuristische sportbeoefening kan men dit een zaak van vrije keuze noemen, het beroepsvoetbal beantwoordt aan andere normen, waar het, mede door de overheid, in stand wordt gehouden ter bevordering van een nogal spectaculair soort leefbaarheid. We moe ten deze kanttekening laten voorafgaan aan onze gelukwens aan SC Cambuur met het be reikte, zeer spectaculaire resultaat namens de Leeuwarder gemeenschap, waarvan een deel ongetwijfeld een verplaatsing van het profes sionele voetbal naar de (vrije) zaterdag zeer zou waarderen. Overigens: dit is geen zaak van Cambuur alleen, maar van landelijk voet- balbeleid. De veronderstelling, dat men met klachten over de belastingaanslagen in het vervolg rechtstreeks met de minister van Financiën in contact kan treden, is onjuist. Ongetwijfeld is ir. A. Vondeling een welwillende excellentie, wiens goede gezindheid jegens Leeuwarden en de Leeuwarders aan geen twijfel onderhevig is, maar lokale faciliteiten op belastinggebied zijn van hem niet te verwachten. Hebben wij Cambuur geprezen om de bekend heid, die de voetballers van deze naam Leeu- CAMBUUR KAMPIOEN! De glorieuze intocht in Leeuwarden Hoogtepunt van de bevrijdingsviering in Leeuwar den was ongetwijfeld de provinciale manifestatie in de Frieslandhal. Ondanks de zeer korte tijd van voorbereiding werd de opvoering van Fedde Schurers „By it opgean fan 'e sinne", onder regie van P. van der Zee, een indrukwekkend succes voor een duizendkoppig publiek. Onze voorplaat toont een scène uit het spel: het Nederlandse volk omsloten door de duistere figuren van de bezetters.

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 3