Oorlog? on bezetting; herleefd in synagoge v Toerfietsen, Sportfietsen, Kinderfietsen lama» fee ït| ;SS 'M*** i i wlxien óooècn Mr. H. Schootstra als televisie-kinderrechter warden verschaffen, ook onze lokale vice- premier treedt voortdurend via alle mogelijke nieuwskanalen in de nationale openbaarheid. En zelfs gebeurt dit herhaaldelijk in een ver eniging tussen het een en het ander, want minister Vondeling maakt er geen geheim van tot de actieve Cambuur-supporters te behoren een markant voorbeeld van het feit, dat „brood en spelen" niet per se tot bewustzijns vernauwing hoeft te leiden. Eén kwaliteit van ir. Vondeling is naar ons gevoel nog te weinig gesignaleerd en dat is het feit, dat hij waarschijnlijk onze kampioen forens is. In Leeuwarden wonen en in Den Haag werken lijkt ons hoogst uitzonderlijk. Nu weten we, dat de minister niet dagelijks heen en weer reist en indien dit het criterium is voor de echte forens, dan moet hij als zodanig worden afgekeurd. Maar men dient ook begrip te hebben voor de ongeregelde werktijden, waaraan een minister is onderworpen en die een stipt komen en gaan in de weg staan. In Leeuwarden wonen, in Den Haag werken toch is het een bewijs voor het teit, dat ons land klein is en de afstanden gering zijn. Het klinkt niet aardig voor een minister dit te con stateren, want het gaat om het gebied waar over hij het bewind voert, maar als ir. Vonde ling heen en weer reist, dan kan hij troost putten uit de gedachte, dat hij onderweg heel wat belastingplichtigen tegenkomt Ja en eigenlijk raken we niet uitgepraat over alles en iedereen, waardoor Leeuwarden in de landelijke belangstelling wordt geplaatst. De ferme doelpunten van Cambuur en het spitse betoog van minister Vondeling zijn via de beeldbuis bij herhaling onze huiskamers bin nengedragen en nu heeft zich mr. H. Schoot stra daarbij gevoegd als televisie-kinderrech ter, op een wijze, die het tot een genoegen moet maken voor hem te verschijnen, mits men een ontspoord kind is. We hebben wel eens geklaagd, dat de t.v. ge heel en al een zaak van het westen van het land is, waarbij alleen figuren uit Hilversum en Amsterdam de kansen krijgen. Daarin be gint nu op een verheugende manier verande ring te komen. Misschien zal het vervolg de Rients Gratama-show zijn, nu Rudi Carrell zich heeft teruggetrokken? niet duur, maar duurzaam, dat is GAZELLE Op de avond van de dodenherdenking werd in de synagoge de tentoon stelling „'40'45" over de oorlog en de bezetting door de burgemeester van Leeuwarden geopend. Zaterdag 15 mei was de laatste dag en toen hadden ongeveer 61Ó0 belangstellenden deze expositie gezien. Een onverwacht groot aantal, dat duidelijk aantoonde, dat er een grote interesse bestaat voor de gebeurtenissen, die in de jaren 19401945 de wereld en ook ons land hebben geteisterd. Verheugend was de ruime belangstelling van jon geren; ongeveer de helft van het aantal bezoekers behoorde tot de jeugd maar daarbij ging het speciaal om scholieren, die in klasseverband naar de tentoonstelling kwamen kijken. l it Een overzicht van een deel van de expositieruimte in de voor malige synagoge. Op de plaats waar eens de Ark was, hing nu het gedicht ,,De Achttien Do den" van Jan Campert. Daar voor was de plaats waar aan dacht werd besteed aan de ruim 500 Leeuwarder Joodse in gezetenen, die tijdens de oor log door de nazi's zijn ver moord. Middelpunt van het geëxpo seerde over de uitroeiing der Joden was een serie foto's over een Leeuwarder familie, van wie niemand in leven is geble ven. Het was de familie De Wilde, die gewoond heelt in het huis op de hoek van de Breedstraat en Bij de Put, waar vader Gerrit de Wilde een sla gerij had. Hij, zijn vrouw, hun vier dochters en twee zoons, de vier schoonzoons of schoon dochters en de kleinkinderen zijn allen vermoord. „Dag Antoon, dag tante" dat was het gevleugelde woord, waarmee Nederland ten tijde van de bevrijding afscheid nam van de nationaal-socialistische leider van het Nederlandse Volk" en zijn vrouw, die tevens zijn tante was. Gazelle-, Solex- Typhoon- en Honda- biomfletse

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 5