KORTE CURSUS VOOR gids in oud-Leeuwarden Leid zelf uw gasten door de oude stad BOTERHOEK STR**7 'iXDEHOOF STER Kerkhof Kuis ik PLm 'H/EUi \&UUR' *H/ARtTer "ILHELH,hAPLe/„ U heeft logé's of gasten, die „een dagje over" zijn. U staat niet alleen voor de taak hun het natje en het droogje te verschaffen, maar ook dient u voor passende bezigheid te zorgen. Dat kan op velerlei wijze en wanneer het mooi weer is, dan kwellen de zorgen hierover u niet al tei zeer. Maar wat doet u, wanneer de weergoden uw gasten iets minder gunstig gezind zijn? Toegegeven, dat komt in ons standvastig klimaat bijna niet voor, maar mochten de stormdepressies of regenfronten op ons af komen, dan is het goed enig stedelijk vertier in reserve te hebben. U kunt een bioscoopje pikken en de musea van onze stad noden te allen tijde tot een bezoek. Natuurlijk verzuimt u niet een stadsrondrit door oud en nieuw Leeuwarden met de N.T.M. te maken. Blijft er dan nog een verwaaid of verwaterd uurtje over, of bestaat er na de avondmaaltijd be hoefte aan een wandelingetje, dan bieden wij u hier het recept voor een bezichtiging van het oudste deel van onze binnenstad. Niet alleen schrij ven wij u (vrijblijvend overigens) een route voor, ook vertellen wij u wat u onderweg kunt vertellen van de bezienswaardigheden, die u op uw weg ontmoet. U maakt de indruk van bijzondere deskundigheid, indien u onderweg de feitelijkheden omtrent oud-Leeuwarden met een los handje weet rond te strooien en daarom is ons advies: leer deze dingen even uit uw hoofd. Het is een geringe moeite en het succes zal groot zijn. Mocht u echter niet tot deze geestelijke arbeid kunnen komen, dan neemt u de Leeuwarder Gemeenschap" maar mee als spiekbrief. Het is een blad waarmee u zich best in het openbaar kunt vertonen Zoals u op het kaartje ziet, sluiten begin- en eindpunt van de wandeling bij elkaar aan. Naar de nummering zijn start en finish bij de Brol, het staat u vrij ergens anders in te ha ken en ook mag u desgewenst uw route pre cies andersom kiezen: van 21 naar 1. U ziet, dat de spelregels nauwelijks moeilijkheden op leveren. In ons verhaal wordt er evenwel van uitgegaan, dat u bij de Brol begint. U voert uw gasten dan eerst door de Oude Ooster straat en verzuimt niet daar even stil te staan bij het HUIS MET DE GLADDE GEVEL (1), dat thans wordt gerestaureerd. Hier, op de hoek van de Oude Oosterstraat en de Ossekop, vin den we het huis, dat waarschijnlijk het oudste nog bestaande van Leeuwarden mag worden genoemd. Het huis moet kort na 1500 zijn ge bouwd en dankt zijn naam aan de geglazuur de baksteen. Aan het eind van de Oude Oosterstraat gaan we linksaf de Tweebaksmarkt op. Tweebaks- markt en Turfmarkt bezaten vroeger een gracht (gelijk nu nog de Voorstreek), die in het laatst van de vorige eeuw is gedempt. Op de wallen aan weerskanten werden de per schip aangevoerde beschuiten (tweebakken) en turven verhandeld. We stoppen hier bij het PROVINCIEHUIS (2), de zetel van het provin ciaal bestuur. Oorspronkelijk was het het abts huis van het Bergumer klooster, waar de abt verbleef wanneer hij in Leeuwarden moest zijn. In 1580, bij de reformatie, werd het ingericht als zetel van Gedeputeerde Staten van Fries land. Het gebouw is vele malen veranderd en vergroot; de tegenwoordige voorgevel is van 1784. Het FRIES MUSEUM (3) is meer be stemd voor bezichtiging van binnen dan van buiten. Wij volstaan met de vermelding, dat het museum is gevestigd in een riant patri ciërshuis, waarvan het oudste deel in 1781 door een zekere jhr. Frans van Eysinga werd gebouwd. Het hoekgedeelte (Koningsstraat- Turfmarkt) dateert van 1806, maar is zozeer met het overige één geworden, dat het ver schil tussen beide delen nauwelijks te zien is. We steken de straat over en bekijken daar de KANSELARIJ (4), het bekendste historische monument van Leeuwarden. Het is gebouwd van 1566 tot 1571 als zetel van het Hof van Friesland, het hoogste bestuurlijke en recht sprekende college in deze provincie. Het Hof werd in 1811, tijdens de Franse overheersing, opgeheven. Nu is in de bovenverdieping de Provinciale Bibliotheek van Friesland geves tigd en de benedenverdieping is in gebruik als depot Friesland van het Rijksarchief. (Een nieuw gebouw voor de Provinciale Bibliotheek verrijst thans op het Oldehoofsterkerkhof). We gaan verder langs de Tuinen, kruisen de Voor streek bij de Amelandspijp en gaan de smalle Sacramentstraat binnen, waarvan het begin duidelijk demonstreert, dat de zorg om het be houd van de binnenstad geen simpele zaak is. Verderop ontmoeten we de thans buiten ge bruik gestelde SYNAGOGE (5), die tot de de portatie van de Joden in de oorlog ten dienste stond van de bloeiende Joodse gemeente, die, ongeveer 700 leden telde. Het oudste deel van het gebouw is van 1805, later is het aanzien lijk uitgebreid. We komen over het pleintje Bij de Put (waar vroeger een drinkwaterput was) bij de GROTE KERK (6), ook de Jaco- bijner kerk genoemd. Oorspronkelijk was het de kerk van het Dominicaner klooster, date rend uit de dertiende eeuw. In 1395 werd het gebouw door de Schieringers verwoest, om streeks 1500 is het opnieuw gebouwd. Na de reformatie in 1580 werd het de belangrijkste hervormde kerk van Leeuwarden. In het koor, achter het oranjepoortje, was vroeger de graf tombe der Friese stadhouders, in de grafkelder daaronder rustten de stoffelijke resten van de leden der stadhoudersfamilies. In 1795 heeft het patriottische bewind de tombe laten ver nielen en de kelder doen plunderen. Vlak bij de Grote Kerk geeft een aardig poor tje toegang tot het BOSHUIZEN GASTHUIS (7). Om een perkje met een pomp en een aan doenlijke straatlantaarn vindt u daar de lage huisjes, die in 1652 tot stand kwamen door de milddadigheid van Anna van Eysinga, de echt genote van Philip van Boshuizen, grietman van Het Bildt. Een ander poortje markeert de oude ingang van het NIEUW STADSWEES HUIS (8). In 1675 werd het weeshuis door het stadsbestuur opgericht als gevolg van voort durende onenigheid met het Old Burger Wees huis. De oud-weesjongen Martinus Baljee heeft, rijk uit Indië teruggekeerd, het wees huis de mogelijkheden verschaft voor de aan zienlijke uitbreiding in de jaren 1834-1835. Het gebouw is niet meer als weeshuis in gebruik. Er is o.a. de bejaardensociëteit in gevestigd. We vervolgen onze weg door de Grote Kerk straat en richten daar een welwillende blik op de WAALSE KERK (9). Oorspronkelijk is het de kerk van het klooster der dominicanessen, dat in 1523 werd gesticht. In 1530 werd de kerk gewijd en in 1580 werd het gèbouw bij de reformatie buiten gebruik gesteld en daarna een tijdlang als school gebruikt. In 1659 werd de kerk ter beschikking gesteld van de, uit het stadhouderlijke hof en het garnizoen ont stane Waalse gemeente, die het Frans als voer taal gebruikte. De Waalse gemeente werd in 1888 opgeheven. De Grote Hoogstraat brengt ons naar het Gou- verneurspletn, het Hofplein en het Raadhuis plein, alwaar allereerst onze aandacht wordt getrokken door het vroegere STADHOUDERS HOF (10), nu de ambtswoning van de Com- Buas,y

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 5