XCelrSlM Lrcnbljei eim MAKELAARSKANTOOR HELLEMA ZN. Het adres sinds 1898 voor onroerende goederen ■mmm r De taal geen barrière! Muzikaal hoogtepunt Nieuweweg 7-9 Leeuwarden Telefoon 23117* m i Het viel op, dat in de afgelopen vier jaar in Noorwegen met man en macht aan de verbe teringen van de wegen is gewerkt, zodat het land in snel tempo voor het toerisme wordt opengelegd. Onze chauffeur H. de Jong, die als rasechte Heerenvener onderweg steeds op de hoogte bleef van de verrichtingen van „syn skütsje" (en dus een uitstekend humeur be hield!}, was voor het eerst in Noorwegen. „Veel mooier dan Oostenrijk en Zwitserland" luidde zijn oordeel en hij kan het weten. Maar wie een busreis naar Noorwegen wil organi seren, moet zich zoals ook door de reis commissie van „Excelsior" werd gedaan wel degelijk van te voren vergewissen over de be rijdbaarheid van de route door grote bussen. Soms is zelfs speciale toestemming vereist voor het berijden van smalle wegen. In Lillehammer werd de zijweg naar Otta in geslagen, die tot Lom goed berijdbaar was. Maar toen kwamen er toch nog moeilijkheden: een korte en zeer steile afdaling leidde naar ons hotel „Ütsikten" bij Geiranger. Het werd een adembenemende tocht vol zeer scherpe haarspeldbochten. Voor onze lange bus was de weg werkelijk te smal, maar dank zij het bij zonder grote vakmanschap van de chauffeur, die deze bus „in de vingertoppen" had, werden de bochten feilloos genomen en werd dit het toeristisch hoogtepunt van de reis. De volgende dag volgde een tocht per veerboot door de Geirangerfjord. Terwijl de Leeuwarders thuis zuchtten onder de ene depressie na de andere, hadden wij de weergoden met ons en scheen het zonnetje steeds aan een stralend blauwe hemel. Het blauwe water van de fjord, het wit van de watervallen, de donkere drei ging van de hoge bergen rondom, met hier en daar een plekje groen met een boerenhoeve, die slechts door een touwladder was te berei ken, de vriendelijkheid van de kapitein, die ons graag de microfoon afstond om in de eigen taal onze mensen te vertellen van de waterval „De syv söstre" (de zeven zusters) en van de eenzame „Lover" aan de andere kant, die zijn keus niet kon maken en van de derde water val „De Bruidssluier", die al klaar lag, maar wel nooit zou worden gebruikt het waren allemaal onvergetelijk mooie reiservaringen. Verscheidene deelnemers hadden geen talen gestudeerd. Ze werden in Trondheim soms in alleen Noors sprekende gezinnen onderge bracht. Dit leidde niet tot moeilijkheden en het was treffend, hoeveel de een van de ander te weten kon komen. „It ferste komme jou met gewoon plat Luwarders of Fries" was de alge mene mening. Het bleek evenals vorige jaren dat Friezen en Noren in hun aard en karakter grote overeenkomst hebben en het daardoor best met elkaar kunnen vinden. „De mensen wete niet wat goed at se an je doen salie", was de algemene opinie. Soms was er een verrassende ontknoping: Hoe moest men de gastvrouw duidelijk maken, dat een van haar gasten suikerziektepatiënt was? Het woord „diabetes" bleek onbekend. Woor denboeken, een lexicon, een encyclopedie: niets mocht baten. Tot de man zei: „Hoe mut dat nou? Ik sien gien kans om se an 't forstaan to peuteren, dastou sükersiek biste." Waarna begrip volgde, want het Leeuwarders en het Trondheims hebben tenminste één woord ge lijk: „sükersiek". Onderweg waren reeds concerten gegeven in Sandefjord en in Hamar, waar in de „Stiftsti- dinge" een recensie verscheen, die een minder verstandig man als dirigent J. Ronner eigen wijs zou hebben gemaakt: Sanger av Bruckner, Mozart og Mendelssohn Bartholdy og tilsist lettere folkelivsanger fra Holland. Koret var meget godt. Oftewel in goed Nederlands: lie deren van Bruckner, Mozart en Mendelssohn Bartholdy en tenslotte luchtige volksliederen uit Holland. Het koor zong zeer goed. Waaraan werd toegevoegd, dat het Noorse1 volkslied „Ja, vi elsker" zowel „hvor tekstuttalen" (wat de uitspraak betreft) als „den sanglige kvali- tet var prikkfri", d.i. vlekkeloos! Onderweg werden we in Otta achterhaald door radio-Oslo. Eén interview met de reisleider en een opname van de volksliederen werden de volgende morgen uitgezonden, zodat de vrienden in Trondheim de Leeuwarders al had den gehoord voor ze daar waren! In Trondheim werd voor patiënten en leiding van het herstellingsoord voor drankzuchtigen een concert gegeven. Maar het hoogtepunt bereikte het koor even wel toen tijdens een kerkelijke huwelijksinze gening op aangrijpende wijze Schuberts „Sanc- tus" werd vertolkt. De meeste huwelijken in Noorwegen worden voltrokken in de kerk. De dominees zijn bijna overal ambtenaar van de burgerlijke stand, zodat iedereen, Luthers of niet, bij de Lutherse staatskerk aangifte moet doen van vestiging, geboorte, huwelijk of sterf geval. De geestelijken worden benoemd door de staat. Hun salarissen en pensioenen worden door de staat betaald. Men trouwt dus óf in de kerk óf in het gemeentehuis, nooit in beide, want het huwelijk in de kerk is meteen burger lijk. Zondag werd medewerking verleend aan de godsdienstoefening in dezelfde Var Fru Kirke (O.L. Vrouwekerk), een gebouw uit de 13e eeuw. Na afloop van de dienst gaf het koor een kerkconcert. De terugreis werd na Lillehammer via Fager- nes gemaakt door het prachtige Hallingdal naar Hönefoss. In Oslo werd het vlot Kon- tiki bewonderd en zagen we de drie beroemde vikingschepen. Ook het indrukwekkende Vige- lands beeldenpark werd bezocht, evenals het prachtige raadhuis, dat in 1950 ter gelegen heid van het 900-jarig bestaan van Oslo ge reed kwam. Op de enige regendag ging het door Zweden. Een volle dag werd gepleisterd in Kopenhagen, waar 's avonds het bezoek aan Tivoli het gemis van de Leeuwarder kermis goed maakte, meer dan goed zelfs, want in de plaats van kermis- lawaai aan te horen, beluisterden we een zeer Geirangerweg: het laatste steile stuk leverde echte busacrobatiek op. „Me/ deze bus nooit weer" was het commentaar van chauileur De Jong uit Heerenveen. Duizendmaal zwaarder dan de Gross Glockner" Een van de bassen in de sneeuw goed klassiek concert en zagen pantomime en ballet van zeer hoog gehalte! Na een vlotte reis keerden de leden van Excelsior niet in het minst vermoeid na een tocht van 15 dagen in Leeuwarden terug. Ze hadden toen meer dan 4200 km afgelegd! Plannen? De volgende reis samen met Ekko naar Parijs! S. de B.

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 11