Vrouwelijke vrijwilligers werken op allerlei gebied 't Winkeltje in het Diakonessenhuis Niet iedere Leeuwarder zal kunnen vertellen wat de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers is en wil. Wie echter even denkt aan „Tafeltje dek je of aan het „rijdend winkeltje" in het Diakonessenhuis of het Parkherstellingsoord en wie heeft daar nog nooit van gehoord? is al aardig op weg naar een nadere kennismaking met een groep zeer actieve vrouwen in de Friese hoofd stad. Groot in aantal zijn de UVV-vrouwen niet, maar des te groter zijn de werken, want het devies van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers is „Helpen waar dat nodig is". „Hulp" wordt in de meest concrete zin van het woord vertaald door de dames. „Tafeltje dek je" is er een sprekend voorbeeld van. Per week gaan er ongeveer drie maal dertig warme maaltijden de deur uit naar bejaarden her en der in de stad. Onlangs is de tienduizendste maaltijd al verstrekt. Het bejaardenprobleem is namelijk de grootste sociale zorg waarop de UW zich ingesteld heeft. Voor deze groep mensen is bijstand inderdaad nodig, omdat er een groot gebrek is aan bejaardenhulp. Niet elke bejaarde (of bejaard echtpaar) kan of wil in een tehuis, terwijl het alleen-zijn voor hen toch vele moeilijkheden oproept. De vrouw kan slecht ter been zijn en moeilijk meer voor het eten zorgen of de man of vrouw kan ziek zijn. Naast de vereenzaming van de alleen staanden is dit een niet te onderschatten pro bleem, dat slechts met daadwerkelijke hulp gebaat is. De UW heeft dit begrepen en daar om gaan er drie maal per week vrouwen met warme maaltijden op uit. De maaltijden worden in diverse keukens van Leeuwarden bereid. De instellingen ziekenhuizen of bejaarden tehuizen krijgen er een kleine vergoeding voor en de bejaarden betalen voor deze dienst verlening een bedrag van 1,35 per maaltijd. Al het overige zijn transacties met gesloten beurs. De particuliere auto's waarmee de maal tijden worden bezorgd rijden gratis. De mede werksters vragen geen enkele vergoeding. Naast deze dienstverlening aan de gemeen schap beschikt de UW over een „rijdend winkeltje" voor de patiënten van het Diako nessenhuis en Parkherstellingsoord. Deze ser vice is in bijzonder goede aarde gevallen bij de patiënten. In dit geval is het gezegde van toepassing: „de ene hand wast de andere en beide worden ze schoon", want wat overblijft, is bestemd voor pedicure van de patiënten. Het bezighouden van de patiënten in het Park- herstellingsoord is ook een van de „objecten" van de UW. De bejaarde chronische patiënten krijgen weinig of geen bezoek meer en daarom is het voor hen een opbeuring eens contact met de buitenwereld te hebben. Er zijn zoveel mogelijkheden om deze zieken gelukkiger te maken: met hen uit wandelen gaan, een kopje koffie drinken, voorlezen en noem maar op. Het bezoek aan alleenstaande bejaarden is eveneens een sociaal werk, dat de vrouwen ter hand nemen en daarnaast zijn nog zovele incidentele gevallen waarin hulp wordt gebo den. We hebben over de activiteiten van de UW gesproken met de voorzitster mevr. Van Lennep-Castelein en met mej. Paping, de pen- ningmeesteresse van de Unie te Leeuwarden. „Het is jammer, dat er in een stad als Leeu warden geen bejaardencommissie is als een overkoepelend orgaan, want er is zoveel hulp nodig voor deze mensen", aldus mevr. Van Lennep. Er is een prachtige samenwerking met Tot Opbouw, Vrouwelijke Hulpverlening en alle andere kerkelijke of sociale instellingen, maar het moet over zoveel schijven lopen, zodat niet altijd effectief gewerkt kan worden. Een bijzondere wens van de UW is steun van de gemeente. „We hopen altijd nog, dat de gemeente ons een wagen beschikbaar kan stel len voor het rondbrengen van de maaltijden", aldus mevr. Van Lennep. „Een bejaardencom missie voortgekomen uit alle op dit gebied werkende instanties of verenigingen heeft meer inbreng dan de UW alleen, die niemand vertegenwoordigt". De UNIE is een algemene instelling. Hopelijk komt het in Leeuwarden dus nog eens zover. De UW Leeuwarden doet nu het werk met geld van het hoofdbestuur in Amsterdam en een geldelijke bijdrage van on geveer 60 contribuanten; in speciale geval len volgt een beroep op het bedrijfsleven. GESCHIEDENIS De voorgeschiedenis, die tot de oprichting van de landelijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers heeft geleid, speelde zich af in de zomer van 1938 in Amsterdam. Een kleine groep vrouwen vormde hier een Werkcomité Vrou welijke Vrijwilligers. Het doel was: het ver lenen van alle diensten, waarvoor de overheid een beroep zou moeten doen op de burgerij in tijden van oorlog of nationale rampen, maar ook in tijden van vrede, wanneer bijzondere omstandigheden een vrijwillige dienstverlening door burgers ten bate van hun volk noodzake lijk zouden maken. De naam werd: „Korps Vrouwelijke Vrijwilligers". In groepsverband Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 14e jaargang no. 8 augustus 1965 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden gestoken in uniform namen de vrouwen dus de bescherming der bevolking ter hand. De idee won veld en al spoedig werden overal in den lande KW's opgericht, al was men het meestal niet eens met het militaire karakter, dat de Amsterdammers er aan hadden gegeven. De oorlog bracht veel werk voor de vrouwelijke vrijwilligers, zoals voedselvoorziening, zorg voor evacués en vluchtelingen. In 1943 werden de eerste contacten in Leeuwarden gelegd met mevr. E. G. van Diemen-Mekking. Zij vond in mevr. Buisman-Blok Wybrandi een geestdrif tige en enthousiaste bondgenote. Wat mevr. Buisman heeft gedaan in UVV-verband grenst bijna aan het ongelooflijke. Het ontbrak haar nooit aan ideeën en werklust. Op verzoek van mej. dr. M. A. M. Klompé, die hiervoor naar Leeuwarden kwam, bood Leeuwarden hulp aan Arnhem. Ongeveer 85 dames hebben in Arn hem puin geruimd, voedsel verdeeld, schepen gelost etc. Uit het hele land waren 800 colonnes gefor meerd. Uit dit werk in de geteisterde oorlogs gebieden groeide ook de plaatselijke hulp. De gezinszorg was het grootste object in eigen stad. Vele totaal ontredderde gezinnen kregen hulp van UVV-medewerksters en hieruit is de gezinszorg gegroeid zoals wij die kennen. De „objecten" hebben zich thans uiteraard ver legd. Het is meer een stil werken geworden. De uniformen hangen al lang bij de voddenman, maar er is en blijft werk voor deze vrouwe lijke vrijwilligers, minder materieel, maar meer geestelijk misschien. Het werk moet echter gedaan worden om het welzijn van het Neder landse volk te bevorderen; daadwerkelijk, met als leidend beginsel: naastenliefde en hulp vaardigheid. MARINUS DE BOER Tafeltje dek je Een paar maal per week is deze toverspreuk een werkelijkheid voor vele Leeuwarder alleenstaande bejaarden. ■.i.

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 3