GAAT VERDWIJNEN /LIET 13 Het Vliet zal worden gedempt, zo heeft de raad besloten. Het Vliet gaat verdwijnen. Schijnbaar is dit niet hetzelfde. Het Vliet is een (vaar)water, het Vliet is oo(k een stuk bebouwing langs dit water. Dit laatste Vliet blijft bestaan; een groot deel ervan zal nieu we ontwikkelingsimpulsen krijgen door het verdwijnen van het water, dat plaats moet maken voor een brede verkeersweg. Een ge ring aantal bedrijven en bedrijfjes zal door de demping de essentiële binding met het water komen te verliezen en tot verdwijnen (op deze plaats) zijn gedoemd. Waar gehakt wordt vallen spaanders. Toch gaat meer dan alleen het water ver dwijnen. Deze oude uitbuurt van Leeuwar den was eens, met zijn merkwaardige lint bebouwing een apart woon- en werkgebied bij de stad: daarbij behorend, maar door men sen bevolkt, die zich aan het enge keurslijf van Leeuwarden hadden ontworsteld om zich vrijelijk met handel, ambacht en de primitie ve industrie van toen te kunnen bezighou den. Het water was een levensader voor hun bedrijvigheid. Een apart, ja zelfs eigenzinnig volkje, die Vlietsters van weleer. Dat zijn ze tot de dag van heden wel een ietsje geble ven, al heeft Leeuwarden nu andere industrie gebieden en al is het Vliet volledig bij de gemeente ingelijfd, met alle lasten en lusten daaraan verbonden. Uit het aparte, dat het Vliet nog eigen is, valt het water niet weg te denken. Daarom gaat het Vliet geheel verdwijnen, ook al wordt het slechts gedempt. Dienen we dit te betreuren? Stellig, maar moeten we daaruit de conclusie trekken, dat het dempingsbesluit onvoldoende reke ning houdt met het behoud van het histo risch eigene? Wij geloven het niet. Het Vliet was karakteris tiek, is nog een beetje karakteristiek, maar zal in toenemende mate zijn eigen, oorspron kelijke wezen verloochenen, ook indien het water bleef bestaan. De keus is die tussen een verdergaand verval, zoals die zich reeds op tal van plaatsen aftekent, of een nieuwe ont wikkeling in een geheel andere richting. Het Vliet behouden is even onmogelijk als de oude stegen en sloppen in de binnenstad in stand laten. In die stegen en sloppen heeft vroeger een groot deel van het volksleven zich afgespeeld. Ook dat is voltooid verle den tijd. Maar we moeten er wel voor zorgen, dat het beeld van het oude Vliet blijft voorle ven, in foto's en misschien ook via het kun stenaarsoog. Een begin van deze voor later zo belangrijke documentatie mag hierbij wor den aangeboden. <■61*

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 13