Hon kbal 1 sport in opkomst IK— I j II 'i II I tt O E D E N Pi 1 «Ui JL MAYSER MOORES STETSON Herenmodes Roosenstein Ij i ril !:E ilU I II j( |i 11 15 ■ff! 1 li., Honkbal is het grote Amerikaanse tijdverdrijfspel. Niet alleen dat het spel door hoog en laag wordt beoefend, maar een honkbalprof ver dient in Amerika ook vele duizenden dollars meer dan een prof-voet baller. In onze contreien is honkbal echter nog een vrij onbekende tak van sport. Vooral in Friesland. Het is nog maar zes jaar geleden, dat Leeuwarden de eerste Honkbalclub kreeg. De naam The North Lions ligt misschien nog ergens in uw geheugen, maar deze vereniging be staat niet meer. Zij is gefuseerd met de Sportclub Leeuwarden en gaat thans door het leven met de naam Honkbalclub Leeuwarden. De fusie was geen luxe, maar bittere nood zaak. De combinatie met „Leeuwarden" draait nu twee jaar. Het is begrijpelijk dat honkbal nog in de kinderschoenen staat, in tegenstelling met het westen van het land, waar de sport al kan bogen op een 25-jarige geschiedenis. In internationaal verband be gint Nederland al mee te tellen en succes sen te boeken. In het noorden echter staan we nog vreemd tegenover deze sport en dat is eigenlijk eigenaardig, omdat de Friezen over het algemeen zeer „bal-minded" zijn. Denk maar even aan het kaatsen. Kaatsen en honkbal zijn zelfs niet helemaal vreemd van elkaar: beide zijn zomersporten, beide spor ten vereisen intelligentie, soepel armwerk en een snel reactievermogen. Het spel moet de Friezen liggen. De Honkbalclub Leeuwarden telt vijftig le den, van wie ongeveer de helft bestaat uit aktieve spelers, die samen twee negentallen vormen. Friesland is echter niet de enige provincie in het noorden met weinig honk balsupporters. Ook Groningen staat er niet al te best voor, alhoewel behalve de stad Groningen, ook Winschoten en Veendam over verenigingen beschikken. In het Drentse Em- men is de sport nog maar amper van de grond. Het noorden zit dus volkomen in een isolement en het is daarom ook bijzonder Beijerstraat 5, Leeuwarden moeilijk een echte competitie te spelen, niet alleen vanwege de afstanden, maar de clubs raken ook op elkaar uitgekeken. De honkballers zijn echter allemaal ambassa deurs voor hun sport. Met actieve propagan da hoopt men binnenkort meer afdelingen te krijgen. Meppel bijvoorbeeld is al bewerkt, met als resultaat dat daar volgend seizoen een club van start gaat. Zoals het compe titieprogramma thans is opgesteld heeft het noorden ook weinig aansluiting met het zui den en het westen, waar het honkbal bloeit en groeit. Wanneer de heer C. Rook, voor zitter van de Honkbalclub Leeuwarden zijn zin krijgt komt hierin snel verandering door een ander gewijzigd systeem. De honkballers van Leeuwarden speelden in de jaren 1963 - 1964 wel in de landelijke derde klas, maar konden het niet bolwerken en vielen terug in de rayon competitie. Dit jaar eindigde Leeuwarden op de tweede plaats, terwijl het tweede negental kampioen werd van hun afdeling. Sfeer en stemming komt dit ten goede. Nu hebben we het alleen nog maar gehad over de spelers en spelmogelijkheden van het eerste en tweede negental. Voor de kin deren van 10 en 11 jaar is het helemaal niet mogelijk tegenstanders te vinden. On danks al deze problemen laat het bestuur zich echter niet uit het veld slaan, want er zijn ook hoopvolle tekenen: er is altijd vrij veel publiek bij de wedstrijden en dit is kennelijk een bewijs, dat men zich er wel voor interesseert. Het is echter jammer dat de jongens want honkbal is een echte jon gens- en mannensport een meer concrete kennismaking schuwen. De laatste stap, lid worden van een vereni ging, durven ze niet te nemen. Voor deze twij felaars is het echter wel interessant te we ten, dat de sport niet duurder is dan voet ballen: handschoen, honkbalschoenen en shirt zijn voor 50.— aan te schaffen. Voet balschoenen en scheenbeschermers zullen niet goedkoper zijn. Al is het honkbal in Friesland nog pionierswerk moeilijk pio nierswerk toch ziet de honkbalclub Leeu warden de toekomst niet somber in. Er kan nog zoveel gedaan worden. Wie weet komt Slagman H. Beidschat van de Haarlem Niccels die onlangs een propagandawedstrijd in Leeuwarden speelden slaat de harde bal met knuppel het veld in. De achtervanger hoeit geen dienst te doen. Aan de scheidsrechter is het oordeel oi de bal ,,wijd" oi ,,slag" is. er straks op het toekomstige sportvelden complex nabij het Kalverdijkje nog eens een honkbalveld. Waarom is honkbal in Amerika het grote tijdverdrijf, niet alleen voor de man van de straat, maar ook voor de „Mister President" groot-industriëlen, geestelijken en vele an dere vooraanstaanden? Wilson Lloyd geeft daarop in een bijzonder aardig boekwerkje over honkbal (baseball) het volgende ant woord: ,,Om de eenvoudige reden, dat hon derdduizenden Amerikanen met overgave honkbal spelen. En ook omdat miljoenen Amerikanen meer elk jaar de stadions be volken om er hun favoriete club te zien spe len. Ze leven niet alleen met de professio nals, maar ook met de amateurs, die van hun universiteiten, hun bedrijven, hun jeugdclubs enz. Vergeet niet dat honkbal meer dan een eeuw geleden in de V.S. werd geboren. En houd even vast dat de sport nog net zo gespeeld wordt als toen. En daar komt nog bij dat honkbal een demo cratische sport is, die ruimte en frisse lucht om zich heen verlangt, een sport die snel heid en actie te zien geeft op het juiste ogen blik, dat intelligent gekozen moet zijn. Honk bal is een moderne sport, die wonderwel past in deze snelle tijd. Of je nu zelf speelt of toeschouwer bent, honkbal is een opwin dende sport". De sport lijkt ingewikkeld met zijn aparte jargon als: popfly, stootslag, inkomen, een „slag" of „wijd"-bal en innings, maar voor wie de basisregels kent is honkbal eenvoudig. Wie met enige kennis een goe de honkbalwedstrijd ziet is meteen een en thousiast kijker en wie er zich in verdiept wordt een enthousiast speler en dat kan hij wel tot zijn veertigste volhouden'. MARINUS DE BOER i jI* i Hier zijn de Leeuwarders in actie. Het valt niet mee om de bal precies goed met het ronde slaghout te raken, maar nog moeilijker is de taak van de werper, die er voor moet zorgen dat de bal op juiste hoogte en in juiste koers bij de slagman komt. i

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 15