Om te lachen? MAKELAARSKANTOOR HELLEMA ZN. Het adres sinds 1898 voor onroerende goederen Vereniging van Slechthorenden vindt hier weinig gehoor 2.5.1.3.7. N.V. „DE LAATSTE Nieuweweg 7-9 Leeuwarden Telefoon 23117* 6 „Vereniging tot bevordering der belangen van slechthorenden". Het is een hele mond vol, maar de grote naam dekt de lading niet, want de vereniging van slechthorenden is maar een kleine vereniging in Leeuwarden. Slechts hon derd leden maken gebruik van deze wijze van contact, terwijl op de maandelijkse bijeenkom sten in het vergaderseizoen slechts een twintig of vijfentwintig mannen en vrouwen blijk van belangstelling geven. Sinds 1918 bestaat de vereniging. Er zijn an dere tijden geweest. Tijden, dat er nog geen gehoortoestellen waren en geen TV's, tijden, dat de gehoorgestoorden in een isolement leef den. Dit isolement is echter ten dele weggeno men door de technische vooruitgang en dit is ook de reden, dat de vereniging voor slecht horenden niet meer is wat zij geweest is. Toch heeft de organisatie belangrijk werk ver richt en verricht zij belangrijk werk, al heeft er een accentverschuiving plaatsgehad, van de ideële naar de maatschappelijke sector. Bladerend in het jaarboekje vinden we grote landelijke (zwaar gesubsidieerde) instellingen als „Ons Landhuis", Centraal bureau onder leiding van beroepskrachten, Audiologisch in stituut en maatschappelijk werk. Het is alleen jammer, dat het noorden hier zo weinig van merkt. Alles is geconcentreerd in het westen en niemand bekommert zich om het noorden. Wat is hiervan de oorzaak? Zijn de afdelingen hier te klein of is de reis naar het noorden te groot? Er wordt wel iets gedaan door deze landelijke instellingen, maar het wordt niet „gespeeld" via de vereniging in de plaats. Te huizen - om een voorbeeld te noemen nemen vaak op eigen initiatief contact op met deze instellingen. Het persoonlijke contact met de vereniging is er niet meer in die mate als vroeger, toen de maandelijkse bijeenkomsten „contact met andere mensen" betekenden. Het ledental is zeer stabiel. Af en toe wordt er nog wel een poging gedaan om een lid te winnen, maar meestal komt men overredings- Misschien. In elk geval is het de titel van het stuk waar mee Kunst aan Allen het toneelseizoen 1965-'66 opende. I Onder auspiciën van deze bijna vijftigjarige vereniging i\ (6 november is het zover) komen deze winter weer ver- Ij scheidene goede beroepstoneelgezelschappen naar Leeu- warden. Zoals uit het jaarprogramma moge blijken is ook fè de sector ballet en kamermuziek niet overgeslagen. RS Op toneelgebied kunt u verwachten: 25 oktober een stuk van de groep Ensemble, 3 november een stuk van de groep Studio, 10 januari 1966 komt het Nieuw Rotter dams Toneel naar Leeuwarden, terwijl de serie besloten wordt op 1 februari 1966 met een stuk, te brengen door de Nieuwe Comedie. Voor de muziekliefhebbers komt op 30 november het Amsterdams Pianokwartet in de Doopsgezinde Kerk, 19 januari '66 musiceren Thomas Magyar (viool) en Willem Hielkema (piano) in de sociëteitszaal van de Harmonie. Op 5 februari komt het Nationaal Ballet met het Zwanen- meer van Tschaikowsky (Harmonie grote zaal) en op 8 maart kunt u in de trouwzaal van het stadhuis te Leeu warden Meinard Kraak (bariton) en Hans Broekman (piano) beluisteren. De leden van Kunst aan Allen (een lidmaatschap kost maar drie gulden per jaar) ontvangen tijdig van te voren een programma van het te geven concert of het te spelen toneelstuk. Wilt u meer weten? Wendt u dan tot de heer G. Ter Horst, Auke Stellingwerfstraat 23, Leeuwarden, tel. 27108. Hij zal u bovendien gaarne als lid noteren. kracht te kort. Het verweer is meestal: „Ik heb een goeie specialist, een goed gehoorapparaat en een TV. Wat willen we nog meer De maandelijkse soosavond met aansluiting op een ring-geluidsinstallatie en een gratis consump tie legt maar weinig gewicht in de schaal. De „ongeorganiseerden" vergeten daarbij ech ter de sociale taak die een dergelijke vereni ging toch zeker heeft en wat deze vereniging gedaan heeft gekregen bij overheidsinstanties, zoals hulp in moeilijke gevallen en voorzie ningen in openbare gebouwen en bejaarden tehuizen. Voorts is het maandblad van de ver eniging een vraagbaak voor elke gehoorge stoorde. Het belangrijkste is dus niet het maandelijkse kransje in Irene en ook niet het zomerse bus tochtje, maar het maatschappelijke werk in groter verband. Voor een beter begrip in Leeu warden voor deze vereniging is het echter noodzakelijk dat al die grote instellingen van deze vereniging met hun vrijgestelden zich eens in het noorden lieten zien. Dat men ze hier praktisch nooit ziet is zeker geen valse bescheidenheid. MARINUS DE BOER GROTE KERKSTRAAT 7 TELEFOON EEN WAARDIGE VERZORGING VAN BEGRAFENISSEN EN CREMATIES

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 6