i A H O E D E N Werk van Leeuu/arder tekenaar heeft grote verbreiding MAYSER MOORES STETSON Herenmodes Roosenstein Luxen's Kampeerhuis i ■li 1 I I li De zelf vervaardigde schouw van grote natuurstenen In Duitsland leerde hij ook een meisje kennen, een Pools meisje, dat reeds in 1939 voor de Arbeitseinsatz was gedeporteerd, samen met vele lotgenotes. Zij bezat gevoel voor kunst, waarbij vooral zang en muziek een grote plaats innamen. Mensen met artistieke gaven voelen zich tot elkaar aangetrokken. Zo ook hier: de Fries Gjalt Bijlsma en de Poolse Jadwiga Ro- manska trouwden, begroetten niet lang daarna de soldaten van de Amerikaanse tankgeneraal George Patton als welkome bevrijders en trok ken in de voorzomer van 1945 naar Nederland. In 1952 kwam de kans De jaren 1945-1952 ebden voor Bijlsma rustig heen. Zijn naam als tekenaar was nog niet gevestigd; hier en daar een kleine opdracht voor teken- of schilderwerk, bedoeld als wel kome aanvulling van het weekloon, daar bleef het bij. Gj. B. was in die tijd in de eerste plaats machinezetter in dienst van een Heeren- veens krantenbedrijf. In 1952 kreeg hij de kans om waar te maken dat hij meer in z'n mars had dan alleen het bewerken van een toetsenbord en het ontwerpen van advertenties. De kunst schilder en tekenaar Dick Osinga was op een gegeven moment verhinderd een spotprent te maken voor de Friese Koerier. Bijlsma moest zijn kunnen maar eens tonen, vond de redactie van dit dagblad. Welnu, Bijlsma was daartoe maar al te gaarne bereid! Vol elan ging de invaller-tekenaar aan de slag en deponeerde op de vroege morgen zijn in nachtelijke uren vervaardigd produkt op het bureau van hoofd redacteur Fedde Schurer. Deze was buitenge woon te spreken over de karikatuur en besliste dat Bijlsma voortaan alle politieke prenten voor zijn blad moest verzorgen. Onnodig te zeggen, dat de nieuwbakken karikaturist zich vergenoegd in de handen wreef In 1956 verhuisden de Bijlsma's naar Leeuwar den. In de Friese hoofdstad ging Bijlsma zich toeleggen op het karikatureren van over de gehele wereld op de voorgrond tredende figu ren. Dat waren er nogal wat! De bij de Regio nale Dagblad Pers (een combinatie van dag bladen) aangesloten dagbladen waren zijn eerste afnemers, maar de Nederlandse krantenlezers zouden niet de enigen zijn, die de produkten van de talentvolle Leeuwarder onder ogen kregen. Een op dit stuk van zaken „betoefde" Amsterdammer zorgde er voor, dat Bijlsma's karikaturen in de loop der jaren in vrijwel alle Westeuropese landen op grote schaal werden gepubliceerd. De tekenaar zelf zat ook niet stil. Hij wist ge daan te krijgen, dat zijn werkstukken ook tot ver buiten Europa geplaatst werden. Bijlsma kreeg vaste voet in de Verenigde Staten, in Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Japan, India, Latijns Amerika. En overal zijn de kritieken eensluidend: uitzonderlijk goed! Gjalt Bijlsma heeft nimmer tekenonderricht ge had. Hij is autodidact en beschikt over een ge heel eigen stijl, die uniek genoemd mag wor den. Met een welhaast onuitputtelijke ijver werpt deze man zich na zijn dagtaak als lei dinggevende bij een grote Leeuwarder druk kerij op zijn nevenberoep: karikaturist. Zijn ideeën raken niet uitgeput; de beste prestaties worden in de nachtelijke uren geleverd. De laatste tijd heeft hij zich ook toegelegd op het vervaardigen van satirische strips. Het behoeft eigenlijk geen betoog, dat ook deze van voor treffelijke kwaliteit zijn. Tot in de vingertoppen Het echtpaar Bijlsma heeft drie kinderen: een zoon en twee dochters. Merkwaardig, hoe dicht de appels bij de stam kunnen vallen. Ook de kinderen zit het tekenen en schilderen in het bloed tot in de vingertoppen. De prestaties van de zoon op dit gebied kunnen als goed worden bestempeld, doch hij moet het afleggen tegen zijn beide zusters, die met opvallend ge mak en gracieuze vaardigheid tekenstift en penseel hanteren. Natuurtalenten, met een op merkelijk smaakgevoel! Geen wonder, dat de 12-jarige Jeanet reeds legio eerste prijzen bij landelijke jeugdtekenwedstrijden heeft gewon nen. Ik zei het reeds in de aanhef van dit artikel: men raakt niet spoedig uitgekeken op het inte rieur van de Bijlsma's. En ik herhaal: wat een gevoel voor verhoudingen! Bij m'n vertrek keek ik vragend naar een lichtgrijs wollig tapijt op de donkere parketvloer. „Zelf ge knoopt", glimlachte mevrouw Bijlsma. Voor mijn begrippen monnikenwerk, voor deze fa milie de gewoonste zaak van de wereld H. KUYT Beijerstraat 5, Leeuwarden KIP CARAVANS, boten en kano's. SCOUT kampeervouwwagen. BUNGALOW- en diverse andere modellen tenten. Tevens volledige uitrustingen. VAN WEEGHELS BAGAGEWAGENS. Trekhaken en alle onderdelen voor caravans. Tuinmeubelen en parasols. Zonweringen. EN ZEILMAKERIJ VERLENGDE SCHRANS 81 - TEL 27023 LEEUWARDEN <p l

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 11