TREED BINNEN! NEEM WAT RUST! -£«« Begraafplaats ^nantani'HQlïisn1 6 OM*»#, De oude begraafplaats aan de Spanjaardslaan een stille plek aan een drukke verkeersweg. Stil ook door het geringe gebruik, dat ervan wordt gemaakt. Begrafenissen zijn zeldzaam geworden en komen nog slechts voor wanneer het bezitters van graven betreft. Ook begraafplaatsen kunnen sterven en dat gebeurt hier. Maar het is een langdurig proces, want de opheffing van zo'n inrichting is gebonden aan strenge regels, die het „roeren" der graven slechts na een lange tijd toestaan. Voorlopig is de sluiting bepaald voor het jaar 1969, maar het is niet ondenkbaar, dat de raad dan alsnog deze termijn opnieuw met tien jaar zal verlengen. Tot in het begin van de vorige eeuw werd in en om de kerken begraven. De aanzienlijken vonden een plaats in de kerk, het mindere volk daarbuiten. In elk geval waren de laatste rustplaatsen in de dicht bebouwde stad en dit leidde tot ruimtegebrek en, vooral in de ker ken, tot hoogst ongewenste hygiënische toe standen, die zelfs tot de verbreiding van be smettelijke ziekten aanleiding konden geven. Al in de achttiende eeuw werd hiertegen ge waarschuwd. Een zekere Adriaan Kluit (voor zijn tijdgenoten een beroemd geschiedkundige) sprak in 1776 te Middelburg over de bijgelo vige oorsprong en schadelijke gevolgen van ,,'t begraven in kerken en steden", maar bij de stedelijke overheden kreeg hij weinig gehoor. Zeker in Leeuwarden, waarvan jhr Onno Zwier van Haren in 1775 schreef, dat slechts de stad Lima in Peru een met de Friese hoofdstad te vergelijken achterlijkheid op dit punt bezat. Hij maakte gewag van bezwijmd naar buiten ge dragen kerkgangers en schreef de als „rot koorts" aangeduide ziekte toe aan de kwalijke gewoonte van het begraven in de kerken. Inmiddels bleef men hier dus voortgaan met deze wijze van begraven, waaraan de naam „Oldehoofsterkerkhof" nog altijd herinnert. Eerst koning Willem I zou, in het begin van de vorige eeuw, daarin verandering bewerk stelligen. „Het was voor de wijsheid van koning Willem I bewaard, deze verkeerde ge woonte te bestrijden; en de volksramp, welke Friesland in 1826 door de heerschende ziekte en buitengemeene sterfte trof, werd oorzaak en gaf aanleiding tot eene heilzame verbete ring ten behoeve van dit en volgende geslach ten", zo vertelt Eekhoff in zijn „Geschiedkun dige beschrijving van Leeuwarden". De 13e november 1826 werden de gemeente besturen door de gouverneur, op last van de koning, aangeschreven „om zoo spoedig im mer mogelijk, plaatsen buiten de kerken aan te wijzen, geschikt om de lijken ter aarde te bestellen, en om te zorgen, dat niet meer in de kerken begraven worde". De raad besloot op 31 augustus 1829 een nieu we stedelijke begraafplaats aan te leggen aan de „Spanjaardsweg", op hooggelegen terpgrond en van de stad uit gemakkelijk bereikbaar. Met de beplanting werd L. P. Roodbaard be last, wiens werk niet ten onrechte tot deze dichterlijke ontboezeming aanleiding gaf: „Treed binnen! Neem wat rust! Schep, Sterveling! goeden moed Eer gij hier met uwe asch den laatsten tol voldoet. Hier wordt U, vóór gij sterlt, een lusthoi aangeboden Waarin U 't leven lacht in 't stil verblijf der dooden-, Daar U viooltje en roos, en boom en heester leert, Dat uit den schijnbren Dood het Leven wederkeert." Over de ingebruikneming van de begraafplaats schrijft Eekhoff: De begraafplaats aan de Spanjaardslaan ver toont een veel grotere verscheidenheid in graf tekens (mooi en lelijk en vooral het laatste dan een moderne dodenakker. Daar komen dan nog de hekjes bij, die het geheel een tamelijk chaotisch beeld geven. Het gietijzeren grafmonument van Aurelia Anna Maria Vegelin van Claerbergen, geb. Vegelin van Claerbergen, overleden op Huize Mariën- burg in 1843, zal waarschijnlijk op dit moment zijn verdwenen. Besloten is namelijk het hoogst curieuze en zeldzame gedenkteken wegens bouwvalligheid weg te ruimen. Het monument op het graf van de socialistische pionier Lourens Zandstra (1848-1923) op de be graafplaats aan de Spanjaardslaan.

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 6