MAKELAARSKANTOOR HELLEMA ZN. Het adres sinds 1898 voor onroerende goederen Friese blinden siaan nog veelal „buitenspel" Nieuweweg 7-9 Leeuwarden Telefoon 23117* 9 Volgend jaar augustus viert de Friesche Blindenkring het vijttigjarig bestaan. In deze halve eeuw is de ver eniging vrij bekend geworden in Friesland. Iedereen heelt er wel eens van gehoord, maar het bestaan van deze vereniging heelt echter blijkbaar weinig indruk gemaakt op de zienden. Dit is al te leiden uit de woor den van de secretaris der vereniging, de heer G. Bosma: ,,Voor de blinden is geen plaats in Friesland. Overal in den lande zijn blinden in het vrije bedrijt opgenomen, maar in Friesland is dit nog altijd een uitzondering." Wanneer er van de zevenenveertig leden van de Friesche Blindenkring vijf een goede plaats in de maatschappij hebben, dan is het veel. Het gevolg is dat vele blinden na een opleiding aan een blindeninstituut niet naar Friesland terugkomen, omdat daar voor hen geen plaats is. Dit is ook duidelijk aan de structuur van het ledenbestand van de Friesche Blindenkring te zien. Jongere leden heeft men bijna niet, de meesten zijn van 50 tot 80 jaar oud. De heer Bosma meent, dat de Friese bedrijven het niet aandurven. Het medelijden is er wel, maar juist het meeleven, dat de blinde nodig heeft, ont breekt. De blinde krijgt geen kans om te laten blijken wat hij kan. Maar bij de Friesche Blindenkring is het goed toeven. De leden krijgen tweemaal per jaar een convocatie om bijelkaar te komen. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering komt de ontspanning aan bod, uiteraard meest al in de vorm van een lezing. Een uitje is er echter af en toe ook wel bijzo maakt men nu en dan een plezierreisje. De blinden beleven deze dagen als ieder ander mens. Vaak nog bewuster, omdat ze onder elkaar zijn. In de normale maatschappij weten de ziende burgers meestal niet goed raad met hun gedrag ten op zichte van de blinde en onwillekeurig wordt er dan een cordon rondom hem getrokken dat een normaal contact tegenhoudt. In de contac ten met de blinden onderling valt dit weg en zal men zich dus vrijer bewegen. Behalve ontspanning biedt de Friesche Blinden kring de leden in sommige gevallen ook mate riële steun. Dankzij legaten, schenkingen en erfenissen beschikt de kring over een kapitaal, waarvan de vereniging het vruchtgebruik heeft. Omdat de sociale wetgeving in de meeste ge vallen wel toereikend is, is financiële hulp zel den nodig. Er zijn echter nog tal van andere mogelijkheden om de leden te helpen. De Friese blindenkring telt zijn leden in alle rangen en standen, religies en richtingen. Volledig ingeschakeld in het arbeidsproces is deze telefoniste van de Bond van Coöperatieve Zuivellabrieken. De geleidehond ligt tijdens haar diensttijd op het vertrek van de vrouw te wachten. Alleen het Fries-zijn bindt de leden. Daarnaast zijn de blinden nog lid van andere blindenorga- nisaties, confessionele of neutrale. Door deze lidmaatschappen genieten de blinden via het Blindenwezen vele voorrechten bij aankopen van gebruiksvoorwerpen, die juist voor hen onontbeerlijk zijn, zoals bijvoorbeeld bandjes en bandrecorders. Via deze organisatie krijgen zij ook brailleboeken, gesproken boeken en nieuws. Tot nu toe heeft de Friesche Blinden kring zich hier nog niet mee beziggehouden, maar daar komt binnenkort verandering in, wanneer de RONO-studio in de Prinsentuin is ingericht. Dan zullen er ook Friese boeken op de band „gesproken" worden. De Friesche Blindenkring heeft ook een tijdlang - ongeveer vijf jaar - met subsidie een werk plaats voor blinden in de Kleine Kerkstraat gehad, waar borstels werden vervaardigd. De concurrentie van de goedkope warenhuizen heeft dit werk echter volkomen lam gelegd. De werkplaats is overgebracht naar de Leeuwar der Werkgemeenschap. Binnen de Friesche Blindenkring werken twee „comités" zonder wier aanwezigheid de Frie sche Blindenkring weinig kon verrichten. In de eerste plaats is dit het vrouwencomité. Dit zorgt ervoor dat de blinden van en naar de vergaderingen kunnen komen, dat er koffie komt op de vergaderingen en dat de uitstapjes zonder al te veel misstappen verlopen. Daar naast is er nog een collectecomité. Dit wordt echter gehandicapt, omdat er te weinig wijk- hoofden en collectanten zijn. Is het misschien iets voor u? De heer Bosma in de Auke Stel lingwerfstraat (no. 51) kan hierover alles ver tellen. MARINUS DE BOER ;!J: j si

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 9