fa.Adema's Bouwbedrijf Huizumerlaan 97 - Leeuwarden - Telefoon 26938 BUNGALOWBOUW VERBOUW ONDERHOUDSWERK RIOLERINGSWERKZAAMHEDEN Nu doet het er allemaal niet zo veel toe. Men kan best autorijden zonder te we ten wat zich onder de motorkap afspeelt. Wie per vliegtuig reist hoeft zich niet te verdiepen in de aërodynamische prin cipes, die aan deze vorm van voortbe wegen ten grondslag liggen. Men kan best naar de televisie kijken zonder ooit van de heer Herz te hebben gehoord of van een kathodestraalbuis. Praktisch heeft deze kennis toch geen betekenis. Een kapotte auto brengt men naar de garage en zelf met de t.v. knutselen levert minder kans op inzicht in de tech niek dan op een dreun van 15 kilovolt. Maar het is onder deze omstandigheden wel merkwaardig, dat wij ons laatdun kend durven uit te laten over de bosjes mannen en de papoea's, die met hun domme hoofden, ingericht naar de nor men van het stenen tijdperk, zo maar durven doen alsof ze in deze tijd thuis horen. Daarom is het toch wel nuttig, dat het Natuur kundig Genootschap op de in 1795 ingeslagen weg blijft voortgaan, al weten we nu zo lang zamerhand wel, dat de achttiende eeuwse be ginselen van het rationalisme niet meer onze ziel en zaligheid vertegenwoordigen. Wat doet het Genootschap dit seizoen? Prof. dr. S. J. Geerts spreekt over „Aangeboren gaven en gebreken", prof. dr. J. de Wilde over „Cel en organisme bij het insekt", de heer H. F. de Boer over „Vogels, bloemen en vlin ders in Friesland", ir. W. B. Brouwer over „Gebruik en misbruik van computers" en de heer J. F. de Tonkelaar (de man naast het t.v.-scherm) over „Hoe komt het weerbericht tot stand?" „Natuurkundig", zo blijkt uit deze lijst van voordrachten, is het Genootschap al lang niet meer. Het beweegt zich op het bredere terrein der natuurwetenschappen. In het afgelopen seizoen werd aandacht geschonken aan schei kunde, sterrenkunde, biologie en geneeskunde. Over een gebrek aan veelzijdigheid valt dus niet te klagen. De lezingen worden tegenwoordig gegeven in Hotel Amicitia. De eerstvolgende bijeenkomst is op vrijdag 10 december, alwaar u als be- vorige eeuw het geval was. De tijd is voorbij, dat de enkeling heel het terrein der natuur wetenschappen voldoende kon beheersen om over allerlei onderwerpen te spreken. Men laat nu specialisten van elders komen, die ten over staan van de leden en hun introducés hun on derwerpen aansnijden. De 140 tot 150 leden komen echter lang niet alle; de tegenwoordige voorzitter van het Genootschap, dr. H. Fer- werda, wijt dit in hoofdzaak aan de invloed van de televisie. Daar zal stellig veel van waar zijn, maar ook mag men wel zeggen, dat de honger naar het natuurwetenschappelijk weten veel minder groot is dan in de vorige eeuw. Men verbaast zich niet meer over nieuwe ontdekkingen en over nieuwe toepassingen van bekende ver schijnselen. Het vermogen zich te verbazen is afgestompt door de grote vloed van deze zaken, die de laatste tijd over ons is uitgestort. Boven dien zijn wetenschap en techniek zich op zo'n hoog plan gaan bewegen, dat de gewone man (en dat mag dan ook de niet terzake gespecia liseerde intellectueel zijn) de draad is kwijt geraakt en zelfs niet meer gelooft in zijn eigen vermogen de elementaire beginselen te kun nen doorgronden. Ten onrechte, menen wij, maar ook wanneer het bestuur van het Natuur kundig Genootschap deze opvatting deelt, dan trekt het daarmee nog geen volle zalen. 1889: Zo luisterde Edison naar het geluid van de door hem uitgevonden lonograat, de voorloper van de grammoloon. In plaats van platen gebruikte men wasrollen; en kele dezer rollen ziet men voor het toe stel. De belangstelling voor natuurweten schappelijke onderwerpen, speciaal in de tweede helft van de vorige eeuw, kwam ook tot uiting in de uitgave van het tijdschrift „De Natuur", dat met veel voortvarendheid de nieu wigheden van die tijd, speciaal op technisch gebied, aan zijn lezers mededeelde. De tekst werd met hout gravures geïllustreerd; enige dezer prenten hebben wij hierbij gerepro duceerd. langstellende welkom bent, gewapend met de volgende kennis omtrent toetreding: gewone leden betalen 6,per jaar en mogen twee huisgenoten introduceren; buitengewone leden moeten ƒ3,contributie bijdragen en kunnen één huisgenoot meenemen; gasten tussen 16 en 23 jaar betalen slechts ƒ1,50. Dat is zeer wei nig; dat desondanks deskundige sprekers kun nen worden aangetrokken is voor een belang rijk deel te danken aan de bereidheid van ver schillende Groninger hoogleraren om „voor een appel en een ei" hun medewerking te ver lenen. Mocht het tegenwoordige bestuur twijfelen aan een verder bestaansrecht van de vereniging, dan kan het troost en moed putten uit de vol gende passage over het teruglopende bezoek uit de rede van dr. Burger, uitgesproken hij het honderdjarig bestaan in 1895: „En inderdaad, de tijden zijn veranderd. In tal van vereenigin- gen, nevens ons genootschap, worden voor drachten van allerlei aard gehouden. Men heeft bijeenkomsten van politieken, socialen, kerke- lijken, filantropischen, paedagogischen, tech- nischen, literairen aard; er is in onze stad over vloedige gelegenheid om te genieten van mu zikale en tooneeluitvoeringen en andere ver makelijkheden". Daar is sinds het eind van de vorige eeuw alleen de televisie nog als wer kelijke concurrent bijgekomen! De man die hoort bij de beroemdste arm van Nederland, komt in het komende seizoen spre ken voor het Natuurkundig Genootschap.

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 11