Fa. Ad em as Bouwbedrijf Huizumerlaan 97 - Leeuwarden - Telefoon 26938 BUNGALOWBOUW VERBOUW ONDERHOUDSWERK RIOLERINGSWERKZAAMHEDEN De belangstelling voor natuurweten schappelijke onderwerpen, speciaal in de tweede helft van de vorige eeuw, kwam ook tot uiting in de uitgave van het tijdschrift „De Natuur", dat met veel voortvarendheid de nieu wigheden van die tijd, speciaal op technisch gebied, aan zijn lezers mededeelde. De tekst werd met hout gravures geïllustreerd; enige dezer prenten hebben wij hierbij gerepro duceerd. vorige eeuw het geval was. De dat de enkeling heel het terrei wetenschappen voldoende kon over allerlei onderwerpen te spre nu specialisten van elders komer staan van de leden en hun intro derwerpen aansnijden. De 140 komen echter lang niet alle; de voorzitter van het Genootschaj werda, wijt dit in hoofdzaak ai van de televisie. Daar zal stellig veel van waar mag men wel zeggen, dat de hc natuurwetenschappelijk weten groot is dan in de vorige eeuw. zich niet meer over nieuwe on over nieuwe toepassingen van schijnselen. Het vermogen zich afgestompt door de grote vloed1 die de laatste tijd over ons is uit dien zijn wetenschap en technie hoog plan gaan bewegen, dat d (en dat mag dan ook de niet ter liseerde intellectueel zijn) de geraakt en zelfs niet meer geloo vermogen de elementaire begii nen doorgronden. Ten onrecht maar ook wanneer het bestuur v kundig Genootschap deze opval trekt het daarmee nog geen vo Nu doet het er allemaal niet zo veel toe. Men kan best autorijden zonder te we ten wat zich onder de motorkap afspeelt. Wie per vliegtuig reist hoeft zich niet te verdiepen in de aërodynamische prin cipes, die aan deze vorm van voortbe wegen ten grondslag liggen. Men kan best naar de televisie kijken zonder ooit van de heer Herz te hebben gehoord of van een kathodestraalbuis. Praktisch heeft deze kennis toch geen betekenis. Een kapotte auto brengt men naar de garage en zelf met de t.v. knutselen levert minder kans op inzicht in de tech- heer J. F. fie lonKeiaar ;ue inon uaaai t.v.-scherm) over „Hoe komt het weerbericht tot stand?" „Natuurkundig", zo blijkt uit deze lijst van voordrachten, is het Genootschap al lang niet meer. Het beweegt zich op het bredere terrein der natuurwetenschappen. In het afgelopen seizoen werd aandacht geschonken aan schei kunde, sterrenkunde, biologie en geneeskunde. Over een gebrek aan veelzijdigheid valt dus niet te klagen. De lezingen worden tegenwoordig gegeven in Hotel Amicitia. De eerstvolgende bijeenkomst is op vrijdag 10 december, alwaar u als be- De man die hoort bij de beroemdste arm van Nederland, komt in het komende seizoen spre ken voor het Natuurkundig Genootschap. 1 angstellende welkom bent, gewapend met de volgende kennis omtrent toetreding: gewone leden betalen ƒ6,per jaar en mogen twee huisgenoten introduceren; buitengewone leden moeten 3,contributie bijdragen en kunnen één huisgenoot meenemen; gasten tussen 16 en 23 jaar betalen slechts 1,50. Dat is zeer wei sprekers kun- r een belang- theid van ver- m om „voor erking te ver- Door eeri vergissing bij het „inslaan" (het op de pers leggen van de pagina's) van de „Leeuwarder Gemeenschap" is de volgorde van het artikel van de heer H. Kingmans, „Ontdekking van een grootmeester", niet juist. U gelieve dit verhaal te beginnen na de fotopagina „Op het Ljouwerter Skutsje", het vervolg van het artikel staat vóór deze fotoreportage. twijfelen aan le vereniging, en uit de vol- pende bezoek ;proken bij het En inderdaad, an vereenigin- worden voor den. Men heeft >cialen, kerke- gischen, tech- onze stad over- ieten van mu- n andere ver- 3t eind van de nog als wer- Wij bieden u onze verontschuldiging aan voor deze „misslag". De uitgeefster.

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 13