Kiespijn en een koffiedrinkende scherprechter Leeuwarder Gemeenschap zorgvuldig 1 Silhouetten aan de Harlingertrekvaart bij het industrieterrein Van Harinxmakanaal Zeventig jaar geleden Als altijd had de Geneeskundige Raad van Friesland en Groningen het goed voor met hen, die in zijn bescherming waren besloten. Zo kon men lezen voor het optreden van de hypnoti seur Charles Wolton: „Overwegende, dat, blij kens de ervaring, de hypnose, als publieke vermakelijkheid uitgeoefend, de gezondheid zoowel van hen, die zich laten hypnotiseeren, als van de toeschouwers ernstig kan schaden, waarschuwt dringend tegen het bijwonen van hynotische séances", aldus de bovengenoemde Raad. In het Diaconessenhuis werd. onderricht gege ven in „verpleging en behandeling van zieken"; voor die cursus hadden zich 12 aspirant-pleeg zusters en 20 dames-toehoorderessen opgege ven. Of deze dames ook kiespijn konden stil len? Zo niet dan was er „Jopha", dat dit wel kon doen, zelfs de hevigste aanvallen. „On verschillig uit welke oorzaak dezelve ontstaat, hetzij uit holle kiezen, rhumatisme, koude of ontsteking van het tandvleesch". En als u dan bedenkt dat er in de advertentie ook nog perti nent verzekerd wordt dat het spul de tanden bewaart „tot in den hoogsten ouderdom" en dat alles voor slechts 35 cent per flacon dan kunnen we al weer verzuchten: die goede ouwe tijd! Bij de gezondheidszorg behoorde natuurlijk ook het doden van muizen en ratten. Zo adver teerde een firma: „Muizenhaver verdelgt on middellijk alle muizen, zoodat zij dood bij de doos liggen blijven." Het handelsmerk was de „Huilende Kat", direct te herkennen aan een op zijn achterpoten voortschrijdende streepjes poes, met een grote zakdoek voor de katten- ogen om de tranen op te vangen, omringd van dode, met de pootjes-in-de-lucht-stekende mui zen. Het zal je ook overkomen dat je prooi door vergif oneetbaar is gemaakt! We besluiten met een wonderlijke jubileum viering. „De Duitsche scherprechter Reindel, wonende te Maagdenburg, had zaterdag jl. zijn bloedig ambt 25 jaren vervuld. Hij heeft in dien tijd 108 veroordeelden onthoofd. Vijand van alle sterke dranken, gebruikte hij vóór een terechtstelling, waarbij hij altijd eene zeer ernstige en waardige houding aanneemt, niets dan een kop koffie." Als het niet zo luguber was zou men haast denken met een reclame voor een of ander koffiemerk te doen te heb ben. „Met koffie meer beulsch" of zoiets. Vermoedelijk wordt het koffiegebruik vermeld als tegenstelling tot andere scherprechters, die hun afgrijselijke taak niet konden volvoeren, dan na de nodige glaasjes geledigd te hebben. M. J. VAN HEEMSTRA De heer Bosch en het Fries Natuur- Historisch Museum De heer G. Bosch, Van Swietenstraat 1, ver zoekt ons, naar aanleiding van het artikel in het vorige nummer over het Fries Natuurhis torisch Museum, mede te delen, dat zijn relatie tot deze instelling slechts het lidmaatschap voor 2,50 per jaar betreft. Teleurstelling over de gang van zaken verhindert hem thans mee te doen voor het museum. Het ontstaan van het Fries Natuurhistorisch Museum gaat, zo deelt de heer Bosch mede, terug tot zijn particuliere verzameling, die in 1923 het begin vormde. Het museum is later gevestigd geweest in de bovenzaal van het voormalige koffiehuis in de Prinsentuin en daarna in de Waag, die wegens brandgevaar door oorlogsgeweld in het begin der veertiger jaren moest worden ontruimd. De heer Bosch is thans hoofd van de inlichtin gendienst van de Bond van Vogelwachten. Bewaart Uw Uw kinderen en kleinkinderen zullen u dankbaar zijn

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 14