A Ontmoetingsplaatsen voor de jeugd DE LAATSTE EER" SYB'S trefpunt voor scholieren EZH2122M31 BROTE KERKSTRAAT 7 TELEFOON „De Wynküp". De Wynküp is een plaats waar de oudere jeugd graag zijn avond doorbrengt. Het is iets ruimer en aan de gezellige grote bar wordt bier getapt, in tegen stelling tot Sybs, die een „droog" bedrijf heeft. De Wynküp doet zijn naam wel eer aan. Boven de bar is een gefingeerde wijngaard, met trossen (plastic)druiven. Het publiek is luidruchtiger. Of dit aan de drank of aan de leeftijd te wijten is, laten we graag in het midden. Het is interessant om als buitenstaander en volkomen vreem deling flarden van gesprekken op te vangen. Bij de heren is het on derwerp meestal de vrouw. Er ko men sterke verhalen op tafel over belevenissen van allerlei aard. De sport maakt ook een belangrijk deel uit van de discussies. De prestaties van Cambuur worden zonder pardon aan de kaak ge steld en de commentaren zijn niet altijd parlementair gekuist. Meis jes komen ook graag naar De Wynküp. Soms moederziel alleen, soms ook in groepjes. Ze voelen zich evengoed thuis aan de bar als aan de tafeltjes en ze vinden het bier even best als de heren, maar nippen ook graag aan een goed glas wijn, iets dat in De Wynküp wel goed moet zijn, van wege de naam. Het dobbelen in De Wynküp is al even populair als bij Sybs. Het „kassie zes" gooien heeft zijn eigen terminolo gie en iemand die van toeten noch blazen weet, krijgt geen hoogte van het tellen. De Doelesteeg herbergt meer uit spanningen: een koffiebar en de bardancing Paris. Er is echter wei nig te doen in Paris. Wellicht dat hier klanten komen van zwaarder kaliber, die een later uur verkie zen om met de viering van de avond te beginnen. Het Ruiters- kwartier is ook een van de meest gewilde uitgaanspunten voor de Leeuwarders. „Uitsmijters" posten voor de deur als grimmige wakers. De klanken van de jukeboxen dringen door tot op straat. „Koffieshop" Excentrisch van dit centrum van vertier staat sinds november op de Voorstreek „Roels Koffieshop". Ook dit is een van de typische ontmoetingsplaatsen voor de jeugd. Les Garqon Dinglys staan er zeer hoog aangeschreven. We telden er in hemdsmouwen te lijf. Zijn rechterhand is een bijna komische figuur: een gezette jongkerel met een donker uiterlijk en een keurig zwart baardje, een en ander ge completeerd met een donkere bril. Hij dobbelt met de hobbelenden en neuriet mee met de jukebox en doet ook nog de vaat. Vrijwel iedereen die binnenkomt kent hij. Zijn groet is het noemen van een naam. Dobbelen, muziek en praten zijn ook de enige activiteiten in het donkere vertrekje. En natuur lijk zijn er ook de geliefden, die net als parkieten „eikaars snavel beroeren". Het is een kalm en rus tig heenkomen in het cafetaria van Sybs. Liet is ongetwijfeld Leeuwardens meest unieke ont moetingsplaats voor de jeugd. De De klok bij de verkeerslichten Nieuwestad—Wirdumerdijk wijst het negende uur aan. Een tijd waarop het „nachtelijk" leven van Leeuwar den volop op gang komt. De kleurige neonlichten en reclames werpen hun stille licht in de bewegingloze straat. Het gele knipperlicht van het kruispunt is het enige lichtpunt dat doorlopend de aandacht vraagt. De complete Nieuwestad is het eigendom van een paar luidruchtige jon gens. Het is stil en rustig op deze woensdagavond in Leeuwarden, een stad met tachtigduizend inwoners. De paar jongens wippen een steegje binnen en verdwijnen in een van de vele koffiehuisjes en wie met hen meegaat ervaart dat de jeugd hier de avond doorbrengt. Het zijn in Leeuwarden dè jeugdcentra. Zo leeg en verlaten de straat is, zo druk en vol is het bij Sybs. Sybs is een bijna legendarische naam in de stad. Het is vooral een pleisterplaats voor de schooljeugd. Jongens en meisjes onmoeten el kaar hier in het gedempte licht en bij de indringende klanken van de jukebox. De bar vormt het mid delpunt van het kleine en nauwe vertrek. Sybs gaat de vele bestel lingen meestal koffie of cola vele aanplakbiljetten van dans avonden en andere „happenings worden hier gelezen en gespeld en wie meent iets wereldkundig te moeten maken krijgt een plaat sje voor zijn affiche ingeruimd aan de wanden van dit cafetaria. De Wynküp Een paar deuren verder spellen rode neonlichten de naam van altijd wel vier of vijf van hun schilderijen aan de wand. Helemaal achterin, aan een rond tafeltje, zitten vijf jongens te dob belen onder het genot van een kopje koffie of een glas cola. Ook Roels Koffieshop heeft geen drank vergunning. De jeugd (tot 20 jaar) komt er graag. Roel heeft altijd wel een praatje te koop en zijn koffie is best en niet duur, even als trouwens in de andere koffie huisjes. Roel is er helemaal niet rouwig om, dat hij geen bier mag tappen. „Het voldoet me best. De omzet is hoog en wat ook belang rijk is: het publiek dat je hier krijgt is veel gemakkelijker." Behalve de Dingly Boys staan ook The Latches in Roels Koffieshop hoog aangeschreven. „La specialité de la maison" is een glaasje „Latcher" Het is een fris- drankje, gemixed uit diverse fris dranken en wie dit geproefd heeft zal beslist niet de leuze „The Lat ches stink" zoals die in een van de stegen van de Nieuwestad prijkt kunnen onderschrijven. MARINUS DE BOER EEN WAARDIGE VERZORGING VAN BEGRAFENISSEN EN CREMATIES

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 15