HET BURGEMEESTERLOZE TIJDPERK NA Mr. A. A. M. VAN DER MEULEN Het is nu midden maart en we hebben nog geen nieuwe burgemeester. We hebben zelfs nog geen idee wie de nieuwe burgemeester van Leeuwarden zal worden. In de afgelopen maanden zijn tal van namen genoemd; wanneer men ze op een rijtje zet, dan blijken het alle rode of roze figuren van enig formaat uit de politieke en bestuurlijke wereld in het noorden des lands te zijn, met uitzondering van de heer Berger, want die is al burgemeester van Groningen. Verschillende helderzien den hebben zelfs figuren van een andere politieke kleur genoemd en het is inderdaad geen Haagse wet, dat er opnieuw een socialistische burgemeester dient te komen. De vele namen berusten waarschijnlijk op evenzovele wensen, die de vaders zijn van gevarieerde gedachten. Vreemd is het wel, dat zon burgemeestersbenoeming zelfs tot na het ontstaan van de vacature op zich laat wachten. Mr. Van der Meulen is niet bij toverslag ver dwenen, maar bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De datum daarvan is sinds zijn geboorte met nauw keurigheid vast te stellen geweest en dus heeft men in elk geval de laatste jaren dit vertrek met een strikte wetmatigheid kunnen zien aankomen. Wanneer men voorts mag aannemen, dat geen onbekende tot burge meester van een provinciale hoofdstad wordt benoemd, dan is toch eigenlijk maar weinig reden tot deze ver traging te bespeuren. De man is er, de man is bekend, maar hij en wij weten nog niet, dat hij in de fraaie kamer met de gobelins van het Leeuwarder stadhuis zal komen te zitten. Keren we nog even terug naar de 28ste februari, de laatste dag, dat Leeuwarden een burgemeester had. Het afscheid van zijn functie moet mr. A. A. M. van der Meulen zwaar zijn gevallen. Wie zo met zijn werk is vervlochten als hij was, die maakt zich daarvan niet vrij van de ene dag op de andere. Maar op de grens van die ene dag en die andere lagen de afscheidsbijeen komsten en de drukke receptie. De ambtsdrager, die zijn taakvervulling in hoofdzaak vond in de stille rust van zijn burgemeesterskamer, stond nu met vrouw, dochter en zoon in diezelfde kamer om honderden handen te drukken. De handen van mensen, die geheel naar wille keur en believen konden komen of wegblijven. Natuur lijk zijn er wegblijvers geweest. Hun afwezigheid gaf reliëf aan de komst der vele anderen, die in groepjes moesten worden doorgelaten om de receptie in de hand te houden. Het verliep allemaal naar de regels en bin nen de vastgestelde tijd. En toch had mr. Van der Meulen deze keer de touwtjes niet zelf in handen. Vrij spoedig na het afscheid vertrok de heer Van der Meulen met zijn vrouw naar Puerto de la Cruz op Tenerife, een der Canarische eilanden. Maar dat is nog niet de grote reis, die van het afscheidsgeschenk-in-geld zal worden gemaakt. Die zal het echtpaar Van der Meu len naar de Verenigde Staten voeren. Natuurlijk zitten we niet echt zonder burgemeester. Zodra de eerste burger tijdelijk of definitief buiten func tie is, treedt het „locosysteem" in werking. Daarbij is de wethouder met het grootste aantal dienstjaren het eerst aan de beurt. Vandaar, dat wethouder J. Tiekstra nu loco-burgemeester is. Naar afnemend aantal dienst jaren volgen dan wethouder mr. Van der Schaaf, wet houder Pols en wethouder Ten Brug. Mochten al deze heren afwezig zijn (en dat gebeurt wel eens tijdens een dienstreis) dan is het oudste raadslid (niet naar de leeftijd, maar naar het aantal jaren van het raadslidmaatschap) loco-burgemeester. Dat is de heer G. D>. Kamstra van de K.V.P. Het allerlaatst komt aan de beurt de heer D. S. Veldhuis, raadslid voor de C.H.U., die op 2 februari als zodanig werd beëdigd. Maar dan moeten alle overige 36 raadsleden absent zijn Drie gedeputeerden bij de alscheids- receptie van mr. A. A. M. van der Meulen. Links de heer J. L. Hoogland, daarnaast (in gesprek met de scheidende burgemeester) mr. D. Okma en geheel rechts de heer J. Brouwer. Het burgemeesters gezin neemt de muzikale hulde van het Politie Muziek korps in ontvangst. Van rechts naar links mr. A. van der Meu len (de zoon van de oud-burgemeester), mr. A. A. M. van der Meulen, mevr. A. van der Meulen- Minnema, mej. mr. E. M. van der Meulen (de dochter van mr. A. A. M. van der Meulen) en wethouder J. Tiekstra. Wethouder J. Tiekstra overhandigt het eerste exemplaar van het boek Leeuwarden 1945- 1965" aan de schei dende burgemeester.

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 7