L.D^ffclES tuinderijen om Leeuwarden aan oudó van groot belang Uw nieuwe liet» of bromfiets slaat voor U klaar! n. Y v- Man ouds Wigersma sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE Naauw8 Tel.27984 Leeuwarden Ntensenhoge brandnetels woekeren thans op plaatsen waar eens de grond jaar op jaar duizendvoudige vruchten voortbracht. De eens met alle mogelijke kunst- mestmiddelen gekoesterde grond ligt er verlaten en eenzaam heen. De brand netels steken hun sinistere koppen boven het casco van de eens zo trotse kas sen uit. Het zijn de verlaten kassen van de Leeuwarder tuinbouwers. De stads uitbreiding heelt hen verdreven. De meesten hebben bij gebrek aan een opvolger het bedriji moeten stop zetten. Van ouds waren er in Leeuwarden ongeveer een kleine zestig tuinbouwbedrijven. Nu zijn het er nog maar ongeveer veertig. Een enkeling ging naar de nieuwe grond achter Goutum, die door de gemeente be schikbaar is gesteld; twee bedrijven zijn er, terwijl met een derde wordt onder handeld. De oude tuinbouwgebieden om de stad heen weet ieder wel te vinden: tussen Achter de Hoven en de Potmarge, tussen de Potmarge en de Huizumerlaan tot aan het oude dorp, aan de westkant van de Dokkumer Trekweg en aansluitend Lekkum en Snakkerburen, aan de Badweg (waar nog de proeftuin en enige be drijven zijn). Na de oorlog is de tuinbouw zich sterk begon nen te specialiseren. De combinaties fruitr groente-bloemen maakten plaats voor sterk ge specialiseerde bedrijven in glasteelt en ver warmd glas. Deze landelijke ontwikkeling is niet in Leeuwarden te zien. In de eerste plaats omdat de Leeuwarder tuinbouwbedrijven ook na de oorlog gericht bleven op de plaatselijke voorziening, terwijl alle andere bedrijven zich toespitsten op de export. Bovendien hebben de Leeuwarder bedrijven een afwachtende houding aangenomen in verband met de op handen zijnde stadsuitbreidingen. Investeringen bleven daardoor uit. Nadat alle uitbreidingsplannen definitief waren, zocht de gemeente uitwijk mogelijkheid voor de bedrijven. Achter Gou tum aan de weg naar Warga had de gemeente nog wel grond. Twee bedrijven zijn er thans gevestigd: een hoveniersbedrijf en een groen teteler. Deze teler, de heer Galema, is echter niet meer zoals voorheen een markttuinder, maar heeft zich gespecialiseerd in de export van sla, komkommer en tomaten. De tuinbouw is in Leeuwarden nog steeds van betekenis. De volgende cijfers spreken vrijwel voor zich zelf. Op 30 hectare grond in Leeu warden wordt fruit gekweekt, verdeeld over 35 bedrijven; 22 hectare van de Leeuwarder grond is bestemd voor de teelt van groente, verdeeld over 42 bedrijven; 6 hectare grond is glascultuur, verdeeld over 34 bedrijven. Naast dit alles is ook de bloementeelt in Leeuwarden van grote betekenis. Op de veiling konden we niet gewaar worden hoe groot de omzet is, maar de insiders schatten het op een miljoen gulden. De toekomst voor de tuinbouw in Leeuwarden ziet er dan ook niet bepaald somber uit. Einde lijk kunnen de bedrijven zich ten volle ont plooien zonder bedreigd te worden met grond- verkoop voor uitbreiding van de stad. De heer ir. A. P. v. d. Hoek van de tuinbouwvoorlich- tingsdienst, met wie we over de tuinbouw in het algemeen praatten, zag de toekomst dan ook niet al te donker in. De dienst geeft de tuinders technische en economische voorlich- Uitsluitend de beste merken Gazelle Beste service Honda Enorme keuze Solex U is hartelijk welkom bij R.A.P. Puch Typhoon en andere voorstreek 65-67 - T.i 24596 fabrikaten De resten van een tuinden in 't felan. ting en heeft een proeftuin aan de Badweg. In deze tuin worden de resultaten van de proef stations getest op de regionale omstandigheden. Daarnaast heeft de proeftuin het karakter van een demonstratietuin. De proeftuin is dus dui delijk gericht op de regio. MARINUS DE BOER.

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 11