Zure haring In deze machine worden de haringen schoon gemaakt: twee- tot drieduizend vissen per uur. De haring in twee lasen: voor en na het schoonmaken. een kapaciteit kan halen van een tot twee ton. Deze topprestaties worden echter alleen ge leverd in het „hoogseizoen in de maanden oktober, november en december. Nog is de haring echter niet zuur. De laatste fase van het proces is een verblijf van drie daqen tot maximaal een week in een azijn- zoutoplossing. Dit speelt zich af in vaten. Dan komt de haring pas in de ons bekende flessen. Juist in deze flessen krijgen de haringen de smaakverfijning en de man die het mengsel samenstelt waarin de haringen op onze tatels zwemmen, bepaalt de smaak van de haring. Enkele jaren geleden bestond dit sap uit azijn, met een enkel laurierblaadje en een paar kor rels spaanse peper, zowel rode als zwarte. Nu komen de sterk geconcentreerde en getrokken sappen in grote mandflessen op de inleggerij. In wezen is er niets veranderd: de juiste do sering bepaalt het aroma van de zure haring. Deze gehele „scheikundige" voorbehandeling van de zure haring gebeurt niet zomaar. Alles draait er om, om een zo steriel mogelijk pro- dukt in de flessen te krijgen, dat zolang mo gelijk houdbaar is. Conserveermiddelen zijn uit den boze! Dank zij deze techniek van be reiding kan de heer Bosma zijn flesprodukten zes weken garanderen. Toch moet het vervoer dan nog in de gaten gehouden worden. De eilanden bijvoorbeeld zullen bij erg warm weer verstoken blijven van zure haring, omdat de boottocht over het algemeen te lang duurt. Voordat de haringen de reis aanvaarden wor den ze gekoeld tot 2 3 graden Celsius, zodat het nog even duurt alvorens de haringen de „buiten-temperatuur" hebben. Zijn de haringen geconsumeerd dan komt de emballage terug. Voordat er weer nieuwe haring in een fles komt gaat deze via een heetwater- en sodabad naar de vultafel. „Vroeger was het traditie dat de eerste nieuwe haring geleverd werd op de Leeuwarder ker mis", vertelt Bosma. „We trokken met een kar vol haringen naar het Zaailand, een paar keer per dag". Dit is nu vergane glorie, want toen stonden er ook wel 17 viskarren, nu nog maar vier. Hoe dit te verklaren? Patat, gehaktballen en warme worst hebben de zure haring ver drongen naar een lager plan", weet de heer Bosma zeer beslist te verklaren. De zomer geeft hem weinig werk in de haringwinkel, maar straks, in de herfst, zullen weer vijf a zes man dagelijks haringen potten. Wanneer de lente begint houdt het seizoen weer op. „Alleen een lente met veel verkouden mensen, kan ons nog wel eens extra werk geven". In de Gezonde Apotheek kan de verkoudheid met een goedkoop en lekker middel bestreden worden. MAR1NUS DE BOER. Wanneer de liefhebbers van Hollandse nieuwe harinq allang de eerste zilte visjes achterover hebben geslagen, wachten liefhebbers van zure harinq nog op hun hapje. „De haring, die eind mei beqin juni wordt gevangen is te vet en te leer voor het zuur en te duur". Dat laatste hoort er zeker ook bij, vindt de 57-jarige hanng- inleqqer Hendrik Bosma, die zijn bedrijf in de Baqiinestraat te Leeuwarden heeft. Het is stil in het koele lokaal. De machines wachten op de dingen die zullen komen. De lucht die elke visafslag en vissershaven kennen, vormt een penetrante begeleiding van dit bezoek aan een haringinleggerij. Zesendertig jaar lang weet de heer Bosma al wat er te koop is op het gebied van de haring, in de krisisjaren begon hij met zijn bedrijf, dat inmiddels, naast andere bedrijven in Leeuwar den, ook een goede naam heeft gekregen. Hon derden bezoeken aan IJmuiden, reizen met vissers, bezoeken aan laboratoria en veel lezen hebben hem wijs gemaakt in het land der haring. De vissen komen rechtstreeks van zee, na na tuurlijk eerst de afslag te zijn gepasseerd via de mijnklok. Met ijs verpakt, in kisten van 50 tot 53 kilo, arriveren de gekaakte vissen op de afslag. Het haringkaken gebeurt aan dek. Met vlijmscherpe kleine messen halen de vissers een klein stukje kieuw en ingewanden uit de reeds dode haring. Door het kaken trekt het bloed uit het vlees, dat dan blank wordt. „Niet Procédé Met vrachtwagens vol komt de haring naar Leeuwarden. Zodra de haring in de Bagijne- straat arriveert komt de te zuren haring een uur in een bepaald soort pekel. Van deze verhuist de haring naar een zwaar azijn- en zoutbad. Heeft de haring hier de juiste tijd in doorgebracht dan begint de reiniging. Was dit vroeger handenarbeid, thans maken de vissen een vliegensvlugge rit door een ingenieuze ma chine. Het apparaat prikt de vissen op een lopende band, een mes rijt de buik open, een steen slaat de ingewanden eruit en een andere grove steen schuurt de graat schoon, terwijl de waterleiding zorgt dat alle losgekomen on gerechtigheden wegspoelen. De machine ver werkt op deze manier twee- tot drieduizend vissen per uur, waarmee het bedrijf per week alle haring is consumptieharing", zegt Bosma en hij vertelt dan welke soorten haringen men onderscheidt. Haringen die straks tot zure haringen worden verwerkt, kunnen het beste boven de 56ste breedtegraad worden gevangen, omdat de vis daar al aan het trekken is ge weest en dus magerder is. Haringen die in IJmuiden of Katwijk binnenkomen van de zo genaamde nachtvissers zijn verser dan harin gen die van een trawler worden aangevoerd. De nachtvisserij duurt namelijk nooit langer dan drie nachten, terwijl de trawlers net zo lang vissen totdat ze vol zijn. Begrijpelijk, dat de „deklading" van een trawler meer op brengt omdat ze beter van kwaliteit is. „Jammer dat ze de groene haring verboden hebben", mijmert Bosma „want wat waren die lekker". Bij ministeriële bepaling moet de nieuwe haring nu minstens vijf dagen gepekeld zijn om gevrijwaard te zijn van de schadelijke parasieten.

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 7