7 scheid ité uil e, een legaan erden, wesl- rich- eulen, d voor boden. lar T Vissende ze veld- zo Het Guggenheim-museum in New York: een merkwaardig stuk architectuur van Frank Lloyd Wright. In het museum wordt moderne kunst geëxposeerd Het Capitool in Washington: zetel van de lederale regering der Verenigde Staten sinds 1800. waarbij in juli 1863 de beslissende slag van de Burgeroorlog werd geleverd) het drukst bezochte oorlogsmuseum, de autowegen de beste ter wereld. Het zijn enkele voorbeelden uit meerdere. Het mengsel van idealisme en practische zakelijkheid, waarmee men zijn land opbouwt, wijst ook in andere richting. Emerson schreef ook: „Nothing great ever achieved without enthusiasm", niet groots is ooit zonder enthousiasme tot stand ge bracht. Er is ook een gevoel van een roe ping in de wereld te hebben, n.l. om de vrij heid voor iedereen te verwerkelijken. Op het „dime", het Amerikaanse dubbeltje, en op sommige postzegels staat met kleine letters „in God we trust", maar met grote letters „Liberty", „Vrijheid"; op andere postzegels „Liberty for all". HET VERKEER De gevaren van het verkeer waarvoor wij werden gewaarschuwd, vielen erg mee. Na hier bijna 4000 kilometer te hebben afgelegd, mogen we er wel een voorlopige indruk van hebben. Eerlijk gezegd: het lijkt ons minder gevaarlijk dan in ons land en dat bij een autodichtheid van een auto per gezin. Men rijdt rustiger en beheerster. Men is bereid de manoeuvres van de ander af te wachten. Er is geen zenuwachtig gebruik van claxon of lichten. Men is op zijn gemak in zijn auto zoals wij op onze fiets. In St. Louis (760.000 inwoners) b.v. zagen wij op een spitsuur een meisje met de linkerhand aan het stuur en met een lolly in de rechterhand als de gewoonste zaak ter wereld. De bebakening van de wegen lijkt in sommige opzichten beter dan bij ons. Op de grote autowegen gelden maximum snelheden van 50 tot 70 mile (1,609 km) per uur en op sommige mi nimum snelheden van 40 mile per uur. Al gemeen rijdt men echter op die wegen met minstens 100 km per uur, ook met de enor me trailers, die ons op de tweebaanswegen door hun luchtverplaatsing het gevoel ge ven van met „Estafette" en al door elkaar geschud te worden. Wel houdt men zich aan de borden met het opschrift „25 dollar till 500 dollar fine for littering on highway", 25 tot 500 dollar boete voor het gooien van rommel op de autoweg. Wat de accommodaties van het verkeer be treft, tot dusver meenden we, dat de ver zamelingen benzinestations met hun schreeu wende reclames aan de buitenkant van de Ita liaanse steden het summum op dit gebied vormden. We hebben die mening moeten herzien. Hier vonden we op talrijke plaat sen een veelvoud van dit Italiaanse voor beeld, iets zo rommeligs en schreeuwends, dat bij ons elke schoonheidscommissie er, zo al niet de doodstuipen, dan toch minstens zware nachtmerries van zou krijgen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 7