.Adema's Bouwbedrijf 9 Een indrukwekkend overzicht van Kansas-City met zijn moderne verkeerswegen. hoorntjes zich onze V.S. pepermuntjes goed smaken. De Amerikanen cultiveren hun geschiedenis. Dit bleek ons niet alleen in het landelijke Gettysburg met zijn vele musea, het in stand gehouden slagveld, waarover excursies wor den gehouden met auto's en autobussen en zelfs er boven met helicopters, en in Was hington, maar ook op tal van andere plaat sen, b.v. in „My old Kentucky Home", een 18de eeuwse planterswoning, waarin een ze kere Foster het bekende liedje maakte. Vele van die plaatsen zijn aangeduid door een historical marker", een fraai bord op een paal met een uitlegging van het geval, langs de weg vooraf aangekondigd door een bord „historical marker ahead 1000 feet". Na een bijzonder mooie route door het Ap palachian gebergte kwamen wij in de grote vlakte van Midden-Amerika. Een „vlakte" in de eigenlijke zin was het eerst niet: het land was heuvelachtig met veel bomen. Zeer geleidelijk werden de heuvels lager, de glooi ingen langer, de bomen minder talrijk. Ten slotte was het een echte vlakte, bestaande uit grasland en bouwland, waar men de ho rizon kon zien, met hier en daar een boerde rij als verloren in de oneindige uitgestrekt heid en een dorp, gemarkeerd niet door een kerktoren, maar door een of meer hoge graansilo's. Dit is wat tot dusver de meeste indruk op ons heeft gemaakt, de geweldige uitgestrekt heid van dit land met zijn enorme afstanden. De laatste dagen reden we ongeveer 1600 km (een afstand groter dan van Amsterdam naar Barcelona) door die vlakte, steeds maar naar het westen over een hete weg. Die ruimte staat de Amerikanen toe om roy aal te zijn met hun grondgebruik. Hun hoofd wegen, gewoonlijk bestaande uit twee rij banen in elke richting met een zeer brede tussenberm en met soms zeer ingewikkelde op- en afritten en wegkruisingen, nemen bij zonder veel terrein in beslag. Hun forensen dorpen doen dit ook, grote verzamelingen geprefabriceerde houten eengezinswoningen schijnbaar zo maar ergens neergekwakt in de ruimte. Het vervoer van en naar de scholen vormt op tal van plaatsen dan ook een speciaal probleem. Het geschiedt met autobussen, al le van dezelfde vorm en met dezelfde hard gele kleur. Het is verboden om ze bij het in- en uitstappen van de leerlingen voorbij te rijden. Er zou nog veel meer te vertellen zijn, maar hierover misschien een volgende keer. Tot slot toch nog een paar waarnemingen, t.w.: In Woodlands, het laatste plaatsje, dat we doorkwamen, vonden we een „supermarket". De deur ging automatisch open. Binnen een verscheidenheid van verpakte levensmidde len, zoals we nog nergens aantroffen. Buiten een opschrift: Open 7 days a week from 8 a.m. 9 p.m." In Kansas City stonden langs de weg fraaie emaille borden met de vermelding: kan sas City, home of Miss America 1966 Deb bie Buyant". Welk gemeentebestuur in Nederland zou de ze voorbeelden volgen? Huizumerlaan 97 - Zelfs in kleine plaatsen vonden wij in het centrum parkeermeters. DE REISROUTE Onze route liep van New York over Was hington, St. Louis en Kansas naar hier. Was hington, de hoofdstad, fraai aangelegd met veel groen, een tegenstelling tot New-York. In het centrum een groot park, een langge rekte vierhoek, „the Mali" genaamd, met aan de ene korte zijde het Lincoln Memorial, aan de andere korte zijde het Capitol en aan de beide lange zijden allerlei andere officiële gebouwen. Alles in conventionele stijl, maar fraai als geheel. Tussen de beide eerste ge bouwen het Washington-monument in de vorm van een hoge obelisk en het Grant- memorial, een beeldengroep, ter herinnering aan de belangrijkste generaal uit de Bur geroorlog. Halverwege de grote stenen trap naar het Lincoln-memorial, gewijd aan de grote Abraham Lincoln, president tijdens die oorlog, een bord „Don't smoke", „Niet roken". Zo behoort het ook op zo'n plaats. Van het zeer grote naar het heel kleine: in het park bij het Capitol lieten twee eek- Leeuwarden - Telefoon 26938 BUNGALOWBOUW VERBOUW ONDERHOUDSWERK

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 9