Raad werd jonger 3 Na de laatste vergadering van het „oude college", op 5 september, poseerden burge meester en wethouders op het bordes van het stadhuis. Van links naar rechts: wethou der mr. J. van der Schaal (altredend), wethouder J. Tiekstra, burgemeester W. Harmsma, wethouder H. Pols (altredend), wethouder J. ten Brug en secretaris P. P. de Jong. Het gemeentebestuur van Leeuwarden heeft in een tijdsbestek van nog geen jaar ingrijpende wijzigingen ondergaan. Van het college van burgemeester en wethouders is sinds september van het vorige jaar slechts één wethouder over gebleven en wel de heer J. Tiekstra. Op 8 september 1965 begonnen de veran deringen met het vertrek van de heer J. T. Vellenga als wethouder. Hij werd opgevolgd door de heer J. ten Brug. (De heer Vellenga bleef, bij zijn lidmaat schap van de Tweede Kamer, zijn raadszetel behouden en is nu fractievoorzitter van de P.v.d.A.). Twee wethouders verdwenen na de raadsver kiezing. Dat waren de heren mr. J. van der Schaaf en H. Pols, die op 6 september afscheid namen en ook niet in de raad zijn terugge keerd. Op de avond van dezelfde dag werden, in de eerste vergadering van de raad in zijn nieuwe gedaante, als opvolgers gekozen de heren K. J. de Jong en J. Heetla. Een wijzi ging in de politieke samenstelling begeleidde de wisseling van personen. Bleef de p.v.d.a. met twee wethouderszetels zijn positie behou den (de heren Vellenga en Ten Brug) en hield de A.R. één zetel (de heer K. J. de Jong in de plaats van mr. J. van der Schaaf), de V.V.D. (de heer Pols) moest het veld ruimen voor de C.H.U., in de persoon van de heer Heetla. Bij de veranderingen in de bezetting der wet houdersplaatsen kwam de wisseling van bur gemeester, die overigens naar de politieke kleur geen wijziging bracht. Mr. A. A. M. van der Meulen nam afscheid op 28 februari van dit jaar. Burgemeester Harmsma deed hier zijn intrede op maandag 18 april. De nieuwe bur gemeester is, evenals zijn voorganger, de be ginselen van de Partij van de Arbeid toege daan. De gemeenteraad, die op 6 september voor het eerst bijeenkwam in de door de verkiezing op 1 juni vastgestelde formatie, vertoonde meer nieuwe gezichten dan nieuwe politieke verhoudingen. Immers, de politieke verschui vingen betroffen slechts het verlies van één zetel voor de P.v.d.A. (van 17 op 16) en de komst van een lid van de Boerenpartij. Voor de rest bleef alles bij het oude: A.R. 6 zetels, C.H.U., K.V.P. en V.V.D. elk 4, P.S.P. 2. In totaal zijn 16 leden van de oude raad niet teruggekeerd, waarbij wij ook de heer J. Spiek- hout tellen, alhoewel hij formeel reeds in de oude zittingsperiode bedankte, wegens zijn benoeming tot gedeputeerde van Friesland en, zeer kortstondig, werd opgevolgd door de heer J. F. Janssen, die ook zitting heeft in de nieuwe raad. De scheidende raadsleden waren: Van de P.v.d.A.: mevr. G. Boersma-Hemminga, J. Bootsma, B. B. Hartstra te Wirdum, mevr. J. Hiemstra-Molenaar, Johs. de Jong, mr. J. J. Keuning, (J. Spiekhout), J. Volbeda, P. IJtsma; van de A.R.P.: H. Balt, mr. J. van der Schaaf (wethouder) van de V.V.D.: H. Pols; van de K.V.P.: mevr. J. C. M. Heijmeijer-Croon, G. D. Kamstra, G. L. Taylor Parkins; van de C.H.U.: D. S. Veldhuis. De nieuwelingen waren: P.v.d.A.: J. Bakker, mevr. A. Joustra-Bijker, T. K. Hogendijk, (J. F. Janssen), mr. D. Lijzen, P. W. Pietersen, D. C. Stigter, M. Tjerkstra; A.R.P.: A. Klomp, J. P. Reehoorn; V.V.D.: mevr. mr. E. Veder-Smit; K.V.P.W. S. P. P. de Leeuw, H. L. M. Stek, Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 15e jaargang no. 9 september 1966 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden mevr. M. M. Th. Visser-van den Bos; C.H.U.: ir. C. L. Rijpma; Boerenpartij: J. A. Schönfeld. Zij vormen nu de raad met de volgende „oud gedienden", achter wier namen wij hebben vermeld wanneer zij tot de raad zijn toege treden: P.v.d.A.: J. Tiekstra (noodraad 1945), J. T. Vellenga (sept. 1946), mevr. L. Ringenaldus- van der Wal (sept. 1946), J. Venema (sept. 1953), J. ten Brug (sept. 1958), C. de Vries (sept. 1962), G. de Vries (nov. 1963, tussentijdse vacature), P. Faber (maart 1965, tussentijdse vacature). A.R.P.: K. J. de Jong (sept. 1949), O. Heidinga (sept. 1958), R. Boomgaardt (jan. 1960, tussen tijdse vacature), W. Miedema te Wirdum (sept. 1962). V.V.D.: mr. B. P. van der Veen (sept. 1946), ir. B. C. van Balen Walter (sept. 1953), K. Weide (juli 1963, tussentijdse vacature). K.V.P.: P. J. Engels (sept. 1958). C.H.U.: O. Santema (april 1949, tussentijdse vacature), J. Heetla (sept. 1962), L. Visser (jan. 1965, tussentijdse vacature). P.S.P.J. Klijnstra (sept. 1958), B. Kingma (sept. 1962). Met de veranderingen in de raad is een be langrijke verjonging bereikt. De gemiddelde leeftijd van de scheidende leden was op de dag van het afscheid van de oude raad precies 60 jaar en die van de nieuwe raadsleden 40 jaar. De gemiddelde leeftijd van alle leden van de oude raad was 54 jaar, die van de leden van de nieuwe raad 45 jaar. Het jongste raadslid is thans, met 28 jaar, de heer W. S. P. P. de Leeuw van de K.V.P., op de voet gevolgd door de heer P. Faber (29). Nestor van de raad is nu ir. B. C. van Balen Walter van de V.V.D., die 67 jaar oud is. Wat het aantal jaren van het raadslidmaat schap betreft is thans wethouder J. Tiekstra (P.v.d.A.) de „koploper". Hij was al lid van de in 1945 gevormde noodraad. Van de leden van de eerste gekozen raad na de oorlog (1946) zijn, behalve de heer Tiekstra, nog over me vrouw L. Ringnaldus-van der Wal (P.v.d.A.) en de heren j. T. Vellenga (P.v.d.A.) en mr. B. P. van der Veen (V.V.D.). Hoeveel geboren Leeuwarders telt de gemeen teraad? Het zijn er maar weinig: wethouder J. ten Brug (P.v.d.A.), P. Faber (P.v.d.A.), P. W. Pietersen (P.v.d.A.), H. L. M. Stek (K.V.P.), mr. B. P. van der Veen (V.V.D.), J. T. Vellenga (P.v.d.A.), J. Venema (P.v.d.A.). Zeven dus en van de overige dertig zijn 15 in Friesland ge boren en 15 daarbuiten. Wethouder Tiekstra komt uit Drachten, wethouder K. J. de Jong uit Heeg, wethouder Heetla uit Meppel. En zo komt men tot de vraag: wat is nu eigen lijk een echte Leeuwarder? Als we alle „im port" zouden buitensluiten, dan bleef er maar weinig over!

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 3