TBokma L.D^^IES Typhoon L" Van ouds Wigersnta sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE NaauwB Tel.27984 Leeuwarden Een dorpje, ook nog in de „Plains", de grote Midden-Amerikaanse vlakte. Een benzinesta tion, een café, een paar woonhuizen, een hou ten keetje, een winkel. In deze winkel een meisje van een jaar of twintig. Een ponykop, een mond met kauw bewegingen, een truitje, een spijkerbroek. Dit is Pike's Peak, ongeveer 2.500 meter boven het vlakke land, in de Rocky Mountains. Op het truitje met decimeter-grote letters: „I want a mate No experience wanted". Vertaald: „Ik heb een vriend nodig Geen ervaring vereist". Op reis, augustus 1966. A. A. M. VAN DER MEULEN Uw nieuwe fiets of" bromfiets staat voor U klaar! Uitsluitend de beste merken Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij N. V V. VOORSTREEK 65-67 - T.l 24596 Gazelle Honda Solex R.A.P. Puch en andere fabrikaten caravans en hun trailers van de meest uiteen lopende vorm en grootte. We moeten echter billijk blijven: een afdoend optreden tegen die insectenplaag zal wegens de uitgestrektheid van het land wel onmogelijk zijn. Eenzaam en ziek Het was nog in de „Plains'' op een heel warme dag. We stopten bij een „recreafion-area". Dit is een goedverzorgde halteplaats langs een autoweg. De halteplaatsen langs de grote autowegen (Highways) variëren van het enkele boogje, waarin men in- en uitrijdt, tot de re- creation-areas. Deze beslaan een vrij groot terrein, dat voorzien is van tafels met banken ter weerszijden, soms elke tafel onder een af dak tegen zon en regen, waterkranen en een toiletgebouw met papier bij de closetten en papieren handdoeken bij de wasbakken. Een systeem in de spreiding van de halteplaat sen hebben we niet kunnen ontdekken. Op sommige wegen kwamen ze vrij veel voor; op andere wegen vonden we slechts één recrea- tion-area op vele tientallen kilometers. Bij de ingang van ons recreation-area zat een oude man op een grote steen naast een Che vrolet onder de enige boom die er was. Hij was kennelijk ernstig ziek. Desgevraagd zei hij ook, dat hij dat was. Hij was hart- en astma patiënt. Hij werkte daarom niet meer. Wij boden hem aan om ergens zijn familie op te bellen. Hij had geen familie. Een kop koffie werd dankbaar van ons aan vaard. Maar er was verder niets dat we voor hem behoefden te doen. Hij had zulke aanval len wel meer en voelde zich al iets beter. Hij moest naar Denver. Dit was nog maar 100 miles, 160 kilometer. Een beeld van Rocky Mountain National Park, reisdoel voor meer dan een miljoen Amerikanen elk jaar, en nu ook voor het Nederlandse echtpaar Van der Meulen uit Leeuwarden. de reis naar het Westen. Een lichtpaarse broek, pen bontgekleurd bloesje en een grote, witte vilten „Western hat", een hoed met brede rand opgeslagen ter linker en ter rechterzijde. Deze hoed was het symbool van haar geluk. Ze droeg hem van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Haar man en zij gingen in het Yellowstone Park kamperen. Op de avond van de eerste daq was ze doodop van het zien naar de ber- qen de bossen, het grote meer, de warme bron- nen'en de geisers. Voor het slapen gaan wilde ze met broek, bloesje en hoed nog even in het halfdonker naar het toiletgebouw in de buurt. Opeens verstijfde ze van schrik: er kwam een qrote beer recht op haar af. Dit zou haar einde worden. Volgens de boeken zou nu in een flits haar hele leven aan haar voorbij moeten gaan: haar jeugdjaren in het verre Duitsland, haar meisjesjaren in Amerika, haar huwelijksjaren, haar ouders, haar man, haar kinderen, haar eerste kleinkind Bij haar niets van dat alles. Haar lichaam was geheel verlamd, haar hart stond stil, ze dacht niet meer, ze bracht geen geluid uit. Het vol gend ogenblik zou de beer haar keel afbijten. De beer deed alsol hij haar niet zag. Hij liep haar rakelings voorbij. Hij rook niet eens aan haar lichtpaarse broek. Wat kon hem dat méns schelen, vlak achter haar stond een vol vuilnisvat. Advertentie Insecten De échte wilde dieren in Amerika zijn de vlie gen, de muggen, de muskieten, de horzels en hoe al dat tuig meer heten mag. Frankrijk is bezig een reusachtig plan uit te voeren voor de ontwikkeling van de streek tussen Marseille en de Spaanse grens, de Cóte Vermeille, 250 km lang en 50 km van de kust af landinwaarts, tot recreatiegebied. Een van de onderdelen van het plan is de verdelging van de muskieten. Amerika doet veel voor de recreatie van zijn bevolking. Voor slechts zeven dollar per jaar zijn b.v. alle nationale parken met alle voor zieningen hierin (kampen, bezoekcentra, musea, lezingen elke avond één in het seizoen toelichtingen door gidsen, visgelegenheden enz. enz) voor een gezin toegankelijk. De be dragen, die Amerika ten behoeve van de re creatie besteedt, zijn bijna fabelachtig. Maar op geen enkele wijze is ons gebleken dat men iets doet tegen de stekende insecten, die, groot en klein, iemand dag en nacht plagen, hem jeuk en dikke bulten bezorgen, die soms dagenlang blijven. Wél mogen de kampeerders vuurtjes stoken. Ze beoefenen dit quasi-romantische bedrijf in groten getale. Het hout wordt gratis tot hun beschikking gesteld. Ondertussen kijken hun buren naar de televisie. Overigens verschuilen ze zich achter het muskietengaas van hun ten ten, hun „campers" (confectieopbouw op een open vrachtauto, een z.g.n. „pickup"), hun

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 7