REISBRIEF UIT AMERIKA TBokma "ifa ?r ^Bij do mond van do ^YYlióóióóippi M r A. M. VAN DER MEULEN schrijft ons de vijfde (laatste) 17 In Yosemite hadden we beren in de buurt, hier hebben we alligators en ratel slangen. De beren hebben ons geen kwaad gedaan. De afdrukken van hun poten, die we 's morgens op onze auto vonden, lieten zich gemakkelijk afvegen. De A en R-en moeten maar wat verderaf blijven. Het einde van onze tocht door Amerika is in zicht. We zullen weldra ruim 17.000 kilometers hebben afgelegd. Van deze grote afstanden in Noord-Amerika geven we ons thuis niet altijd rekenschap. Amerika is een werelddeel, dat, behalve het uitgestrekte Canada, uit 49 staten bestaat. Hawaii, als 50ste staat van de V.S., ligt op 3200 kilometer afstand in de Stille Oceaan. Californie heeft een grootte van 3/4 van Frankrijk, Texas van 5/4. Die staten hebben alle hun eigen publiek- en privaatrecht. Ze zijn vrij in het vaststel len en veranderen hiervan, als het maar niet in strijd komt met de federale grond wet. Hiertegen waakt het Supreme Court of Justice. Ze hebben hun eigen bestuur. Ze heffen ook hun eigen belastingen. De federatie, de sta ten en de gemeenten kunnen belastingen hef fen. Er zijn rijke en arme staten. Zoals elke natie, die zichzelf respecteert, hebben ze ook hun eigen veldslag of veld slagen. In hun propagandadrukwerk en op hun „historical markers" laings de wegen maken ze er ijverig melding van. En dan hebben ze nog hun eigen symbolen, niet alleen een eigen vlag en een eigen wa pen, maar ook een eigen state-tree (boom), state-bird (vogel) en state-flower (bloem). Wij hebben niet onderzocht na hoeveel rap porten van ambtenaren en commissies, arti kelen en ingezonden stukken in de kranten en adressen aan en beraadslagingen van de bevoegde instanties deze symbolen werden vastgesteld. De reiziger bemerkt gewoonlijk niets anders van de grenzen dan een bord met de naam van de staat, die hij binnenrijdt, al dan niet met een aanduiding van de plaats van een officieel informatiebureau. Tussen Oregon L_ Man oud5 Wigersma sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE NaauwS Tel.27984 Leeuworden en Californië troffen we echter een controle aan op de invoer van groente en fruit ter wering van plantenziekten en schadelijke insecten. Hetzelfde was het geval tussen Utah em Arizona. Ons voorraadje grapefruits werd hier stuk voor stuk nauwkeurig nage- Beslist niet kinderlijk of naïef Men heeft bij ons ook niet altijd het juiste begrip omtrent de bewoners van dat grote gebied, de Amerikanen. Men houdt hen dik wijls voor wat kinderlijke mensen, die in een gejaagd en zenuwslopend leven trachten zo snel mogelijk rijk te worden. De werkelijk heid is anders. Zoveel soorten van landschappen, zoveel soorten van mensen telt Amerika. Er zijn veel afstammelingen van Nederlanders, maar op de bevolking van bijna 190 miljoen vormen zij een kleine minderheid. De bewo ners van Angelsaksische origine hebben wel een algemeen stempel op het land gedrukt. Doch ook zeer velen zijn, al dan niet recht streeks, afkomstig van Centraal-, Noord-, Oost- of Zuid-Europa. Dan zijn er nog talrij ke Negers (plm. 10 pet.), Indianen, Japanners, Chinezen en allerlei andere kleurlingen. Die allen zijn min of meer bezig één volk te worden. De Amerikanen zijn door afkomst en geschie denis anders dan wij, maar zij zijn verre van kinderlijk of naïef. Ze weten èn in hun openbaar èn in hun persoonlijk leven heel precies wat ze willen. Hun samenleving kent een zekere „open heid", een zekere vrijheid en gemakkelijk heid in de omgang met elkaar en met zijn zelfgekozen overheden, die wij niet kennen. De zaken worden rustig met elkaar behan deld. Toen we in Las Vegas kwamen, was de cam pagne voor de verkiezing van een aantal functionarissen (afgevaardigden voor het Congress, It. Governor enz.) pas in Nevada begonnen. Opvallend was juist in dat bon te Las Vegas! de rustige en zakelijke toon van de verkiezingsbiljetten, Er was geen po ging om de kiezers méér aan te praten dan de betekenis van de betrokken functie toe liet. We maakten een zitting mee van de deputa ties van een county over de hoogte van de tarieven van openbare nutsbedrijven en een zitting van city-commissioners over veran deringen in een bestemmingsplan. Het ging alles in. kalm overleg. In de laatste zitting verdedigde de exploitante van een kinder dagverblijf haar belangen, die door het voor genomen plan ernstig geschaad zouden wor den. Men wist in onderling overleg een op lossing te vinden. Partijen bedankten elkaar voor de betoonde medewerking. Doch hierna ontlaadde de spanning van de directrice zich in tranen. De verdraagzaamheid in godsdienstig op- zicht is groot. Kerken van verschillende aard werken samen. In veel plaatsen staan bord jes met hun namen bij het begin van de bebouwing. In andere plaatsen zijn het bord jes van service-clubs. We zagen ook combinaties, die ons vreemd aandeden. In een plaatselijke krant vonden we een pagina met aankondigingen van de zondagse kerkdiensten. Er boven stond, dat deze publicatie mogelijk was door de bijdra gen van die kerken, een aantal bedrijven en particulieren. Die bedrijven stonden op de linkerzijde vermeld, sommige met een aan beveling voor hun artikelen. We bezochten, een dienst van een Lutheran church. Voor de kerk stond een toren met een namaakklok, waaruit van een plaatje of een bandje carillonklanken kwamen. In de kerk was links van het podium een staan de Amerikaanse vlag, rechts een vlag van de kerk zelf. De predikant hield een zeer welsprekende preek. Het was, op strikt dogmatische grond slag, een aansporing aan de hoorders om hun christenplichten te vervullen. Het zweemde naar een boetpredikatie. Na de dienst gaven twee ouderlingen aan de kerkgangers op elke rij banken achter eenvolgens van voren af aan een teken, dat zij mochten vertrekken. De dominee ving hen aan de ingang op, sprak met hen en gaf hun een hand. Wij werden met beide handen ontvangen. De predikant was de vriendelijk heid zelve. Wij werden op de koffie geno digd, die na de dienst in een bijvertrek werd geschonken en door de dominee in zijn auto naar huis, t.w. naar onze „Estafette" ge bracht.

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 17